Ogród

Jak zbierać i użytkować deszczówkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dobie kryzysu klimatycznego i wszechobecnej suszy, bardzo dużo mówi się o oszczędzaniu wody. Niestety dopiero niedawno do ludzi zaczęło docierać, że woda jest zasobem nieodnawialnym i mamy jej ograniczoną ilość. Niezwykle ważne jest to, by używać wody z rozsądkiem i oszczędzać ją na wszelkie możliwe sposoby. Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki to doskonała metoda na to, by nie tylko obniżyć swoje rachunki, lecz także żyć bardziej ekologicznie. Podpowiadamy, jak to robić i jakie korzyści płyną ze zbierania i używania deszczówki.   

Jak zbierać deszczówkę?  

Do zbierania wody pochodzącej z opadów atmosferycznych niezbędne są zbiorniki na deszczówkę. Na rynku dostępne są specjalne konstrukcje, które umożliwiają zbieranie wody prosto z podłączonej do zbiornika rynny. Beczka na deszczówkę powinna być przede wszystkim szczelnie zamknięta, by do środka nie dostawały się zanieczyszczenia, liście oraz owady i płazy. Ważne, aby pojemnik był wykonany z trwałego i solidnego, nieprzezroczystego materiału, najczęściej tworzywa sztucznego. Brak dostępu światła zapobiegnie kwitnieniu wody i rozwojowi glonów.  

Pojemność takiej beczki zależy właściwie od Twoich potrzeb i dostępnej przestrzeni. Im większy zbiornik, tym większe możliwości, jednak wodę powinno się zużywać w miarę możliwości na bieżąco, dlatego nie ma sensu magazynować jej “na zapas”. Zbiornik na deszczówkę 10000l może zapewnić Ci nawet kilka tygodni darmowego podlewania niewielkiego ogródka. Według obliczeń meteorologów,  w czasie 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m²  można zebrać ponad 70l deszczówki, więc wystarczy jeden naprawdę ulewny dzień, aby zapełnić taki zbiornik.   

Do czego wykorzystywać wodę deszczową?   

Deszczówka nie jest zdatna do picia ani gotowania, nie należy więc używać jej w kuchni. Jest to zazwyczaj woda dość brudna (choć wizualnie wygląda na krystaliczną), dlatego lepiej unikać jej także w łazience. Zbiornik na deszczówkę można jednak podłączyć do domowego ujścia kanalizacyjnego w toalecie i wykorzystywać wodę do spłukiwania sedesu. Woda deszczowa wspaniale nadaje się także do podlewania ogrodu, co przy uprawie warzyw i owoców może być naprawdę sporą oszczędnością pieniędzy. Używając deszczówki możesz również myć samochód, bruk przed domem czy okna. Dzięki temu oszczędzasz wodę pitną i zapobiegasz jej marnowaniu – w końcu woda w toalecie nie musi być zdatna do spożycia! Jest to bardzo proekologiczne i przyjazne dla Ziemi działanie. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, lecz także środowisku. Woda, która w innym wypadku skończyłaby w kałuży i zmarnowała się niepotrzebnie, może służyć Ci do naprawdę wielu celów, a Ty możesz dzięki temu zapewnić lepszą przyszłość przyszłym pokoleniom.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Bob Clark

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Ogród

Zieleń w domu i ogrodzie

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zarówno Twój ogród, jak i wnętrze Twojego domu stały się bardziej zielone? Podpowiadamy, jak w prosty sposób możesz wprowadzić roślinność do swojej przestrzeni!
Czytaj więcej
Ogród

Jak zaaranżować teren przy domu?

Dowiedz się, jak zaaranżować taras, ogród i ogrodzenie, by stanowiły estetyczną całość. Postaw na stworzenie klimatycznej przestrzeni, która pozwoli Ci się zrelaksować i docenić otaczającą Cię przyrodę.
Czytaj więcej
Ogród

Jak zbudować grill murowany w ogrodzie? Poradnik krok po kroku

Czy wiesz, że możesz go z łatwością wykonać samodzielnie? W poniższym tekście znajdziesz praktyczne wskazówki, jak krok po kroku zbudować grill ogrodowy murowany
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *