Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Właściwe oświetlenie przydaje się nie tylko w domowych wnętrzach. Równie ważne jest zastosowanie systemu punktów świetlnych na terenie całej posesji wokół budynku. Szczególnie przydatne bywają lampy montowane na elewacjach, które potrafią spełniać mocno zróżnicowane funkcje.
Jakie lampy montuje się na ścianach domu? Gdzie powinny się one znaleźć i do czego służą? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Na elewacjach domów prywatnych umieszcza się wiele rodzajów opraw oświetleniowych, które pełnią mocno zróżnicowane role – praktyczne i estetyczne zarazem. Najczęściej stosuje się równomiernie rozmieszczone punkty świetlne, które służą do doświetlania ścieżek wzdłuż ścian budynku. Pozwala to bezpiecznie i wygodnie przemieszczać się na terenie posesji po zapadnięciu nocy. Co więcej odpowiednio dobrane produkty oświetleniowe dodają ścianom ciekawego charakteru i sprawiają, że nawet w ciemnościach prezentują się one efektownie, dodając klimatyczności całemu budynkowi.
Lampy umieszcza się również w szczególnych przydomowych strefach. Nie może ich zabraknąć przy drzwiach wejściowych i na gankach. W takich miejscach doświetlają tabliczki z numerem posesji oraz same drzwi, co ułatwia domownikom dostanie się do wnętrza lub sprawdzenie, kto odwiedza ich wieczorową porą.
W końcu oświetlenie stanowi nieodzowny element przestrzeni rekreacyjnej na balkonach i tarasach, w której buduje klimat sprzyjający przyjemnemu relaksowaniu się o każdej porze dnia i nocy.
Wszystkie lampy, które umieszcza się na elewacjach budynku, muszą spełniać szereg norm, by mogły być wygodnie i bezpiecznie użytkowane na zewnątrz. Podstawą jest oczywiście kwestia szczelności produktów, nieustannie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Aby uniknąć groźnego zwarcia w instalacji, na domowych ścianach najlepiej stosować wyłącznie oprawy o współczynniku ochrony nie niższym niż IP44. Dodatkowo wszystkie elementy lamp powinny być wykonane z materiałów w pełni odpornych na korozję, niskie lub wysokie temperatury lub promieniowanie UV, co znacząco zwiększy ich żywotność oraz sprawi, że będę się pięknie prezentowały przez długie lata.
Jakie lampy montuje się na domowych elewacjach? Wszystko zależy od samej architektury. Na ścianach budynków nowoczesnych i minimalistycznych zwykło się stosuje się proste, geometryczne lampy wpustowe lub plafony, rozmieszczane w odstępach pozwalających na równomierne doświetlenie całej elewacji. Do zadaszonych części chętnie trafiają dyskretne lampy sufitowe, płasko przylegające do powierzchni. Takie oprawy, niejednokrotnie utrzymane w stonowanych kolorach lub w klasycznym odcieniu srebra, niemal całkowicie wtapiają się w elewację, nie konkurując z nią pod względem estetycznym, a co najwyżej dopełniając ją i wydobywając jej najciekawsze walory. Szeroki wybór takich produktów można choćby znaleźć na stronie Azzardo.
Na budynkach tradycyjnych lub retro chętnie stawia się na rozbudowane i niezmiernie dekoracyjne lampy ścienne, w tym przede wszystkim ozdobne kinkiety, które przykuwają spojrzenia. Miewają one wiele ozdobników, a wykonuje się je z materiałów w rozmaitych kolorach – również w niezmiernie modnych obecnie odcieniach mosiądzu i miedzi. Oprócz nich na gankach i tarasach z daszkiem umieszcza się oprawy wiszące i sufitowe z metalu i szkła, które dopełniają modną przestrzeń do wypoczynku.
Bez względu na to, w jakim stylu są utrzymane produkty oświetleniowe na elewację, warto zawsze stawiać na rozwiązania zaawansowane technologicznie, w tym przede wszystkim wykorzystujące technologię LED. Dzięki temu zyskuje się skuteczne oświetlenie do ogrodu – energooszczędne i żywotne, zapewniające wygodne sterowanie (zwłaszcza rozwiązania wpisane w Smart House), a przy tym wpisujące się w nowoczesne kanony estetyczne. Szeroki wybór lamp i akcesoriów sprawia, że każdy znajdzie idealne produkty do swojego ogrodu – funkcjonalne, stylowe i po prostu wygodne.
Zdjęcie: materiał Klienta.