Ogród

Oświetlenie ogrodu – jak się do tego zabrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie to bardzo ważna kwestia – zarówno w domu, jak i jego okolicach. Odpowiednio dobrane lampy mogą sprawić, że przygotowana przez Ciebie aranżacja będzie wyglądała doskonale. Z kolei źle wybrane oświetlenie ma szansę zrujnować cały efekt – dlatego warto zadbać o ten szczegół.

Jakie oświetlenie to must-have w ogrodzie?

Oświetlenie w ogrodzie pełni funkcję estetyczną, ponieważ podkreśla i upiększa aranżację, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Lampy ogrodowe zapewniają również bezpieczeństwo, kiedy wracasz do domu po zmroku. Z tego powodu dobrze jest zadbać o to, by oświetlić wszystkie „strategiczne” punkty ogrodu. Dobre rozplanowanie lamp będzie obejmować wszystkie alejki, wjazd i okolice garażu, zbiorniki wodne oraz strefę wejściową. Dobrze jest również zatroszczyć się o oświetlenie balkonów i tarasu lub werandy, a dla względów estetycznych możesz także zainwestować w lampy uwidaczniające Twój dom po zapadnięciu zmroku oraz podkreślające niektóre elementy wykończenia.

Robiąc projekt oświetlenia ogrodowego zacznij od furtki (lampa przy niej będzie ułatwiała Ci znalezienie kluczy w torebce lub plecaku, a także wejście na posesję), następnie zaplanuj najważniejsze trasy. Szczególnie istotny będzie odcinek furtka-dom oraz dom-garaż, ponieważ po tych alejkach niemal zawsze poruszasz się na piechotę. Nie mniej ważne jest jednak zadbanie o oświetlenie podjazdu, ponieważ mimo świateł samochodowych, czasami warto mieć dostęp do dodatkowych lamp podczas wykonywania manewrów na podwórku. Świetnym pomysłem jest zadbanie o dodatkowe oświetlenie lub skierowanie światła lamp na takie obszary jak dzwonek, klamka do drzwi wejściowych, skrzynka na listy.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się na zewnątrz?

Oczywiste jest, że do różnych obszarów będziesz wykorzystywać różne rodzaje lamp. W zbiornikach wodnych muszą znaleźć się urządzenia przystosowane do obecności wody, wzdłuż ścieżek dobrze sprawdzą się lampy dogruntowe, a na ścianach domu możesz spokojnie zainstalować kinkiety. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sposób zapalania świateł. Niektóre z nich, na przykład te znajdujące się w okolicach drzwi wejściowych czy furtki, mogą być uruchamiane na czujniki ruchu i rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne. Z kolei inne światła, pełniące przede wszystkim funkcję estetyczną, mogą być włączone przez cały czas i sterowane automatycznie (na przykład zapalające się po zapadnięciu zmroku) lub ręcznie. Warto również zwrócić uwagę na moc wybieranych modeli, tak, aby emitowały wystarczającą ilość światła.

Fot.: Philip Moore/unsplash.com

Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
Polecane artykuły
Ogród

Właściwości oborników granulowanych: bydlęcego, kurzego, końskiego, owczego

Składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach są niezbędne do optymalnego wzrostu roślin. Dlatego tak ważnym jest ich nawożenie odpowiednio dobranymi preparatami – najlepiej – pochodzenia naturalnego, czyli obornikiem.
Czytaj więcej
Ogród

Baseny ogrodowe - co warto o nich wiedzieć?

Wiosna to idealny czas na zaprojektowanie własnego ogrodu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby i umiejętności ogrodnicze.
Czytaj więcej
Ogród

Ulepsz Swój Ogród: Trzy Niezbędne Rzeczy, które Warto Mieć

Niezbędne elementy ogrodu - narzędzia, meble i system nawadniania. Klucz do udanego i pięknego otoczenia na świeżym powietrzu!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *