Przygotuj swój ogród na zimę w 10 krokach

Przygotuj swój ogród na zimę w 10 krokach
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień jest czasem intensywnych prac ogrodowych. Trawnik, krzewy i inne rośliny należy przygotować do zimowego odpoczynku. Jakie prace warto przeprowadzić jesienią, aby wiosną cieszyć się pięknym ogrodem?

Przygotowanie ogrodu na zimę w 10 krokach

1. Zabezpieczanie roślin

Zabezpieczenie roślin przed mrozem jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wykonać przed zimą. Rośliny należy okrywać w momencie, gdy temperatura oscyluje w okolicy 0 stopni Celsjusza. Byliny wrażliwe na mróz i te posadzone jesienią należy okryć np. gałązkami, fizeliną lub trocinami. Jeśli temperatura spada poniżej -10°Celsjusza, to należy okryć je drugą warstwą ochronną. Wszystkie trawy ozdobne muszą zostać dokładnie zabezpieczone. Pnącza należy obsypać kopczykiem z trocin na wysokość 20-30 cm, aby chronić system korzeniowy. Wrzosy, wrzośce, różaneczniki, ogniki, mahonie i pierisy należy obsypać korą lub trocinami, które ochronią je przed przemarznięciem – rośliny te mają płytki system korzeniowy. Drzewa i krzewy formowane są mniej odporne na mróz od tych nieprzycinanych regularnie. Dlatego należy je osłonić flizeliną lub agrowłókniną, jeśli temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza utrzymuje się długo. Wrażliwe krzewy m.in. hortensje, pigwę, klon palmowy należy osłonić np. chochołem lub tekturą falistą. Posadzone na wiosnę drzewa warto zabezpieczyć matą słomianą lub tekturą falistą.

2. Zabezpieczenie pni drzew

Najbardziej narażone na przemarznięcie są drzewa owocowe i niektóre gatunki ozdobne m.in. graby, magnolie, wiśnie ozdobne. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drzew jest ich bielenie.

3. Przycinanie

Gdy opadną liście, to należy przyciąć obumarłe gałęzie z krzewów i drzew. Warto również przyciąć byliny na rabatach do wysokości 10 cm.

4. Ściółkowanie

Ściółkowanie chroni rośliny przed przemarznięciem. Należy je wykonać dopiero po pierwszych przymrozkach, aby nie zalęgły się w nich gryzonie. Ściółka powinna mieć grubość kilku centymetrów.

5. Odpowiednie przygotowanie trawnika

Ostatnie koszenie trawnika odbywa się najczęściej w październiku, choć nie jest to regułą – należy kosić trawę tak długo, jak rośnie. Nie należy pozostawiać zbyt wysokiej trawy na zimę, bo jej źdźbła zaczną się łamać i gnić, co doprowadzi do namnożenia się różnych bakterii i patogenów. Aby trawnik był piękny na wiosnę, to musi zostać skoszony na zimę.

6. Grabienie liści

Jesienną zmorą każdego ogrodnika jest grabienie liści. Mokre liście mogą poważnie zaszkodzić trawnikowi, jeśli zostaną pozostawione na nim do wiosny. Mogą stać się źródłem groźnych grzybów, które powodują żółknięcie wiosennej trawy.

7. Przekopywanie gleby

Późna jesień to idealny czas na przekopywanie gleby i nawożenie jej kompostownikiem. Przekopanie gleby napowietrza ją i pozwala na pozbycie się szkodników. Można to zrobić za pomocą szpadla lub kultywatora.

przekopywanie ogrodu, łopata
Image by Anita Menger, from: pixabay.com

8. Podlewanie roślin

Jeśli jesień nie jest deszczowa, to należy cały czas podlewać rośliny zwłaszcza te całoroczne i iglaste. Magazynują one wodę w swoich korzeniach, a mróz uniemożliwia im pobieranie wody z gleby.

9. Zadbaj o zbiorniki wodne

Jeśli w ogrodzie znajdują się zbiorniki wodne, to ich powierzchnię należy najpierw oczyścić z liści i innych śmieci. Niezależnie od głębokości zbiornika należy wyłowić z niego ryby i umieścić w domu np. w akwarium. Gdy zbiornik ma głębokość powyżej 1,5 m, to należy spuścić z niego wodę. Wszelkie instalacje należy zdemontować i umieścić w pomieszczeniu.

10. Zasiej i zasadź rośliny na przyszły rok

Aby wiosną cieszyć się pięknymi kwiatami, warto je siać i sadzić jesienią. Do najpopularniejszych wiosennych roślin należą:

  •  kwiaty cebulowe: tulipany, krokusy, żonkile, hiacynty, lilie;
  • wrzośce,
  • róże.

Jesień jest czasem bardzo intensywnych prac w ogrodzie, które należy przeprowadzić, aby wiosną cieszyć się pięknym ogrodem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Porozmawiajmy o jak najlepszym oświetleniu- niezależnie od stylu twojego mieszkania. Znalezienie idealnego balansu między funkcjonalnością a estetyką może być kluczowe. Zdobądź wiedzę i zainspiruj się!
Przestrzeń na Świeżym Powietrzu – Taras i Balkon, Twoje Oazy Relaksu
Przestrzeń na Świeżym Powietrzu – Taras i Balkon, Twoje Oazy Relaksu
Taras i balkon to miejsca, gdzie możemy w pełni cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem natury, nie wychodząc z domu.
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Ostatnie wpisy