Jak dbać o anturium w domu?

Jak dbać o anturium w domu?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Piękna, wyjątkowa roślina, które swoim niezwykłym wyglądem przypomina wręcz sztuczne kwiaty. Anturium, ciekawy kwiat do nowoczesnych i eklektycznych wnętrz, który sprawdzi się we wszystkich domach. Dowiedz się, jak dbać o anturium i jak sprawić, że mieszkanie zabłyśnie czerwonymi płatkami.

Co warto wiedzieć o anturium?

Anturium to ciekawa roślina posiadająca swoje korzenie z Kostaryce i Gwatemali. Jej nazwa jest powszechnie znana, jednak ma też wiele odpowiedników. Mówi się o niej kwiat flaminga, bitnia, język teściowej czy też świński ogon. Wszystko przez specyficzny kształt, który ma anturium. Naturalne miejsce dla anturium to lasy tropikalne, dzięki między innymi takim korzeniom ten kwiat jest wyjątkowo wytrzymały. Wielu osobom może kojarzyć się ze sztucznymi roślinami bądź ciętymi kwiatami do bukietów, na które kiedyś była moda.

Sam sens dodawana anturium do bukietów jest powszechnie znany. Anturium nie tylko nadaje piękne wyglądu całości, lecz także jest wyjątkowo żywotnym kwiatem. Bez problemu w wazonie przeżyje ponad miesiąc. Jednak w przypadku roślin doniczkowych należało wybrać specjalne szczepy anturium, aby te dobrze kwitły i zachwycały domowników. Mówi się głównie o anturium Scherzera lub Andreanum. W zależności od gatunku takie kwiaty różnią się wielkością. Niektóre anturia sięgają, aż na wysokość 80 cm, inne mają niecałe 10 bądź 20. Wybór anturium powinien zależeć od ilości miejsca w mieszkaniu, które kwiat może zająć.

Same płatki anturium nie zawsze występują w odcieniach tej pięknej, dobrze znanej czerwieni. Występują również odmiany, które mają odcienie czerni, zieleni, bieli czy różu. Co ciekawe, kolorowe elementy anturium to tylko naturalnie barwione liście. Sam kwiat to kolba, która wystaje i mieni się żółtym, czasami wręcz złotawym odcieniem.

Czy ten kwiat lubi słońce?

Najlepsze warunki dla anturium są bardzo specyficzne. Ten kwiat wymaga ogromnej wilgotności, dlatego świetnie sprawdza się jako, np. dekoracja łazienki. Korzystną glebą dla anturium jest taka najbardziej przepuszczalna i bogata w humus. Całość powinna być gruboziarnista, aby anturium mogło swobodnie wietrzyć swoje korzenia. Do tego dodać powinno się epifiton oraz warstwę drenażu. Taki układ ziemi umożliwi anturium świetnie miejsce do życia i kwitnienia.

Anturium to roślina, która potrzebuje zacisznego miejsca dla siebie. Idealnie będzie, jeśli punkt, w którym zostanie postawiony, będzie ciepły, jasny i bez przeciągów. Nie wolno stawiać anturium w pełnym słońcu, inaczej liście zaczną żółknąć. Przez takie traktowanie anturium może dostać poparzeń słonecznych. W ich wyniku zaczyna wysychać, a liście zwijają się przez co całość przestaje wyglądać efektownie. Świetnym miejscem dla anturium są łazienki, a dokładnie parapety w nich. Dzięki temu mogą pochłaniać potrzebą im wilgoć, a jednocześnie łapać niewielkie promienie słoneczne. Dodatkowo nie są narażone na przeciągi oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli chodzi o przesadzenie anturium. Warto zajmować się tym raz do roku bądź raz na dwa lata. Moment, w którym trzeba przesadzić kwiat jest bardzo widoczny. Roślina przestaje mieścić się korzeniami w doniczce i potrzebuje więcej przestrzeni. W takim momencie należy ją przesadzić do większej, jednocześnie ponownie dbając o odpowiednią wartę ziemi i drenażu.

Jak często go podlewać?

Anturium uwielbia wodę, dlatego jest o niezwykle istotne, aby dbać o podlewanie tego kwiatu. Obowiązkowe jest nawadnianie rośliny dwa razy w tygodniu, małymi dawkami. Dzięki temu ziemia nie ulegnie przeschnięciu, a kwiat otrzyma płyny, których potrzebuje. Dobrym sposobem jest też zraszanie liści, aby anturium mogło pochłaniać wodę z różnych miejsc. W przypadku polewania dobrze jest używać wody ostałej, koniecznie w temperaturze pokojowej.

Kwestia samego pielęgnowania anturium nie należy do skomplikowanych. Kwiaty są obfite i wykazują bardzo długą żywotność. W celu zapewnienia odpowiedniego wyglądu całej roślinie wystarczy regularnie usuwać kurz z liści, co nie tylko wpłynie na kolor kwiatu, lecz także ułatwi przeprowadzanie fotosyntezy. Taki zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby. Anturium lubi wodę, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby włożyć kwiat pod prysznic. Jednak jeśli nie ma tam na niego miejsca, wystarczy przetrzeć liście ściereczką nawilżoną zwykłą wodą. Dbanie o anturium to też usuwanie przekwitłych kwiatostanów czy poparzonych, uschniętych liści. Wszelkie takie zabiegu zapewniają dłuższą żywotność rośliny i zmniejszają możliwość pojawienia się pleśni. Więcej ciekawych roślin do domu opisanych jest na stronie ladnydom.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybieramy hamak ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?
Wybieramy hamak ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?
Hamak ogrodowy może być idealnym miejscem na relaks po ciężkim dniu pracy. Zobacz, jak wybrać odpowiedni hamak.
Kiedy jest sezon na maliny?
Kiedy jest sezon na maliny?
Maliny są jednym z popularniejszych owoców uprawianych w Polsce. Przeczytaj, od kiedy można je jeść!
Czy rośliny zimozielone i iglaki należy podlewać zimą?
Czy rośliny zimozielone i iglaki należy podlewać zimą?
Niska temperatura, mróz, opady śniegu? Czy w takich warunkach należy podlewać rośliny zimozielone oraz drzewa iglaste? Poznaj odpowiedź!
Ostatnie wpisy