Reklama

Jak pielęgnować kaktusy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zdj. główne: materiały klienta

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kaktusy cieszą się ogromną popularnością, dlatego możemy spotkać je w naprawdę wielu domach, których właściciele lubią otaczać się roślinami. Jednakże miłośnicy tych kolczastych ozdób bardzo często popadają w zdumienie, kiedy ich kaktusy zaczynają podupadać. Gdzie leży przyczyna? Najczęściej w nieprawidłowej pielęgnacji. Poznaj podstawy właściwej pielęgnacji kaktusów, która pozwoli Ci cieszyć się pięknie rozwijającymi się roślinami.

Czy pielęgnacja kaktusów jest łatwa?

Pielęgnacja kaktusów jest zadaniem stosunkowo prostym, choć wymagającym pilnowania kilku ważnych zasad oraz zachowania staranności. Różne odmiany i rodzaje kaktusów, w tym również kwitnące kaktusy, pochodzą w większości z pustyń Ameryki Południowej. Jeśli zatem chcesz, żeby Twoje kaktusy rozwijały się prawidłowo, musisz stworzyć im przynajmniej namiastkę warunków z ich naturalnego środowiska. Błędy w pielęgnacji kaktusów po dłuższym czasie prowadzą do tego, że rośliny giną. Niektórych zdziwić może fakt, że większość roślin tego typu to kwitnące kaktusy, które zakwitają bujnymi i kolorowymi kwiatami. Brak kwitnienia również jest spowodowany nieprawidłową pielęgnacją.

Podlewanie kaktusów – o czym trzeba pamiętać?

Kaktusy są sukulentami, które gromadzą wodę w zgrubiałych pędach. Dzięki przekształceniu liści w ciernie ograniczają parowanie wody, co pozwala im przetrwać w ekstremalnie suchych warunkach. I to właśnie przelewanie kaktusów jest najczęstszą przyczyną zahamowania ich wzrastania.

Jakich zasad pilnować podczas podlewania kaktusów?

  • Kaktusy podlewaj oszczędnie, rób to dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha.
  • Nie podlewaj kaktusów bezpośrednio. Wodę lej wyłącznie do podstawki.
  • Po godzinie wylej z podstawki wodę, która nie wsiąknęła w ziemię w doniczce.
  • Kaktusy podlewaj wyłącznie od maja do końca września. W okresie jesienno-zimowym przechodzą one w stan hibernacji, dlatego nie potrzebują być podlewane.
  • W marcu i kwietniu możesz delikatnie zraszać kaktusy wieczorami. Będzie to przypominało osadzająca się w ich naturalnych warunkach o tej porze rosę.
  • Kaktusy podlewaj miękką wodą (np. przegotowaną kranówką) w temperaturze pokojowej.

Jaka ziemia jest najlepsza do kaktusów?

W naturalnym środowisku różne rodzaje kaktusów rosną na podłożu mocno przepuszczalnym, w które woda wsiąka natychmiastowo. Warto zapewnić swoim kaktusom podobną ziemię. Optymalna będzie taka, która składa się z:

  • gruboziarnistego piasku (40%);
  • zdezynfekowanej ziemi ogrodowej z dodatkiem sosnowego igliwia (30%);
  • substratu torfowego (20%);
  • perlitu (10%).

Tego typu ziemię, która będzie przypominała podłoże pustynne, możesz zrobić samodzielnie, choć dzisiaj nie ma problemu z tym, aby kupić gotową ziemię do kaktusów.

Gdzie postawić kaktusy?

Kaktusy wymagają dużego nasłonecznienia, dlatego najlepszym miejscem jest dla nich parapet pod oknem wychodzącym na południową stronę. Kaktusy dobrze rosną też w szklarniach i oranżeriach, dobrze robi bezpośrednie wystawianie na słońce.

Prawidłowe nawożenie kaktusów

Odpowiednią odżywką dla kaktusów jest nawóz przeznaczony dla sukulentów. Należy jednak nawozić jedynie te kaktusy, które pozostają w jednym podłożu dłużej niż 3 lata. Wówczas można nawozić dwukrotnie w ciągu roku, pomiędzy majem i wrześniem. Rośliny przesadzane co 2–3 lata nie powinny być nawożone.

Kiedy i jak przesadzać kaktusy?

Odpowiednim czasem na przesadzanie kaktusów jest zima, czyli okres ich hibernacji. W czasie przesadzania usuń martwe korzenie – są suche i brązowe, dlatego łatwo je rozpoznać. Nie przesadzaj kaktusów wiosną, ponieważ łatwo jest uszkodzić młode korzenie, tzw. korzenie oczekujące, i zahamować tym samym wzrost rośliny.

Warto pamiętać także o tym, że kaktusy nie powinny rosnąć w zbyt dużych doniczkach. Ich średnica powinna być o 1–2 cm większa niż średnica samej rośliny, a jej dno wydrenowane centymetrową warstwą żwiru. W denku zrób sporo utworów, ułatwiających wsiąkanie wody z podstawki.

Podsumowanie

Twoje kaktusy mogą rosnąć przez długi czas, a nawet zacząć zakwitać barwnymi kwiatami. Wystarczy trzymać się kilku prostych i niewymagających zasad ich pielęgnacji.

Zdj. główne: materiały klienta

Polecane artykuły
Reklama

Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?

Szukasz mało wymagającej, ale efektownej rośliny do domu lub na balkon? Komarzyca jest strzałem w dziesiątkę. Co musisz o niej wiedzieć?
Czytaj więcej
Reklama

Zobacz, jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatów

Jak wykopywać i przechowywać cebulki? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
Reklama

Jak naturalnie nawozić rośliny?

Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Takie, które nie dadzą się chorobom i szkodnikom? Musisz je nawozić. Poznaj moc naturalnych nawozów! Działają cuda!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *