Jak stworzyć ogródek na balkonie?

Jak stworzyć ogródek na balkonie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Osoby mieszkające w blokach, nierzadko marzą o własnym ogrodzie, w którym mogłyby się zrelaksować, a także uprawiać różnorodne rośliny. Nic straconego! Jeśli do Twojego mieszkania dołączony jest balkon, możesz zamienić go w ogród pełen pysznych i zdrowych warzyw i owoców. Jak zaaranżować ogródek na balkonie? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę, planując ogródek na balkonie?

Zanim rzucimy się w wir roślinnych zakupów, niezbędne jest wykonanie planu. Balkon ma ograniczoną przestrzeń, dlatego zakup każdego mebla i sadzonki, trzeba dokładnie przemyśleć. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że rośliny się rozrastają, więc w późniejszym czasie będą potrzebować o wiele więcej miejsca. Na początku dokładnie zmierz dostępną przestrzeń na balkonie i na zwykłej kartce lub w programie komputerowym, stwórz plan swojego balkonowego ogrodu. Pamiętaj również o tym, w którą stronę jest skierowany balkon. Jeżeli jest ulokowany od strony północnej, nie poleca się wybierać roślin potrzebujących dużej dawki promieni słonecznych. Balkon zachodni i wschodni za to będzie idealny dla większości gatunków.

A co z meblami? Musisz wiedzieć, że na słonecznych balkonach najlepiej sprawdzą się jasne modele, mniej się nagrzewają. W przypadku balkonów zacienionych, sprawa nieco się komplikuje – nie możesz sobie pozwolić na dużą liczbę dekoracyjnych poduszek czy innych materiałowych przedmiotów, gdyż przez wilgoć mogłyby pleśnieć. Posiadacze niewielkich balkonów powinni natomiast zdecydować się na meble składane.

Ogródek na balkonie – jak się przygotować?

Ciekawym rozwiązaniem, które stosowane jest przez coraz większą liczbę osób, jest mini szklarnia na balkon. Ten praktyczny produkt o silnej konstrukcji pozwala na uprawę ulubionych ziół, warzyw i owoców od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Skrzynia umieszczona na podwyższeniu jest idealna również dla osób starszych, które będą mogły hodować ulubione zioła i warzywa, bez nadwyrężania pleców i zginania się.

Aranżując ogródek na balkonie, musimy odpowiednio się przygotować. Trzeba zakupić mnóstwo ziemi ogrodowej, nawozy, małą łopatkę, donice i oczywiście nasiona. Przed wsypaniem ziemi do pojemników, warto postawić na dobry drenaż, który można wykonać z drobnych kamyczków i piasku. Dodatkowo podłoże będzie o wiele bardziej jakościowe, jeśli wzbogacimy je kompostem. Jaką ziemię wybrać? Na rynku znaleźć można gotowe mieszanki ogrodowe, zapewniające znakomite rezultaty.

Ogród balkonowy – co warto wiedzieć?

Co zrobić, aby roślinność na balkonie rosła jak szalona? Wystarczy zastosować się do tych kilku pomocnych porad! Jeśli chcesz posadzić rośliny pnące, zdecyduj się na zakup pojemników wiszących, dzięki którym kwiaty będą mogły swobodnie się rozrastać. Rośliny należy przede wszystkim regularnie nawozić, dzięki temu będą zdrowo i pięknie rosły.

Na jakie doniczki się zdecydować? Pojemniki powinny być nie za ciężkie, dobre będą takie, wyprodukowane z lekkiego tworzywa sztucznego bądź ceramiczne. Donice muszą nie tylko ładnie prezentować się na balkonie, powinny być przede wszystkim praktyczne. Muszą zapewnić roślinom odpowiednią stabilność i uchronić je przed przewracaniem się na wietrze. Wybrane skrzynie czy doniczki, muszą mieć także otwory na dnie, aby umożliwić odpływ wody.

Co posadzić na balkonie? Do popularnych kwiatów zaliczyć można: wrzosy, tulipany, bratki, petunie czy heliotropy. Na balkonie świetnie mogą rosnąć także warzywa: rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, koper, rukola czy seler naciowy, a także zioła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na balkonie hodować również owoce – krzewy owocowe są łatwe w uprawie.

Fot.: Artur Aleksanian/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie przydomowego zielnika: Praktyczne porady i wskazówki
Tworzenie przydomowego zielnika: Praktyczne porady i wskazówki
W naszym przewodniku dowiesz się, jak stworzyć swój własny przydomowy zielnik. Poznaj praktyczne porady, którymi możesz się kierować podczas zakładania zielnika i odkryj najlepsze wskazówki, które pomogą Ci w pielęgnacji.
Jak wybrać odpowiednie okna inwentarskie dla twojego gospodarstwa rolnego?
Jak wybrać odpowiednie okna inwentarskie dla twojego gospodarstwa rolnego?
Odkryj kluczowe elementy, które powinieneś rozważyć podczas wybierania odpowiednich okien inwentarskich dla twojego gospodarstwa rolnego i dowiedz się, jak mogą one przyczynić się do optymalizacji warunków życia Twoich zwierząt.
Zalety szkła zespolonego
Zalety szkła zespolonego
Zastanawiasz się, czy wstawienie okien wykonanych z szyb zespolonych jest dla Ciebie? Sprawdź ich zalety i zobacz, jak możesz zaoszczędzić na tym wyborze!
Ostatnie wpisy