Cebulki narcyzów – jak przechowywać i sadzić?

Cebulki narcyzów – jak przechowywać i sadzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mają aż kilkanaście tysięcy odmian i zaliczają się do jednych z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Wspaniale zdobią rabaty, jednak by mogły być dekoracją Twojego ogródka, należy je zasadzić późnym latem. Przekonaj się, jak ozdobić swój zielony zakątek tym cudownym kwiatem. 

Narcyzy mogą dekorować rabaty, trawniki, skalniaki, ale nadają się także pod krzewy i do wysadzania w donicach. Wszystkie odmiany wyglądają szlachetnie i uwodzą ciekawym kwiatostanem. Żeby cieszyć się naturalnym pięknem kwiatów, zakup najpierw odpowiednie cebulki narcyzów – to one decydują o tym, jaka odmiana będzie zwiastunem nadchodzącej wiosny. 

Narcyzy – wymagania glebowe

Kwiaty lubią słoneczne miejsca, ale marcowe odmiany dobrze czują się także w cieniu drzew i krzewów – sadź je najlepiej w osłoniętych od wiatru miejscach. Narcyzy dobrze rosną w żyznych i przepuszczalnych glebach, mających odczyn zbliżony do obojętnego, dlatego podłoża mało żyzne należy koniecznie nawozić. Dobrze sprawdzi się mieszanina torfu i piasku, ale kwiaty nie tolerują zbyt kwaśnych odczynów. Narcyzy lubią umiarkowaną wilgotność podłoża, więc unikaj gleb podmokłych, ponieważ cebulka może zgnić, a kwiat nabawić się choroby grzybiczej. 

Jak sadzić narcyzy? 

Cebulki narcyzów sadzi się na przełomie sierpnia i września, umieszczając je w ażurowych koszyczkach, które ułatwiają ich lokalizację przy wykopie i chronią przed gryzoniami. Możesz je wcześniej zaprawić środkiem grzybobójczym. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulek i grupy roślin, ale najczęściej jest to około 10-15 cm. Można przyjąć zasadę, że głębokość sadzenia ma być równa trzykrotnej wysokości cebuli. Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić 10-20 cm. Termin sadzenia cebul jest istotny, ponieważ narcyzy dość wolno się ukorzeniają, dlatego późne lato daje gwarancję dobrego ukorzenienia i lepiej przygotowuje cebulkę do przezimowania. Przed posadzeniem kwiatów warto przekopać podłoże i wzbogacić je kompostem. Na zimę rabatę okryj warstwą ściółki, ale usuń ją wczesną wiosną. 

Cebulki narcyzów – przechowywanie 

Nie musisz co roku wykopywać cebulek. Po przekwitnięciu i zaschnięciu liści nie podlewaj roślin, a ponownie rozkwitną kolejnej wiosny. W jednym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat, choć zaleca się, by raz na kilka sezonów wykopać je, aby pozyskać nowe cebule, które ściśle przylegają do pierwszej główki. Zabieg takiego oddzielenia powinno się dokonywać nie wcześniej niż po 3 latach. Cebulki narcyzów wykopuj kilka tygodni po ich kwitnieniu – najczęściej na przełomie czerwca i lipca, kiedy ich liście zasychają. Weź pod uwagę to, że bez tego zabiegu po kilku latach kwiaty będą mniejsze. Dla dobrego efektu warto co 3-4 lata zmienić im stanowisko.
Po wykopaniu cebulek susz je w umiarkowanie ciepłym i ciemnym pomieszczeniu, które jest przewiewne, w temperaturze nieprzekraczającej 20oC. Przechowuj je w skrzyniach wypełnionych suchym torfem lub piaskiem, ale otwartych – wtedy unikniesz ryzyka pojawienia się na cebulkach pleśni. Koniecznie wpisz narcyzy na swoją listę, ponieważ wiosna w ogrodzie bez tego gatunku roślin nie jest już taka piękna.

Fot. NickyPe/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Pomidory, to jedno z najbardziej lubianych warzyw, które wielu osobom bezsprzecznie kojarzą się z latem. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie na początku sierpnia możemy cieszyć się ich najlepszym smakiem i aromatem.
Właściwości i zalety kołder czterech pór roku dla zdrowego snu
Właściwości i zalety kołder czterech pór roku dla zdrowego snu
Zobacz jak kolder czterech pór roku wpływa na jakość Twojego snu. Omówimy unikalne właściwości i korzyści płynące z używania tego typu pościeli.
Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!
Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!
Uprawa warzyw i owoców w szklarni jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na wysokich zbiorach roślin ciepłolubnych. Podpowiadamy, co warto uprawiać w szklarni. Sprawdź nasze typy!
Ostatnie wpisy