Reklama

Cebulki narcyzów – jak przechowywać i sadzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mają aż kilkanaście tysięcy odmian i zaliczają się do jednych z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Wspaniale zdobią rabaty, jednak by mogły być dekoracją Twojego ogródka, należy je zasadzić późnym latem. Przekonaj się, jak ozdobić swój zielony zakątek tym cudownym kwiatem. 

Narcyzy mogą dekorować rabaty, trawniki, skalniaki, ale nadają się także pod krzewy i do wysadzania w donicach. Wszystkie odmiany wyglądają szlachetnie i uwodzą ciekawym kwiatostanem. Żeby cieszyć się naturalnym pięknem kwiatów, zakup najpierw odpowiednie cebulki narcyzów – to one decydują o tym, jaka odmiana będzie zwiastunem nadchodzącej wiosny. 

Narcyzy – wymagania glebowe

Kwiaty lubią słoneczne miejsca, ale marcowe odmiany dobrze czują się także w cieniu drzew i krzewów – sadź je najlepiej w osłoniętych od wiatru miejscach. Narcyzy dobrze rosną w żyznych i przepuszczalnych glebach, mających odczyn zbliżony do obojętnego, dlatego podłoża mało żyzne należy koniecznie nawozić. Dobrze sprawdzi się mieszanina torfu i piasku, ale kwiaty nie tolerują zbyt kwaśnych odczynów. Narcyzy lubią umiarkowaną wilgotność podłoża, więc unikaj gleb podmokłych, ponieważ cebulka może zgnić, a kwiat nabawić się choroby grzybiczej. 

Jak sadzić narcyzy? 

Cebulki narcyzów sadzi się na przełomie sierpnia i września, umieszczając je w ażurowych koszyczkach, które ułatwiają ich lokalizację przy wykopie i chronią przed gryzoniami. Możesz je wcześniej zaprawić środkiem grzybobójczym. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek i grupy roślin, ale najczęściej jest to około 10-15 cm. Można przyjąć zasadę, że głębokość sadzenia ma być równa trzykrotnej wysokości cebuli. Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić 10-20 cm. Termin sadzenia cebul jest istotny, ponieważ narcyzy dość wolno się ukorzeniają, dlatego późne lato daje gwarancję dobrego ukorzenienia i lepiej przygotowuje cebulkę do przezimowania. Przed posadzeniem kwiatów warto przekopać podłoże i wzbogacić je kompostem. Na zimę rabatę okryj warstwą ściółki, ale usuń ją wczesną wiosną. 

Cebulki narcyzów – przechowywanie 

Nie musisz co roku wykopywać cebulek. Po przekwitnięciu i zaschnięciu liści nie podlewaj roślin, a ponownie rozkwitną kolejnej wiosny. W jednym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat, choć zaleca się, by raz na kilka sezonów wykopać je, aby pozyskać nowe cebule, które ściśle przylegają do pierwszej główki. Zabieg takiego oddzielenia powinno się dokonywać nie wcześniej niż po 3 latach. Cebulki narcyzów wykopuj kilka tygodni po ich kwitnieniu – najczęściej na przełomie czerwca i lipca, kiedy ich liście zasychają. Weź pod uwagę to, że bez tego zabiegu po kilku latach kwiaty będą mniejsze. Dla dobrego efektu warto co 3-4 lata zmienić im stanowisko.
Po wykopaniu cebulek susz je w umiarkowanie ciepłym i ciemnym pomieszczeniu, które jest przewiewne, w temperaturze nieprzekraczającej 20oC. Przechowuj je w skrzyniach wypełnionych suchym torfem lub piaskiem, ale otwartych – wtedy unikniesz ryzyka pojawienia się na cebulkach pleśni. Koniecznie wpisz narcyzy na swoją listę, ponieważ wiosna w ogrodzie bez tego gatunku roślin nie jest już taka piękna.

Fot. NickyPe/pixabay.com

Polecane artykuły
Reklama

Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?

Szukasz mało wymagającej, ale efektownej rośliny do domu lub na balkon? Komarzyca jest strzałem w dziesiątkę. Co musisz o niej wiedzieć?
Czytaj więcej
Reklama

Zobacz, jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatów

Jak wykopywać i przechowywać cebulki? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
Reklama

Jak naturalnie nawozić rośliny?

Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Takie, które nie dadzą się chorobom i szkodnikom? Musisz je nawozić. Poznaj moc naturalnych nawozów! Działają cuda!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *