Reklama

W co ubrać się do prac w ogrodzie?

Artykuł sponsorowany

Prace ogrodowe przeprowadza się z reguły w dość trudnych warunkach środowiskowych, nie tylko tych atmosferycznych. Co prawda intensywny deszcz czy lekki śnieg to czynniki, które z całą pewnością nie wpłyną na prace pozytywnie, lecz równie istotna jest także sama specyfika przydomowego ogródka. Duża ilości ziemi, mnóstwo drewna oraz trudnodostępne miejsca obróbki np. elementów ogrodowej infrastruktury sprawia, że do prac powinno – a nawet trzeba – odpowiednio się przygotować. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się już dziś, jak to zrobić!

Czy warto się chronić podczas prac ogrodowych?

Zdecydowanie tak! Trudna specyfika pracy w ogrodzie powinna wymusić na nas chęć zmiany pewnych przyzwyczajeń. Wiele osób wykorzystuje w tym celu swoje domowe stare, przetarte i nieużywane już ubrania, które czas świetności mają już dawno za sobą. Niestety to bardzo duży błąd, gdyż nie są przystosowane do prac ogrodowych, zatem w ogóle nie chronią przed standardowymi uszkodzeniami naskórka, oczu czy dłoni. Co to oznacza? Oczywiście pewne inwestycje, lecz także skuteczne zabezpieczenie ciała na czas pracy.

Ubranie – te elementy odzieży liczą się najbardziej

Ubranie jest najważniejsze – wie o tym doskonale każdy, kto w ogrodzie pracuje zawodowo i zna uczucie zdartego naskórka czy sypkiego piasku wyciąganego z oczu. Bolesne otarcia mogą towarzyszyć nam nawet podczas z pozoru najmniej intensywnej pracy, z tego względu warto się odpowiednio zabezpieczyć nawet podczas krótkich działań na zewnątrz.

  • Górne części odzieży – to bardzo istotny element odzieży, który chroni przede wszystkim tors przed przewianiem lub zmoczeniem opadami deszczu. Warto założyć cienką, specjalną kurtkę, wyposażoną we wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, np. łokciach. Kurtka nie powinna ograniczać ruchu – istotna jest możliwość sięgnięcia nawet wgłąb bardzo ciasnych przestrzeni.
  • Dolne części odzieży – to wbrew pozorom jeszcze istotniejsza część ubrania do prac ogrodowych. Dobre, wygodne i prawidłowo dopasowane spodnie robocze zapewniają przede wszystkim pełen komfort. Mnóstwo kieszeni oraz wzmocnienia znajdujące się w miejscach narażonych na uszkodzenia sprawiają, że wykonywanie większości prac ogrodowych przychodzi z łatwością.
  • Obuwie – trzeba chronić stopy – to klucz do sukcesu i fundament odpowiednio skompletowanej odzieży roboczej. Buty skutecznie ochronią stopy przed uszkodzeniem, a dodatkowo zapewnią wygodę podczas prac ogrodowych.

Nie można zapomnieć o kilku akcesoriach

Oczywiście istotna jest nie tylko odzież, w tym spodnie robocze, kurtki oraz buty, lecz także małe akcesoria, które jednak mają bardzo istotne znaczenie podczas prac we własnym ogródku.

  • Okulary – ochrona oczu to podstawa! Latem należy zabezpieczyć je przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym oraz uczuciem „prześwietlenia”, przez które praca przebiega znacznie ciężej. Warto je wówczas uzupełnić czapką z daszkiem lub kapeluszem. Szkiełka okularów powinny być jak największe, aby osłoniły całe oczy przed piaskiem, ostrymi przedmiotami czy zanieczyszczeniami generowanymi przez różne urządzenia. 
  • Rękawiczki – warto także mieć przy sobie rękawiczki, które będą skutecznie chronić dłonie przed trudnościami związanymi z pracami ogrodowymi. Podstawowym problemem są drzazgi, czasami także praca z elementami ostrymi i szorstkimi czy też z niektórymi roślinami. Dodatkowo modele wykonane ze specjalnych materiałów zapewniają dobry chwyt, który jest niezbędny podczas niektórych czynności.

Warto dbać o swój komfort i bezpieczeństwo, pamiętając jednak o swobodzie ruchu. Istotne jest, aby ubranie mogło zapewnić ochronę ciała, lecz także nie przeszkadzało w trakcie wykonywania poszczególnych prac.

Fot.: Boris Debusscher/unsplash.com

Polecane artykuły
Reklama

ABC urządzenia mieszkania za granicą

Przeprowadzając się za granicę, nierzadko musimy mierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami. Dzięki nam dowiesz się, w jaki sposób urządzić mieszkanie za granicą tak, abyś był zadowolony z uzyskanego efektu.
Czytaj więcej
Reklama

Aranżacje wnętrz - wybór oświetlenia na taras

Taras to dodatkowa przestrzeń, która nie tylko łączy dom z ogrodem, ale może być również miejscem do wypoczynku, czy przyjmowania gości. Wymaga jednak odpowiedniego zaaranżowania, a jednym z najważniejszych elementów jest oświetlenie. Czym powinno się charakteryzować? Jak rozplanować oświetlenie tarasu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czytaj więcej
Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu szynowym do domu

Oświetlenie domu to jeden z najważniejszych elementów, o który należy zadbać już na etapie projektowania wnętrza. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także nienaganna prezencja — te cechy łączy w sobie nowoczesne oświetlenie szynowe. 
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *