KwiatyRośliny

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – gatunki warte polecenia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
kwiaty w ogrodzie
Photo by aopsan from Freepik.com

Byliny to wieloletnie rośliny ozdobne, sadzone w przydomowych rabatach. Posiadają bardzo barwne kwiaty, są łatwe w uprawie, i nie mają ekspansyjnego charakteru, a więc nie stanowią konkurencji dla innych roślin.

Istnieje mnóstwo pięknych gatunków kwiatów, które można zaliczyć do grona bylin. Bardzo wygodne z punktu widzenia uprawiającego ogród jest to, że nie trzeba ich sadzić każdego roku na nowo. Byliny ozdobne okres zimy i później jesieni spędzają pod ziemią, dzięki czemu są chronione przed surowymi warunkami pogodowymi. Wielobarwne kwiaty cudownie ozdabiają rabaty, tworząc w ogrodzie uroczy i niezwykły klimat. 

byliny
Photo by Schwoaze from: Pixabay.com

Czym są byliny ogrodowe?

Byliny ogrodowe, inaczej zwane ozdobnymi, to grupa roślin, które wyróżnia to, że są wieloletnie, proste w uprawie i mają duże walory estetyczne. Te czynniki sprawiają, że są to najpopularniejsze kwiaty, jakie można zobaczyć na rabatach w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Byliny kwitną zazwyczaj w bardzo intensywnych kolorach, przez co przyciągają wzrok.  Projektanci ogrodów często rezerwują na ten rodzaj roślin bardzo wiele miejsca w swoich aranżacjach, gdyż wyglądają one bardzo efektownie. Wśród najpopularniejszych odmian bylin ogrodowych są astry, mieczyki oraz piwonie. 

Najbardziej polecane gatunki bylin ogrodowych

Astry

Bardzo popularnymi kwiatami, które często są sadzone w rabatach i ogródkach, są astry. Wartym uwagi gatunkiem jest na pewno aster krzaczasty. Roślina ta jest niezwykle barwna, jej pędy rozrastają się do pokaźnych rozmiarów, dlatego wyglądem przypomina kolorowy krzew. Wysokość tego kwiatu może sięgać nawet do 50 cm nad ziemią, dlatego jest bardzo charakterystyczny i od razu zauważalny. Kwitnie on wieloma bogato barwionymi kwiatami, które wyglądem przypominają stokrotki. Ich ubarwienie jest różnorodne: 

  • białe, 
  • niebieskie,
  • fioletowe,
  • ciemnobordowe. 
astry
Photo by Matthias Böckel from Pixabay.com

Innym rodzajem astrów, które często są wybierane przez ogrodników do upiększenia rabat, są astry alpejskie. Roślina ta charakteryzuje się tym, że jej kwiaty posiadają dość duże żółte “oczko”, które jest cennym źródłem nektaru dla owadów. Astry alpejskie przyciągają pszczoły oraz liczne motyle. 

>> Zobacz też: Taras z donicami – jakie rośliny sprawdzą się w takiej aranżacji?

Kolejna propozycja byliny z rodziny astrów to aster nowoangielski. Jego kwiatki również mają piękną intensywną barwę, ale są zdecydowanie drobniejsze niż u poprzedników. Rekompensuje to fakt, że jest ich na krzaku bardzo dużo, dlatego roślina stanowi piękną ozdobę w naszym ogrodzie.

Floksy 

Byliny ogrodowe, które warto mieć w swoim ogrodzie, to między innymi popularne w Polsce floksy, nazywane również płomykami. Ogromną zaletą tych roślin jest to, że kwitną od początku lipca aż do września, dlatego ich urokiem można się cieszyć praktycznie przez całe lato. Floksy tworzą oryginalny kobierzec małych kwiatów o czerwonym, fioletowym lub różowym kolorze. Ich obecność w przydomowym ogródku dodaje mu koloru. 

Piwonie

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć wspaniałej byliny, jaką jest piwonia. Zasadzenie piwonii sprawia, że stają się one głównym punktem każdej rabaty, bo nie da się przejść koło nich obojętnie. Ich kwiaty są bardzo duże, o pięknych kolorach, czasami bardzo zaskakujących. 

Piwonie mają bardzo wiele odmian, dlatego można spotkać kwiaty o różnym ubarwieniu, od tradycyjnych białych przez czerwone, różowe, herbaciane. Rośliny te kwitną bardzo długo, ale warto posadzić odmiany o różnym terminie kwitnienia, aby ogród ciągle był ozdobiony tymi pięknymi kwiatami. Cechą charakterystyczną jest ich wyjątkowy zapach. Niektórzy twierdzą, że każda odmiana piwonii pachnie inaczej: jedne delikatnie i eterycznie, inne słodko i zniewalająco. Dzięki temu, że są to kwiaty wieloletnie, wystarczy posadzić je raz, aby cieszyć się nimi w każde następne lato.

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przesadzenie kwiatów doniczkowych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę.
Czytaj więcej
Krzewy ozdobneRośliny

Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?

Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRoślinyTaras i balkon

Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok

W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *