Krzewy ozdobneRośliny

Filodendron – gatunki, pielęgnacja i uprawa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
rododendron
Photo by RitaE from Pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Jeśli szukasz oryginalnego gatunku, który ma niewielkie wymagania, wybierz filodendron. Jest to najbogatszy w odmiany rodzaj rośliny doniczkowej. Dowiedz się więcej o jego uprawie. 

Krótka charakterystyka

Filodendron pochodzi z południowej i środkowej Ameryki, obejmuje ponad 700 gatunków. Niestety, tylko część z nich nadaje się do uprawy w domu. Ta roślina ma bardzo oryginalne oraz kolorowe liście. Niektóre z nich są ciekawie wybarwione. Filodendron pochodzi z tej samej rodziny co monstera czy zamiokulkas. Ten gatunek doskonale nadaje się jako gatunek dekoracyjny do mieszkań. Będzie świetnie wyglądał w wielu rodzajach wnętrz. 

Filodendrony są popularnymi roślinami pokojowymi, spotykanymi na całym świecie. Bywają bardzo wyrozumiałe, jeśli chodzi o warunki uprawy. Tolerują krótkotrwałe zaniedbania, takie jak słaba gleba czy nieodpowiednie oświetlenie. W klimacie międzyzwrotnikowym uprawia się je również w ogrodach. Powszechnie mówi się, że filodendrony doskonale oczyszczają powietrze. 

Jakie są znane gatunki filodendrona? 

Najczęściej uprawianymi odmianami doniczkowymi są filodendron pnący i czerwieniejący. Pierwsza z nich jest najmniej wymagająca, dlatego jest też taka popularna. Roślina ta dobrze radzi sobie w rozmaitych warunkach. Genialnie prezentuje się umieszczona w wiszących doniczkach oraz oplatająca przeróżne kratki, linki czy paliki. Może osiągnąć nawet 2-3 metry długości. Filodendron czerwieniejący jest już bardziej wymagający, ale za to świetnie wygląda. To dekoracyjna roślina, która ma nietuzinkowe ubarwienie liści. Ma sztywne oraz grube pędy. Często spotykane są również filodendrony postrzępione i podwójnie pierzaste

Istnieją też odmiany, które są odpowiednie dla kolekcjonerów. Jest to na przykład Filodendron Moonlight. Ma on liście o intensywnej, limonkowo-żółtej barwie. Są one lekko fluorescencyjne. Taki gatunek występuje na rynku bardzo rzadko. Pożądana jest też odmiana White Princess. Ma ona sercowate liście, które mają charakterystyczne białe plamy. Bardzo ciekawie wygląda Filodendron Verrucosum, zwany brodawkowatym. Jest on gatunkiem botanicznym. Jego liście dają wrażenie welurowych oraz miękkich w dotyku. Są też duże, sercowate i bardzo nietuzinkowe. Młode przyrosty są koloru pomarańczowego, później robią się zielone. Warto zainteresować się też Filodendronem Florida Beauty lub Painted Lady

Rośliny kolekcjonerskie to wymagające gatunki, które nadają się tylko dla pasjonatów. Trzeba im poświęcić bowiem nieco więcej czasu i uwagi. Warto też mieć jakieś umiejętności, ponieważ takie rośliny są często bardzo kosztowne. Nie ma tu miejsca na eksperymenty.  

Jak pielęgnować tę roślinę?

Chociaż jest ona łatwa w pielęgnacji, warto wytworzyć jej odpowiedni mikroklimat, ze względu na jej tropikalne pochodzenie. Filodendron lubi jasne pomieszczenia, ale powinien stać w miejscu, w którym nie pada na niego bezpośrednie słońce. Najlepiej, jeśli będzie to pokój z oknami od strony wschodniej lub zachodniej. Jeśli liście zaczynają nadmiernie żółknąć, może oznaczać to, że filodendron ma za dużo światła. Ta roślina wymaga również wysokiej wilgotności powietrza. Warto ją więc regularnie spryskiwać wodą. 

Należy jednak uważać przy podlewaniu. Zastana woda może źle wpływać na jej korzenie. Warto sprawdzać poziom wilgoci za pomocą palca i nie podlewać, kiedy roślina ma odpowiednią ilość wody. Najlepiej rośnie ona w temperaturze umiarkowanej. Latem warto stosować płynne nawozy. Zawierają one cenne makroelementy potrzebne do szybkiego wzrostu oraz zdrowego rozwoju. Zimą należy ją mniej podlewać i unikać nawożenia.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, w trakcie specjalizacji public relations. Stawia swoje pierwsze kroki jako copywriterka. Zainteresowana światem roślin i aranżacją stref relaksu.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *