Ogród

Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł gościnny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.

Dlaczego należy wapnować pole wapnem granulowanym?

Kiedy odczyn pH gleby jest kwaśny, a na polu mają być posadzone rośliny, które nie lubią kwaśnej ziemi, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wapnowania. Najpierw trzeba zbadać w laboratorium glebę, by ocenić, jakie ma rzeczywiste pH i jakie są w niej niedobory składników odżywczych. Dopiero wtedy można przystąpić do dobrania odpowiedniej dawki wapna granulowanego i do zabiegu wapnowania pola. Wapnowanie można przeprowadzić różnymi rodzajami wapna. Jednym z dobrych do tego celu produktów jest wapno magnezowe granulowane SuperMag (big-bag).

Jeżeli po badaniach okaże się, że gleba na polu uprawnym jest rzeczywiście kwaśna, trzeba wapnować pole. W przeciwnym razie rośliny uprawne będą miały problemy ze wzrostem. Nie dadzą obfitych plonów i będą bardziej podatne na różne choroby, a w szczególności na choroby grzybowe.

Ziemia staje się kwaśna w wyniku działalności człowieka, ale także na skutek naturalnych procesów wymywania wapnia z gleby przez opady atmosferyczne. Większa część gleb w Polsce ma charakter kwaśny, dlatego niezbędne jest regularne ich wapnowanie.

Jaki jest najlepszy czas na wapnowanie pola wapnem granulowanym?

Wapnowanie wapnem granulowanym najlepiej jest przeprowadzić w okresie jesiennym lub wiosennym. Wtedy zabieg wapnowania przyniesie najwięcej korzyści dla gleby na polu uprawnym.

W okresie wiosennym należy wapnować pole uprawne minimum raz na miesiąc przed planowanym wysiewem nasion lub sadzeniem roślin uprawnych. Należy zachować też bezpieczny odstęp pomiędzy wysiewaniem wapna a innych nawozów mineralnych.

W okresie jesiennym wapnowanie powinno odbyć się po zakończeniu ostatnich zbiorów. Najlepiej przeprowadzić je w pogodny dzień bez wiatru. Pozwoli to ograniczyć pylenie wapna na wietrze. Wapno należy dobrze i równomiernie wymieszać z glebą, by zapewnić jej jak najlepsze odkwaszenie.

Czy warto stosować wapno granulowane na polu?

Zdecydowanie warto stosować wapno granulowane do wapnowania pola. Dzięki niemu rośliny zyskają lepszą odporność na choroby, będą ładnie rosły i przyniosą obfite plony.

Wapno granulowane warto stosować również ze względów ekonomicznych. Postać grudek sprawia, że podczas rozsiewania na polu minimalizuje się straty wapna wynikające z jego pylenia. Zabieg wapnowania zwiększa także przyswajalność innych składników odżywczych, zawartych w nawozach wysiewanych na pole uprawne.

Wapno w formie granulek dobrze rozpuszcza się w wodzie i doskonale odkwasza glebę, wnikając do jej głębi. Regularne odkwaszanie gleby i stały nadzór nad tym, jaką ma ona kwasowość, jest jednym z ważniejszych zadań każdego rolnika.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Test test
Polecane artykuły
Ogród

Właściwości oborników granulowanych: bydlęcego, kurzego, końskiego, owczego

Składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach są niezbędne do optymalnego wzrostu roślin. Dlatego tak ważnym jest ich nawożenie odpowiednio dobranymi preparatami – najlepiej – pochodzenia naturalnego, czyli obornikiem.
Czytaj więcej
Ogród

Baseny ogrodowe - co warto o nich wiedzieć?

Wiosna to idealny czas na zaprojektowanie własnego ogrodu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby i umiejętności ogrodnicze.
Czytaj więcej
Ogród

Ulepsz Swój Ogród: Trzy Niezbędne Rzeczy, które Warto Mieć

Niezbędne elementy ogrodu - narzędzia, meble i system nawadniania. Klucz do udanego i pięknego otoczenia na świeżym powietrzu!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *