KwiatyRośliny

Choroby róż i szkodniki, które mogą je atakować

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
róże w ogrodzie
Photo by Susanne Jutzeler, Schweiz, [email protected] from Pixabay.com

Choć ich wygląd jest piękny i wyjątkowy, róże często są atakowane przez różne choroby i szkodniki.  Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą uchronić róże przed chorobami i szkodnikami.

Czerwone i białe róże od lat są najpopularniejszymi kwiatami w przydomowych ogródkach, mimo że nie są najprostszymi roślinami do uprawy. Poza dość wymagającymi warunkami często są atakowane przez różne choroby i szkodniki. Mączniak, mszyce czy grzyby to problemy, z którymi muszą się zmagać hodowcy róż. Częstym powodem takiego stanu jest nieodpowiednia pielęgnacja roślin lub uprawianie ich w nie sprzyjających im warunkach. Podsuwamy kilka rozwiązań, jak leczyć rośliny, które uległy chorobie, oraz zabezpieczyć je przed szkodnikami.

szkodnik ogrodowy na liściu
Photo by pedrolunaguillen from Freepik.com

Jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami?

Wybierając gatunki róż do przydomowego ogrodu warto wybrać takie, które są bardziej odporne na choroby. Wiele dolegliwości powstaje pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak nadmierne opady. 

>> Przeczytaj także: Najprostszy sposób na kreta. Siatka przeciw kretom

Skutecznym sposobem na ochronę róż przed chorobami jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i odpowiednia interwencja, np. poprzez przesadzenie. Trudniej chronić rośliny przed szkodnikami, zwłaszcza przed mszycami, które oblepiają liście oraz kwiaty całymi koloniami i bardzo szybko się rozmnażają. 

Jednak i na atakujące roślinę insekty można znaleźć skuteczny sposób: wielu doświadczonych ogrodników spryskuje róże gnojówką z pokrzywy zmieszaną z wodą.

ogrodnik leczy róże
Photo by vh-studio, from Freepik.com

Choroby atakujące róże 

Wiele chorób, które infekują krzaki róży jest powodowanych przez niebezpieczne grzyby. Jedną z najczęstszych chorób atakujących róże jest mączniak prawdziwy. Ma on pochodzenie grzybowe, a objawia się białym nalotem na młodych listkach. Infekcja zazwyczaj bardzo szybko się rozprzestrzenia, również na pozostałe blaszki liściowe, a następnie na łodygi oraz kwiaty. Liście dotknięte mączniakiem prawdziwym wyglądają nieestetycznie, są zdeformowane i wyginają się ku dołowi. Roślina, która jest mocno zainfekowana może przestać się prawidłowo rozwijać, czego konsekwencją jest gubienie liści oraz brak kwitnienia.

Do grupy chorób o podłożu grzybiczym można również zaliczyć rdzę róży, która atakuje roślinę na przełomie kwietnia i maja. Bardzo łatwo ją rozpoznać, bo objawia się w postaci żółtopomarańczowych plam na młodych liściach. Zainfekowane liście szybko robią się powyginane oraz suche, a w niedługim czasie opadają.

>> Zobacz też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami ogrodowymi

Poważną dolegliwością róż jest czarna plamistość, która atakuje roślinę, pozostawiając na liściach początkowo jasnobrązowe, a następnie czerniejące plamy. Wokół plam na liściach tworzy się brzydka żółta otoczka. W następnym stadium choroba przechodzi również na pędy.

Jak zapobiegać chorobom róż oraz je leczyć?

Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom jest szybka reakcja przy pierwszych niepokojących objawach pojawiających się na liściach róży. Kiedy roślina jest już zainfekowana, należy oderwać chorujące liście oraz zebrać i zniszczyć te, które już opadły. Ważne jest, aby podczas podlewania nie lać wody po liściach róży. Utrzymująca się na nich wilgoć sprzyja rozwijaniu się chorób, które powodowane są przez grzyby. 

Szkodniki róż

Róże są przedmiotem ataków wielu insektów i szkodników. Najbardziej powszechnym owadami, które często prowadzą do niszczenia krzewów róży, są mszyce. Te szkodniki żyją w koloniach, bardzo szybko się rozmnażają i żerują na pąkach kwiatów. Skutkiem pojawienia się mszycy na roślinie jest zahamowanie jej rozwoju i deformacja kwiatów. Leczenie trzeba rozpocząć natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych osobników – roślinę należy opryskać  preparatami owadobójczymi.
Kolejnym nieproszonym gościem na krzakach róży jest skoczek różany. Jego pojawienie się skutkuje wystąpieniem niewielkich białych plam na liściach róży. Z czasem szkodnik ten doprowadza do tego, że liście stają się całkowicie białe i odpadają od łodygi. Jeśli chcemy ochronić roślinę przed atakiem skoczka różanego, należy niezwłocznie spryskać ją preparatem chemicznym, który unieszkodliwia insekty.

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *