Rośliny

Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Do domu czy na balkon? Obfite podlewanie czy skąpe? Zwarta budowa czy zwisające pędy? Czas na rozprawienie się z uprawą jednej z najpopularniejszej roślin, czyli komarzycy. W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje na jej temat. Poznaj je!

Komarzyca – co to za roślina?

Rośliny zwykle mają kilka nazw i tak samo jest w tym przypadku. Komarzyca jest określana również mianem komarnicy, kadzidełka i pokrzelicy, a jej oficjalna nazwa to Plectranthus glabratur (plektrantus koleusowaty). Pochodzi z tropików i należy do rodziny jasnotowatych. 

Jej grube pędy początkowo rosną pionowo, a gdy osiągną określoną wysokość, zaczynają luźno zwisać, tworząc gęste, piękne kaskady. Mogą mieć nawet ponad 150 centymetrów długości. Pędy te są brązowe, owłosione, z delikatnym meszkiem, podobnie jak liście, choć te przybierają zazwyczaj barwę zieloną z białymi brzegami. Kwiaty zaś są bardzo drobne i niepozorne, głównie białe, jasnofioletowe lub kremowe.

Gdzie można uprawiać komarzycę – w domu czy na zewnątrz?

Komarzyca jest uniwersalną rośliną. Możesz bez przeszkód uprawiać ją w swoim domu – najlepiej na parapecie skierowanym na południe lub zachód – ale też na balkonie, tarasie, a nawet w ogrodzie. Rośnie w donicy, skrzyni oraz bezpośrednio w gruncie (donice i skrzynki dobrze jest powiesić wysoko, by cieszyć się zwisającą komarzycą). 

Pamiętaj, że roślina ta mocno się ona rozrasta (łącznie z systemem korzeniowym), więc potrzebuje sporo miejsca. Nie ma zaś problemu z jej podcinaniem – taki zabieg jej nie zaszkodzi, a wręcz spowoduje jeszcze mocniejsze jej zagęszczenie się.

Co ciekawe, komarzyca doskonale sprawdza się przy strefie wypoczynkowej na balkonie, bo… jak sama nazwa wskazuje, doskonale odstrasza komary i ćmy, których nikt z nas oczywiście nie chce. A właściwie nie ona, tylko jej charakterystyczny zapach. Po więcej wskazówek zajrzyj na ogarnijogrod.pl.

Gleba, stanowisko, podlewanie – kilka słów o uprawie i pielęgnacji komarzycy

Uprawa komarzycy nie sprawia wielu trudności. Najważniejsze zasady, których warto się trzymać to: nasłonecznione stanowisko (im mniej słońca, tym pędy będą mniej okazałe, a liście bledsze), próchnicza, żyzna ziemia (może być też tradycyjna ziemia kwiatowa z dodatkiem kompostu) i spodnią warstwą drenażową, stale umiarkowanie wilgotne podłoże (nie służy jej ani przelanie, ani przesuszanie. Lepiej podlewać częściej a mniej obficie) i nawożenie roztworem o zwiększonej zawartości potasu (od wiosny do początku września).

Dobra wiadomość jest też taka, że jeśli odetniesz fragmenty pędów komarzycy, to możesz włożyć je od razu do ziemi lub do wody i w ten sposób uzyskać kolejne rośliny. To bardzo łatwe i bezproblemowe.

A Tobie komarzyca przypadła do gustu? Nie czekaj, tylko zacznij ją uprawiać! Wygląda naprawdę okazale! Powodzenia!

Fot.: Deeana Arts/pexels.com

Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *