Reklama

Szyby okienne – jak sprawdzić i ocenić właściwości szkła okiennego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rolą okien w budynku jest nie tylko wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń, ale także ochrona przed utratą ciepła oraz izolacja od dźwięków i warunków atmosferycznych znajdujących się na zewnątrz. Właściwości szkła okiennego można zweryfikować za pomocą prostych testów, które każdy może przeprowadzić w warunkach domowych. Sprawdź, jak ocenić jakość szyb w oknach!

Jak przeprowadzić test jakości szyby do okien?

Jeśli chcesz ocenić jakość szyb, muszą one być dobrze przygotowane do przeprowadzenia kontroli. Aby sprawdzić właściwości szkła przy pomocy wzroku, należy stanąć w odpowiedniej odległości. Tester powinien znajdować się 2 m od szyby i patrzeć na nią pod kątem prostym. Osoba przeprowadzająca test musi znajdować się wewnątrz pomieszczenia i patrzeć na zewnątrz. Warto przystąpić do oceny szyb w dzień oraz wybrać moment umiarkowanego zachmurzenia. Powierzchnia tafli szkła musi być równomiernie oświetlona naturalnym światłem słonecznym. Przed dokonaniem oględzin powinna zostać umyta i wysuszona. Ważny jest także sposób oglądania. Należy patrzeć przez szyby, a nie na ich powierzchnię. Opisany sposób jest jedną z metod, po które należy sięgnąć, gdy chcesz sprawdzić jakość szyb w Twoich oknach.

Rodzaje i właściwości szyb okiennych

Odmienne właściwości szkła wpływają na parametry i wygląd gotowego produktu. Uważny obserwator może zauważyć subtelne różnice w kolorze szyb. Występują one zazwyczaj pomiędzy różnymi partiami produkcyjnymi i są wynikiem użycia naturalnego surowca: piasku, wapienia i pozostałych składników, z których produkuje się szkło. Na odcień szkła mają także wpływ takie czynniki jak grubość szyby w oknie i rodzaj użytej powłoki. Te ostatnie są napylane na szyby w procesie pirolizy. Wzmacniają taflę po stronie zewnętrznej poprzez zabezpieczenie przed dyfuzją jonów szkła. Ogranicza to proces powolnego niszczenia szyb w trakcie zwykłego użytkowania.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/jak-ocenic-jakosc-szyb/


Szyby zespolone, ich wklęsłość i wypukłość

Pomiędzy warstwami w pakiecie szybowym znajduje się gaz, który odpowiada za właściwości izolacyjne. Objętość gazu może zmieniać się w czasie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż gaz wtłaczany jest między szyby w określonych warunkach zewnętrznych. Gdy temperatura i ciśnienie zmienią się, objętość gazu wewnątrz również ulegnie zmianie. W wyniku tego powstaje zniekształcone odbicie szyby. Warto przy tym zauważyć, że zarówno wielokrotne odbicie, jak i jego zdeformowany obraz nie stanowią faktycznej wady szkła. Są jedynie cechą wynikającą z budowy szyb zespolonych i zjawisk, jakie występują w takim ułożeniu tafli szkła.

Szyby zespolone, będące elementem okien oraz drzwi zewnętrznych lub tarasowych są charakterystycznym rodzajem szyb. Wśród nich wyróżnia się takie rodzaje jak:

  1.     szkło float – jego powierzchnia jest gładka, a odbicie pozbawione zniekształceń,
  2.     szkło termofloat – na jego przezroczystość wpływa powłoka niskoemisyjna,
  3.     szkło hartowane – wygląda jak szkło float, jest jednak bardziej odporne na uszkodzenia,
  4.     szkło laminowane – pokryte warstwami folii lub żywicy.

Czy skraplanie wody na oknach świadczy o niskiej jakości szyb?

Skraplanie się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyb jest efektem słabej wentylacji w pomieszczeniu. Rodzaj i jakość szkła okiennego nie ma istotnego wpływu na zbieranie się wilgoci przy obrzeżach szyby, dlatego też widoczne skraplanie nie jest związane z wadą szkła ani okna. Jednakże może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację. Przy okazji wizualnej oceny jakości szyb dobrze jest zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze w postaci skraplania wilgoci na powierzchni okna.

Możliwość oceny jakości szyb w oknach pozwala określić ich parametry oraz zweryfikować właściwości szkła tuż po zakupie i montażu okien. W ten sposób można zauważyć rysy, wyszczerbienia oraz wady szyb, które powstają zarówno w produkcji, jak i podczas montażu okien. Szybkie zmiany temperatury, obecność źródeł ciepła w pobliżu szyby lub uszkodzenia mechaniczne mogą powodować ubytki w powierzchni szkła już w trakcie użytkowania.

Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Płytki pcv – poznaj ofertę sklepu internetowego Travicom

Płytki pcv mogą zostać ułożone luźno praktycznie na każdej powierzchni, drewnianej, betonowej czy żywicznej. Tego typu posadzki mają wiele zalet a do głównych należą przystępna cena, łatwość montażu, a także wszechstronność zastosowania. Wyglądają przy tym bardzo estetycznie i występują w wielu wariantach kolorystycznych i ciekawym wzornictwie.
Czytaj więcej
Reklama

Co to znaczy, że panele są laminowane?

Co to znaczy, że panele są laminowane? Z czego składają się panele podłogowe laminowane? Jakie mają wady i zalety? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Czytaj więcej
Reklama

Róże w ogrodzie. Jak urządzić estetyczny różany kącik?

Sprawdźmy, jakie odmiany róż wybrać do swojego ogrodu oraz stworzyć efektowny, kwitnący do późnej jesieni różany kącik.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *