Dlaczego warto mieć własny ogródek i jak go zaplanować?

Dlaczego warto mieć własny ogródek i jak go zaplanować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli jesteś typowym mieszczuchem, prawdopodobnie nigdy nie miałeś do czynienia z uprawianiem roślin, jeśli nie liczyć podlewania kwiatów doniczkowych w domu i projektów szkolnych polegających na wysianiu na parapecie rzeżuchy. Jeśli w życiu dorosłym udało ci się dorobić domku na przedmieściu lub małego domku z ogródkiem, możliwe, że zastanawiasz się, czy nie rozpocząć uprawy kwiatów i warzyw. Sprawdźmy, dlaczego warto i jak się do tego zabrać.

Dlaczego warto?

Już od dziecka uczymy się, że to, co robimy własnymi rękami, samodzielnie, smakuje lepiej, bo jest nasze. My decydujemy, co chcemy zrobić i jakim sposobem. Dzieci cieszą się z wyhodowanych przez siebie roślinek z ziarenka fasoli czy rzeżuchy na parapecie. A ile radości daje własny ogród? Prace przy roślinach uczą pokory, pozwalają docenić naturę, co w połączeniu z relaksem, jaki stwarza możliwość pracy na świeżym powietrzu oraz dumą z rosnących i rozwijających się z dnia na dzień kwiatów i roślin, daje nam przepis na fantastyczny sposób spędzenia wolnego czasu. Coraz więcej Polaków docenia możliwość powrotu do tego, czym parali się nasi przodkowie – troskliwa opieka nad roślinami zwieńczona zbiorami jest jednym z ekologicznych sposobów zdobywania pożywienia. Nieważne, czy uprawiamy na parapecie doniczkę zielonej cebulki czy jesteśmy szczęśliwymi właścicielami krzaka dorodnych pomidorów, wiemy, co zbieramy i co potem ląduje na talerzu naszej rodziny.

Od czego zacząć?

Posiłkując się znanym powiedzeniem, by nie wychodzić z motyką na słońce, zastanówmy się, jak wiele czasu w ciągu tygodnia jesteśmy w stanie poświęcić, by zadbać o ogród. Jeśli należymy do tych szczególnie zapracowanych osób, które pod koniec tygodnia nie wiedzą, w co włożyć ręce, kilka doniczek na balkonie albo niewielki klomb będą dobrym rozwiązaniem na początek. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja i ziemia. Kwiaty nie lubią miejsc suchych i zacienionych. Natomiast ogródek warzywny powinien być umiejscowiony jak najdalej od ulicy, a więc od spalin i zanieczyszczeń. Warto tu zaznaczyć, że obok warzyw nie powinny stać drzewa i krzewy, które nie dość, że będą zabierać im słońce, to jeszcze korzenie pozbawią ich dostępu do wody. W ciepłych, nasłonecznionych miejscach idealnie sprawdzi się uprawa szpinaku, sałaty, pomidorów czy papryki. Jeśli zaś chodzi o ziemię, pamiętajmy, że warzywa lubią zwykle takie gleby, których pH mieści się w przedziale 6,0 do 7,0. Ziemie dostosowaną do typu roślin, tak konkretnych warzyw, owoców, jak i kwiatów, znajdziemy na stronach takich jak Sklep dla ogrodu.

Cierpliwość i systematyczność

Sztuka uprawiania roślin jest trudną sztuką, chociaż dostępną dla każdego, kto tylko ma chęci, możliwości i odrobinę czasu. To jedna z wielu aktywności, której uczymy się na zasadzie prób i błędów, dlatego nie warto się zrażać, tylko cierpliwie uczyć, obserwować, analizować i wyciągać wnioski. Na przykład możliwe, że naszym roślinom z czasem potrzebne będą nawozy albo okaże się, że dany typ kwiatów nie czuje się dobrze w konkretnym miejscu, dlatego warto go przesadzić kilka metrów dalej, by nieco odżył.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne i estetyczne rozwiązania dla twojego domu: poznaj zalety składanego stołu warsztatowego
Praktyczne i estetyczne rozwiązania dla twojego domu: poznaj zalety składanego stołu warsztatowego
Odkryj zalety składanego stołu warsztatowego, doskonałym rozwiązaniu łączącym funkcjonalność z elegancją. Ta innowacja zmieni twoje codzienne życie w domu.
Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?
Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?
Chcesz kupić siekierę rozłupującą? Przeczytaj, czym się kierować podczas zakupu.
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Zajmujesz się uprawą orzecha włoskiego? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby oraz szkodniki, na które musisz uważać!
Ostatnie wpisy