RoślinyTrawnik

Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Petar Tonchev/unsplash.com

Piękny i zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. W jaki sposób można się skutecznie pozbyć z niego chwastów?

Przyczyny zachwaszczenia trawników

Najpowszechniejszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedobór składników mineralnych – trawy mają duże wymagania pokarmowe. Gdy brakuje w glebie składników odżywczych, to trawa rośnie słabo i zostaje zastąpiona chwastami.

W lecie bardzo często trawniki odczuwają deficyt wody, co doprowadza do ich wysychania. Chwasty z reguły są bardzo oporne na brak wody. W jaki sposób można zapobiegać zachwaszczaniu trawnika?

Zapobieganie zachwaszczaniu trawnika

Aby zapobiegać zachwaszczeniu trawnika, należy go w odpowiedni sposób pielęgnować, czyli regularnie nawozić i kosić oraz nawadniać w czasie upałów. Im gęstszy i zdrowszy jest trawnik, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wyrosną na nim chwasty. Intensywna i prawidłowa pielęgnacja jest jedną ze skutecznych metod zapobiegania chwastom.

Koszenie jest jednym z ważniejszych czynności w pielęgnacji trawnika. Aby zapobiegać występowaniu chwastów, nie może być wykonywane zbyt nisko. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, to wtedy z kolei porasta mchem. Aby trawnik pięknie się prezentował, należy mech usunąć wiosną lub jesienią. Dzięki temu zabiegowi do korzeni trawy szybciej dotrze powietrze i woda.

Mechaniczne odchwaszczanie trawnika

Regularna wertykulacja trawnika pozwala na pozbycie się chwastów, które rosną dywanowo. Chwasty z korzeniami wiązkowymi, np. babka lancetowata, wymagają użycia specjalnych narzędzi.

Wiele chwastów rozwija się tylko, gdy trawa nie jest regularnie nawożona. Aby ograniczyć ich występowanie i wzmocnić trawnik, należy regularnie używać nawozów.

Chemiczne odchwaszczanie trawnika

Do odchwaszczania trawnika należy wybierać tylko bezpieczne chemiczne preparaty. Jeśli trawnik jest duży, to warto sięgnąć po skondensowane preparaty do opryskiwania. Po rozrobieniu koncentratu należy opryskać trawnik za pomocą opryskiwacza ręcznego lub przemysłowego. Koncentrat wystarcza przeważnie na oprysk 60–70 m2 trawnika. Jeśli chwastów na trawniku nie ma zbyt dużo, to warto sięgnąć po punktowy preparat np. spray. Jest to gotowy środek, bardzo wygodny w aplikacji.

Aby preparat chemiczny był skuteczny, należy dobrać go do ilości chwastów. Przed zastosowaniem takich preparatów należy sprawdzić pogodę. Aby oprysk chemiczny był skuteczny, musi być wykonany w słoneczny dzień. Podczas oprysków należy stosować odzież ochronną i okulary. Nie należy przeprowadzać oprysków w wietrzne dni, ponieważ zmniejsza to ich skuteczność.

Zabieg chemicznego odchwaszczania należy przeprowadzać, gdy temp. powietrza jest większa niż 15°C. Chwasty w momencie oprysku powinny mieć wykształcone po 2 lub 3 liście. Aby zwiększyć skuteczność preparatów chwastobójczych, należy w okresie wegetatywnym stosować nawóz do trawy.

Nawóz odchwaszczający?

Nawóz odchwaszczający do trawników jest nowością na rynku. W składzie tego produktu znajdują się substancje chwastobójcze (te same, co w środkach do oprysku) oraz niezbędne składniki mineralne. Trawnik należy równomiernie nawozić tym nawozem. Dawkowanie jest podobne do zwykłego nawozu mineralnego, czyli 20g/1m2 trawnika.

Zdjecie główne: Petar Tonchev/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *