Ogród

Przekopywanie ogródka – jak zrobić to prawidłowo?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Goumbik/pixabay.com

Uprawa ogródka nasuwa wiele wątpliwości. Wielu początkujących działkowców zastanawia się, jak prawidłowo przekopywać ogródek i czy warto to w ogóle robić – podpowiadamy!

Przekopywać czy nie przekopywać?

Zdania ogrodników są podzielone. Część z nich uważa, że warto to robić, gdyż przekopana ziemia jest lepiej napowietrzona i poprawia się jej struktura. 

Z kolei zwolennicy metody „no dig” odradzają kopanie ziemi, argumentując to lepszą żywotnością mikroorganizmów i brakiem ingerencji w strukturę gleby. 

Zwolenników każdej z metod jest sporo, nie chcemy rozsądzać, która z nich jest lepsza. Decyzja należy do właściciela ogrodu czy działki. Jeśli więc masz ochotę przekopać ogródek, to chętnie podpowiemy Ci, jak zrobić to prawidłowo.

Kiedy przekopać ogródek?

Przekopywanie ogródka powinno się przeprowadzać jesienią. Pracę możemy rozpocząć pod koniec września, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zrobili to na przykład w grudniu czy na początku stycznia. 

Jak przekopać ogródek?

Jeśli przekopujemy ogródek jesienią, to warto połączyć to z nawożeniem. W ogrodach warzywnych zaleca się rozsypanie obornika granulowanego (np. bydlęcego), który przez jesień i zimę będzie mieć czas, by się rozłożyć i wzbogacić glebę. Możemy też użyć kompostu. W przypadku tego drugiego ważne jest, by był dojrzały (nie powinna być w nim widoczna materia organiczna, np. resztki roślin). Gdy rozsypiemy nawóz, możemy zabrać się za przekopywanie ogródka, czyli wbijamy szpadel w ziemię, nabieramy glebę, podnosimy i odkładamy na to samo miejsce, ale odwróconą – ziemia, która była wcześniej w głębi, trafia na powierzchnię. Nie rozbijaj grud ziemi – zrobią to mróz i opady. Dzięki temu gleba napowietrzy się i spulchni podczas zimy.

Kilka ciekawostek o przekopywaniu ogródka znajdziesz w filmie przygotowanym przez Zielone Pogotowie – sprawdź.

Czy przed przekopaniem trzeba wyrwać chwasty i resztę warzyw?

Nie musimy tego robić. Posłużą one za materię organiczną, która podczas zimy rozłoży się i użyźni glebę. Wyjątkiem są trawa i rośliny, na których znajdują się nasiona – lepiej je usunąć, gdyż mogą przezimować i wiosną będą nieproszonymi lokatorami na naszej grządce.

Czy warto wapnować ogródek?

Zdecydowanie zalecamy wapnowanie ogródka. Wapno odkwasza glebę, poprawia jej zdolność zatrzymywania wody oraz pomaga przyswajać nawóz. Pamiętaj, że wapno najlepiej jest rozsypać na grządki 2–3 tygodnie po ich skopaniu. Zabiegu nie trzeba powtarzać co roku, wystarczy robić to raz na 3–4 lata.

Czym przekopać ogródek?

Wybór ogrodników pada zazwyczaj na szpadel. Aby praca była przyjemna, warto dobrać model odpowiedni do naszych warunków. Jeśli masz w ogrodzie gliniastą glebę, to postaw na ostro zakończony szpadel. Jeśli dodatkowo jego góra jest wygięta i tworzy podporę, to znalazłeś narzędzie idealne do pracy w ciężkim terenie – tak skonstruowany model pozwala na dociśnięcie narzędzia stopą, by weszło głębiej w glebę.

Część ogrodników lubi przekopywać ogród widłami. To narzędzie bardzo dobrze sprawdza się w rozluźnianiu gleby, a do tego ułatwia pozbywanie się niechcianych chwastów, np. perzu czy korzeni trawy.

Pamiętaj, by dostosować długość trzonka do swojego wzrostu – zapewnisz sobie ergonomiczne warunki pracy i Twój kręgosłup będzie Ci za to wdzięczny.

Zdj. główne: Goumbik/pixabay.com

Szczęśliwa właścicielka własnego domu z ogrodem. Uprawia warzywa i owoce w duchu eko, w każdym sezonie nabywa nowych ogrodniczych umiejętności. W tym sezonie przebudowuje ogród kwiatowy i już nie może doczekać się efektu!
Marzena Wardyn-Kobus
Polecane artykuły
Ogród

Jakie atrakcje dla dzieci przygotować w ogrodzie?

Planujesz urządzenie przydomowego placu zabaw? Podpowiadamy, czego nie może w nim zabraknąć.
Czytaj więcej
Ogród

Zalety ogrodów zimowych

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z aranżacji ogrodu zimowego.
Czytaj więcej
Ogród

Czym jest wermikulit i jak go stosować?

Wermikulit należy do ilastych minerałów. Jest to minerał o stosunkowo skomplikowanym, jak i zmiennym składzie chemicznym.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *