Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia

Ogród
Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Francja kojarzy się całemu światu z elegancją i wyjątkowym stylem. Paryżanie od setek lat wyznaczają trendy, a francuskie ogrody i wnętrza zawsze będą się wyróżniać na tle reszty Europy. Odmienność stylu Francuzów jest inspiracją dla wszystkich krajów od Wielkiej Brytanii po Australię. Marzy Ci się klasyczny, elegancki ogród w stylu francuskim? Zobacz, jak go stworzyć. 

Podstawowe założenia ogrodu francuskiego

Ogrody w stylu francuskim są bardzo efektowne i imponujące. Liczne ozdoby, idealnie przycięte krzewy i drzewa oraz trawnik piękny jak pole golfowe kojarzą się nierozerwalnie z takim ogrodem. Jeśli chcesz urządzić sobie ogród w stylu francuskim, musisz pamiętać, że jego podstawą są symetria, ład i regularność. Nie ma tu miejsca na chaos, zaniedbanie i przerośnięty żywopłot. Nieodłącznym elementem ogrodu w stylu francuskim są właśnie przycięte w ciekawe kształty krzewy oraz drzewa i równo przycięty, idealnie gładki trawnik. Poza tym najmilej widziane są ścieżki nie z kostki brukowej lub betonu, a żwirowe, z jasnych kamieni. Ciekawym i bardzo charakterystycznym dla stylu francuskiego elementem są labirynty z żywopłotu, które możesz wprowadzić do swojego ogrodu, jeśli jest on wystarczająco duży. 

ogród w stylu francuskim
Photo by RENE RAUSCHENBERGER from Pixabay.com

Jakie rośliny pasują do ogrodu w stylu francuskim?

W ogrodzie w stylu francuskim wszystkie elementy muszą być usystematyzowane, łąka kwietna nie będzie pasować do stylu francuskiego, tak samo jak kolorowe, typowo polskie rabaty z różnymi rodzajami kwiatów. Nic, co nie zostało ujednolicone, jest zbyt kolorowe, chaotyczne, różnorodne, nie ma racji bytu w ogrodzie w stylu francuskim. Ogrody francuskie są przede wszystkim zielone z niewielkimi akcentami koloru. W tym stylu królują żywopłoty, drzewa i krzewy, takie jak tuja, cis, bukszpan czy berberys. Z tych roślin da się stworzyć ciekawie wystrzyżone kształty, które charakteryzują styl francuski w ogrodzie. 

Jeśli chodzi o kwiaty, są one oczywiście tak samo ważne, jak w każdym innym ogrodzie, jednak ceni się tu spójność kolorystyczną. Często w ogrodach francuskich spotyka się tulipany, bratki, hiacynty, narcyzy, niezapominajki lub żonkile. Z roślin wieloletnich bardzo popularne są lawenda, kocimiętka czy żurawka, a z krzewów najczęściej pojawiają się hortensja oraz róża. Rabaty z kwiatami bądź krzewami powinny być jednolite (jedna rabata – jeden gatunek kwiatów) i mieć swoje symetryczne odbicie po drugiej stronie ścieżki, trawnika czy innego stałego elementu. Projektując ogród w stylu francuskim, nigdy nie zapominaj o wadze symetrii. 

Meble ogrodowe w stylu francuskim

Plastikowy zestaw mebli ogrodowych dostępny w każdym markecie budowlanym nie wpasuje się najlepiej w klasyczny, elegancki ogród. Do stylu francuskiego najlepszym wyborem będą ciężkie, rzeźbione, żeliwne meble. Nie dość, że są one bardzo estetyczne i eleganckie, to są do tego niezwykle trwałe i odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Niestety żeliwne krzesła często bywają niewygodne, dlatego warto dobrać do nich eleganckie, wyszywane lub koronkowe poduszki, dzięki którym będzie się na nich przyjemniej odpoczywać. Innym ciekawym elementem w altanie ogrodu francuskiego mogą być piękne i naturalnie wyglądające meble rattanowe lub wiklinowe. Takie krzesła lub fotele będą o wiele wygodniejsze i będą prezentowały się fenomenalnie w połączeniu ze stolikiem z tłuczonego szkła. 

>> Zobacz też: Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu

Ogród w stylu francuskim jest niezwykle efektownym projektem, ale wymaga dużo pracy i zaangażowania. Z tym stylem wiąże się kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, by stworzyć coś eleganckiego i imponującego. Nie jest to jednak ogród, którego nie da się samemu utrzymać w ryzach. Jeśli tylko lubisz pracować w ogrodzie, spróbuj stylu francuskiego!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Własny dom – zaufać sobie czy postawić na firmę?
Własny dom – zaufać sobie czy postawić na firmę?
Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach. W Polsce przez wiele lat wielu Polaków zdecydowało się na budowę domu samemu.
Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?
Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?
Szukasz mało wymagającej, ale efektownej rośliny do domu lub na balkon? Komarzyca jest strzałem w dziesiątkę. Co musisz o niej wiedzieć?
Cebulki narcyzów – jak przechowywać i sadzić?
Cebulki narcyzów – jak przechowywać i sadzić?
Przekonaj się, jak ozdobić swój zielony zakątek tym cudownym kwiatem.
Ostatnie wpisy