Jak założyć ogród leśny krok po kroku?

Jak założyć ogród leśny krok po kroku?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Leśne ogrody są piękne i zachwycają swoją naturalnością. Jak założyć leśny ogród? Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w takim ogrodzie? 

Czym jest leśny ogród?

Mianem leśnego ogrodu nazywa się architekturę krajobrazu, która jest inspirowana naturalnie rosnącymi drzewami, krzewami i innymi roślinami. Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodów leśnych:

  • z wykorzystaniem naturalnej roślinności – można go stworzyć, jeśli na działce występuje naturalna leśna roślinność;
  • naśladujące naturalny las – sztucznie powstałe nasadzenia, które mają wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Ogród leśny wpisuje się w trendy ekologiczne, ponieważ czerpie z naturalnych zależności między roślinami oraz zrównoważonej ingerencji w środowisko naturalne. Leśny ogród jest nie tylko ozdobą działki, lecz także środowiskiem dla małych zwierząt i owadów.

Projektowanie leśnego ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli ogród leśny powstaje na naturalnym leśnym terenie lub na jego części, to nie wolno dopuścić do zaniknięcia naturalnego charakteru ogrodu. Dlatego działania pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania zdziczałych roślin i pojawiających się szkodników oraz zwalczania chorób. Sztucznie stworzone rabaty należy sadzić obok domu, aby jak największa część ogrodu pozostawała w stanie nienaruszonym.

Gdy leśny ogród jest zakładany sztucznie, to nie można zapomnieć o piętrowości roślin. Drzewa i krzewy w takim ogrodzie powinny mieć odpowiednie poszycie składające się z bylin, mchów i porostów, które idealnie uzupełniają leśną kompozycję. Do uzupełnienia poszycia świetnie nadają się również wrzosy i wrzośce. 

Tworząc leśny ogród, należy pamiętać, że każdy element architektury ogrodowej musi być dobrze skomponowany z otoczeniem. Do leśnego ogrodu należy wybierać tylko naturalne elementy np. kamień, drewno.

Najważniejsze zasady podczas zakładania leśnego ogrodu

Wydaje się, że aranżacja leśnego ogrodu jest bardzo pracochłonna. Nic bardziej mylnego, ten rodzaj ogrodu jest najprostszy w nasadzeniu i w pielęgnacji. Aby rośliny tworzyły leśną kompozycję, warto trzymać się kilku zasad:

  • ogród leśny należy zakładać na dużej działce, tylko wtedy można podkreślić naturalne piękno ogrodu;
  • warto wykorzystać jak najwięcej naturalnych roślin;
  • rośliny należy sadzić piętrowo;
  • należy wybierać regionalne gatunki roślin, dzięki temu ogród będzie wyglądał naturalnie;
  • warto korzystać z dużej ilości naturalnych materiałów: drewna i kamienia.

Zakładanie leśnego ogrodu

Zakładanie leśnego ogrodu w niczym nie różni się od zakładania innych rodzajów ogrodu. Pierwszym krokiem jest jego dokładne zaprojektowanie na kartce papieru. W projekcie warto określić jaki charakter będzie miał leśny ogród – liściasty czy iglasty. 

W kolejnym kroku należy w odpowiedni sposób przygotować glebę, poprzez przekopanie, odchwaszczenie i nawożenie. Po przekopaniu ogrodu należy zająć się umiejscowieniem małej architektury ogrodowej, np. postawić ławkę, altanę.

Ostatnim krokiem jest piętrowe sadzenie roślin. Należy zacząć od największych roślin takich jak drzewa i krzewy. W kolejnym etapie należy zająć się poszyciem między drzewami. Świetnie do tego sprawdzą się byliny, wrzosy i wrzośce. Na samym końcu należy posadzić rośliny w korzeniach drzew.

Rośliny w leśnym ogrodzie

Wybór odpowiednich roślin do ogrodu leśnego jest kluczową kwestią. Rośliny muszą być dopasowane do gleby oraz warunków wodnych. Duże drzewa mocno wysuszają glebę, dlatego krzewy i rośliny najniższego piętra należy zabezpieczyć siecią automatycznego nawadniania. 

Rośliny do leśnego ogrodu liściastego

W leśnych ogrodach liściastych występuje ziemia próchnicza. Dlatego w takim ogrodzie rośliny są bardziej wymagające niż w ogrodzie leśnym iglastym.

W tych ogrodach sadzi się drzewa liściaste takie jak: brzoza, dąb, grab, lipa, wierzba, wiąz, klon. Najpopularniejszymi krzewami w takim ogrodzie są: berberysy, bez, jaśmin, ostrokrzew, morwa, dzika róża, karemcha i głóg. W ostatnim piętrze, czyli w runie najlepiej posadzić zawilca, przylaszczkę, miodulę, przebiśnieg.

>> Przeczytaj także: Ogród w stylu wiejskim

Rośliny do leśnego ogrodu iglastego

W leśnych ogrodach iglastych gleba jest przepuszczalna o kwaśnym odczynie pH. W takim ogrodzie najlepiej sprawdzą się drzewa takie jak: sosna, świerk, jodła. Krzewy, które będą świetnie rosły w takiej glebie to: jałowiec, cis, tuja, azalia, borówka, różanecznik. W piętrze runa najlepiej sprawdzą się wrzosy i wrzośce, paprocie, borówka i sasanka.

Czy leśny ogród wyklucza piękny trawnik?

Żaden piękny ogród nie może obejść się bez wypielęgnowanego trawnika. Trawa nie jest naturalnym podłożem w lasach, dlatego w ogrodach leśnych zaleca się stosować bluszcze i mchy. Jeśli trawnik ma zostać założony, to warto wybrać uniwersalną mieszankę traw przeznaczoną do cienia. Trawa musi zostać wysiana gęściej i wyżej koszona. Wymaga również regularnego podlewania i nawożenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny żyrandol do sypialni, który podkreśli twój styl?
Jak wybrać idealny żyrandol do sypialni, który podkreśli twój styl?
Odkryj niezawodne sposoby na doboru idealnego żyrandola do sypialni, które pozwolą Ci podkreślić swój unikalny styl. Dowiedz się, jak zgrać oświetlenie z resztą wyposażenia.
Podstawowe zadania ogrodnika: harmonogram prac sezonowych
Podstawowe zadania ogrodnika: harmonogram prac sezonowych
Porozmawiajmy o podstawowych zadaniach ogrodnika i o tym, jak skutecznie planować prace sezonowe, aby utrzymać ogród w idealnym stanie.
Romantyczny wieczór – wanny tarasowe i ogrodowe
Romantyczny wieczór – wanny tarasowe i ogrodowe
Rozważasz zakup wanny tarasowej lub ogrodowej? Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w zewnętrzne jacuzzi!
Ostatnie wpisy