Krzewy ozdobneRośliny

Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
larwa ćmy bukszpanowej na liściach
Photo by Elles Rijsdijk from Adobe Stock

Jeszcze do niedawna ten gatunek nie występował w Polsce. Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) dotarła do nas z Azji, najprawdopodobniej z importowanymi sadzonkami bukszpanu. To bardzo groźny szkodnik, który w kilka dni potrafi zniszczyć całą roślinę. Pojawiły się już pierwsze sygnały, że w tym roku owad także żeruje w naszych ogrodach i niestety cały czas się rozprzestrzenia.

Wygląd ćmy

Ćma bukszpanowa, zwana też ćmą azjatycką, zaliczana jest do jednego z największych gatunków ciem występujących w Europie. Postać dorosłego owada charakteryzuje się szaro – brązową barwą z białą plamą, pośrodku skrzydeł, których rozpiętość wynosi od 40 do 45 mm. Pojawia się na krzewach bukszpanu w okresie od kwietnia do października. 

ćma bukszpanowa
Photo by Jürgen Kottmann from Adobe Stock

Jakie szkody może wyrządzić?

Krzew bukszpanu, który został zaatakowany przez ćmę, można dość łatwo rozpoznać. Zielone i gęste dotychczas gałązki zaczynają usychać. W wyniku żerowania przez szkodnika, liście tracą kolor i zaczynają się zwijać a między gałązkami widać nitki przędzy z zielonymi odchodami szkodnika. Młode larwy podgryzają bukszpan, starsze z kolei są bardziej żarłoczne i potrafią zjadać całe liście, a nawet młode pędy, co ostatecznie prowadzi do obumarcia rośliny. Ważne jest, aby regularnie przeglądać krzewy, dokładnie rozchylając gałęzie, ponieważ larwy bardzo dobrze się ukrywają. Ponadto ćma bukszpanowa, potrafi się rozmnażać bardzo szybko, wytwarzając nawet kilka pokoleń w ciągu jednego sezonu, dlatego należy ją jak najszybciej wyeliminować, a ochronę przed tym szkodnikiem należy co jakiś czas powtarzać.

Sposoby na ćmę bukszpanową

Przede wszystkim należy często i bardzo dokładnie przeglądać krzewy bukszpanu. Młode larwy można usuwać ręcznie, ściągając je z krzewu lub strzepywać, potrząsając rośliną, na rozłożoną folię lub włókninę. Ćmę można także próbować usunąć wodą, kierując mocny strumień na zaatakowane gałęzie. Spłukane larwy należy natychmiast zniszczyć, aby nie przeniosły się na inne krzewy bukszpanu.

>> Przeczytaj także: Choroby róż i szkodniki, które mogą je atakować

W walce z tym szkodnikiem najskuteczniejsza jednak jest metoda chemiczna przy pomocy środków do ochrony roślin. Warto skorzystać z oferty producentów, którzy specjalizują się w walce z ogrodowymi szkodnikami i skorzystać z produktów o długim działaniu, dzięki temu oprysk zadziała nawet tam, gdzie niedokładnie zostanie rozprzestrzeniony. Najczęściej polecany do walki z tym szkodnikiem jest Mospilan 20 SP.

Mimo że jest to naprawdę  groźny szkodnik, uspokajamy ogrodników informacją, że ćma bukszpanowa żywi się jedynie liśćmi bukszpanu i nie atakuje innych roślin.

>> Zobacz też: Zadbaj o swój ogród! Domowe sposoby na mszyce

Miłośniczka caravaningu i weekendowych wypadów za miasto. Uwielbia długie spacery nawet w listopadzie, najchętniej takie, które się kończą rozgrzewającą herbatą w miłym towarzystwie. Przygodę z ogrodnictwem rozpoczęła kilka lat temu jako redaktor prowadząca magazynu o domu i ogrodzie. Uważa, że piękny ogród można mieć nawet na balkonie a prywatną dżunglę, zorganizować w salonie w kilku krokach.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *