Dziwaczek – charakterystyka, informacje dotyczące uprawy, nasiona dziwaczka

Rośliny
Dziwaczek – charakterystyka, informacje dotyczące uprawy, nasiona dziwaczka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dziwaczek jest atrakcyjną rośliną, której kwiaty kwitną zaledwie dzień, po czym są zastępowane przez kolejne. Popularność dziwaczka w Polsce rośnie – coraz więcej ogrodników decyduje się uprawiać go jako roślinę ozdobną. Co warto wiedzieć o dziwaczku? Czym się kierować przy wyborze ich nasion?

Dziwaczek – podstawowe informacje

Dziwaczek to nazwa około 60 gatunków roślin, które są zaliczane do rodziny nocnicowatych. W naturalnych warunkach występuje on między innymi w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Współcześnie dziwaczki są uprawiane w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Dziwaczki są bylinami i roślinami jednorocznymi (w krajach o cieplejszym klimacie mogą rosnąć przez wiele lat, jednak nie są w stanie przetrwać polskiej zimy). Mogą one osiągać do 100 centymetrów wysokości. Ich pędy są mocno rozgałęzione. Na szczycie pędów wyrastają efektowne, pięknie pachnące kwiaty, które kwitną jedynie przez jedną noc (później przekwitają i są zastępowane kolejnymi kwiatami). Kwiaty mogą występować w wielu kolorach, między innymi czerwonym, różowym i pomarańczowym. W sprzedaży dostępne są również rośliny z dwubarwnymi płatkami. Niektóre kwiaty dziwaczka potrafią zmienić kolor w ciągu dnia. Dziwaczek posiada naprzeciwległe, lekko zaostrzone liście. Rośliny te posiadają bulwiaste korzenie. 

Dziwaczek – co warto wiedzieć o jego uprawie?

Osoby zainteresowane uprawą dziwaczka powinny zarezerwować dla tej rośliny zacienione, ale ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Należy zdawać sobie sprawę, że dziwaczek jest rośliną pochodzącą z regionów o cieplejszych od naszego klimacie – nie jest on przystosowany do niskich temperatur. Już najmniejsze przymrozki sprawiają, że roślina ginie.

Odpowiednie podłoże dla dziwaczka jest żyzne, przepuszczalne, o obojętnym pH, wilgotne, ale nie podmokłe.

Dziwaczek jest rośliną uprawianą z nasion. Ze względu na warunki pogodowe panujące w Polsce konieczny jest wysiew dwuetapowy (innym rozwiązaniem jest posadzenie tej rośliny w szklarni). Początkowo sadzimy nasiona w skrzynkach lub pojemnikach, gdzie mają szansę podrosnąć. Skrzynki trzymamy w ciepłych pomieszczeniach. Dziwaczka można przesadzić do gruntu w momencie, gdy ryzyko przymrozków będzie niewielkie – zazwyczaj jest to druga połowa maja.

Sadząc dziwaczka musimy pamiętać, że ma on tendencję do rozrastania się wszerz. Z tego względu konieczne jest zachowanie dość dużych odstępów pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Dziwaczek jest rośliną, która nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w przypadku tej rośliny to regularne podlewanie, ściółkowanie (jest ono skutecznym sposobem na unikanie zachwaszczenia i wyparowywania wody z gleby), a także nawożenie. Dziwaczki potrzebują nawozów, które charakteryzują się wysoką zawartością fosforu i potasu.

Dziwaczek jest rośliną ekspansywną, jednak w początkowej fazie wzrostu potrzebuje odchwaszczania.

Nasiona dziwaczka – czym powinniśmy się kierować przy ich wyborze?

Uprawa dziwaczka ma większe szanse zakończyć się sukcesem, jeżeli posadzimy tę roślinę z dobrych jakościowo nasion. Nasiona dziwaczka dostępne są w większości dobrze wyposażonych sklepów ogrodniczych. Warto jest wybierać te, które sygnowane są logo renomowanych producentów. Takie nasiona pozyskiwane są z kontrolowanych upraw. Sadząc je mamy niemal stuprocentową gwarancję kiełkowania (jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy zadowoleni z takich nasion, możemy złożyć reklamację).

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampy owadobójcze: Skuteczne rozwiązanie na insekty w Twoim domu
Lampy owadobójcze: Skuteczne rozwiązanie na insekty w Twoim domu
Latem insekty, takie jak muchy, komary i meszki, często stają się uciążliwymi gośćmi w naszych domach.
Jakie okna tarasowe wybrać?
Jakie okna tarasowe wybrać?
Okna tarasowe przesuwne, uchylno-przesuwne, a może jeszcze inne?
Jak prawidłowo aplikować olej do drewna – poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo aplikować olej do drewna – poradnik krok po kroku
Odkryj najskuteczniejsze sposoby aplikacji oleju do drewna! Podpowiadamy, jak za pomocą prostych kroków uzyskać profesjonalne efekty i piękną wykończenie.
Tagi
Ostatnie wpisy