Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie

Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Glebogryzarka jest niezastąpionym sprzętem używanym przez każdego ogrodnika i nie tylko! Dzięki niej przygotujemy podłoże pod uprawę różnych roślin i warzyw, zadbamy o trawnik, wykonamy napowietrzanie gleby, a jesienne zbiory będą szybsze i przyjemniejsze. Glebogryzarka będzie pomocna także zimą, podczas usuwania zalegającego na podjeździe czy w ogrodzie śniegu.

Dzięki specjalnym kołom glebogryzarka może pracować w różnych warunkach, a szeroki wybór akcesoriów dodatkowych sprawia, że jest sprzętem wielofunkcyjnym. Czym charakteryzują się profesjonalne glebogryzarki? Jaką wybrać glebogryzarkę do pracy w ogrodzie i jak dobrać do niej odpowiednie akcesoria? Sprawdź koniecznie!

Czym jest i do czego służy glebogryzarka?

Do czego służy i jak działa glebogryzarka? Glebogryzarka to maszyna, która służy do uprawy roli. W skład zespołu roboczego glebogryzarki wchodzą hakowate lub łukowate noże, które osadzane są na obrotowym wale. Sprzęt obraca się przeciwbieżnie lub współbieżnie, a intensywność spulchniania gleby można regulować. Dzięki zastosowaniu dodatkowych akcesoriów, przy jej użyciu można wykonywać również wiele innych prac.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów glebogryzarek. Poszczególne modele różnią się między sobą pod wieloma względami.

  • Glebogryzarka separacyjna – glebogryzarka separacyjna to maszyna, którą podłącza się do traktora lub ciągnika. To tzw. glebogryzarka ciągnikowa. Jej spore rozmiary doskonale sprawdzają się podczas pracy na bardzo dużych powierzchniach. Separuje glebę od patyków i kamieni, sprawdzi się także podczas usuwania chwastów czy kruszenia ziemi i rozprowadzania nawozów.
  • Glebogryzarka ręczna – napędzana jest siłą mięśni. Jej zastosowanie wiąże się z wysiłkiem, a efekty uzależnione są od możliwości fizycznych użytkownika sprzętu.
  • Glebogryzarka elektryczna – glebogryzarka elektryczna posiada silnik elektryczny, co sprawia, że wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej. Jest bardzo cicha i bezemisyjną, jednak spulchnianie gleby odbywa się tylko na niewielkiej głębokości. To dobry wybór do niewielkich ogrodów.
  • Glebogryzarka spalinowa – ma mocny silnik spalinowy, który doskonale radzi sobie nawet w ciężkich warunkach oraz w trudnej glebie. Glebogryzarki tego typu posiadają napęd oraz sprzęgło, a często także przekładnię redukcyjną oraz bieg wsteczny.

Glebogryzarki spalinowe wraz z odpowiednimi akcesoriami mogą posłużyć nam m.in. do spulchniania ziemi, wertykulacji, kultywacji, wykopków, a nawet odśnieżania.

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Do większego ogrodu lub trudnej gleby dobrze sprawdzi się glebogryzarka spalinowa z osprzętem. To świetne rozwiązanie także wówczas, gdy chcemy zainwestować w sprzęt wielofunkcyjny. Duża moc silnika, wytrzymałość i niezawodność glebogryzarek spalinowych sprawi, że poradzą sobie one z wieloma trudnymi zadaniami, np. z gliniastym lub bardzo zbitym podłożem. W zależności od wybranego modelu glebogryzarka ogrodowa może posłużyć nam także do odchwaszczania, mieszania kompostu z ziemią czy wykonywania prac niezbędnych przy zakładaniu trawnika.

glebogryzarka
Fot.: https://www.globstal.pl/glebogryzarki

Glebogryzarka ogrodowa może być narzędziem całorocznym. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria dodatkowe takie jak np. pług do śniegu, pług do orki, radełko, brona, obsypnik czy wykopywaczka do warzyw. Wybierajmy akcesoria z możliwością regulacji.

Szeroki wybór glebogryzarek wraz z osprzętem i dodatkowymi akcesoriami znajdziesz na: https://www.globstal.pl/.

Glebogryzarka – zastosowanie w ogrodzie

Jak już wiemy, zastosowanie glebogryzarki spalinowej jest szerokie. Może nam posłużyć ona do prac wykonywanych podczas zakładania trawnika, wykopywania bulw, przygotowywania gleby pod uprawę roślin, a także do wielu innych pracach sezonowych i nie tylko! Kiedy warto używać glebogryzarki i w jaki osprzęt dodatkowy warto zainwestować? Oto kilka praktycznych porad!

Odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę

Glebogryzarki wyposażone są najczęściej w specjalne noże tnące, które rozdrabniają ziemię. Aby rozluźnić strukturę gleby na większej głębokości, będziemy potrzebować dodatkowo kultywatora, które potrafi zanurzyć się w podłożu nawet do 20 cm.

Płytkie spulchnianie może odbywać się za pomocą glebogryzarki z bronami. Zastosowanie bron pozwala także pozbyć się chwastów, kruszy bryły i umożliwia nam wyrównywanie gleby. Do zmiękczania i rozluźniania górek, które występują na powierzchni, potrzebny będzie wał strunowy. Narzędzie to wykorzystuje się też często do wyrównywania ziemi po orce. Do spulchniania i użyźniania ziemi używa się także pługu.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Dzięki glebogryzarkom możemy także przeprowadzić wertykulację trawnika. To zabieg polegający na pionowym nacinaniu drani nożami tnącymi. Takie działanie poprawia przepływ powietrza, wody oraz składników odżywczych w podłożu. Wertykulacja wykonywana jest najczęściej na starszych trawnikach, gdy na powierzchni zbiera się np. mech lub występuje gliniasta gleba. Niezbędnym osprzętem do tego rodzaju pracy będzie wertykulator do glebogryzarki.

Aeracja z kolei jest zabiegiem napowietrzającym. Usprawnia wzrost traw i zabezpiecza nasz zielony dywan przed chorobami. Do aeracji wykorzystuje się takie akcesoria jak aeratory.

Formowanie redlin i sadzenie warzyw

Ręczne sadzenie oraz wykonywanie redlin bywa bardzo męczące. Glebogryzarka z osprzętem pozwoli zaoszczędzić nam wiele czasu. Niezastąpione mogą więc okazać się narzędzia do glebogryzarki formujące redliny, takie jak znaczniki, radełka i obsypniki.

Pielęgnacja ogrodu glebogryzarką

Do prac pielęgnacyjnych użyjmy pielników, które ułatwiają usuwanie chwastów, a przy tym nie niszczą korzeni uprawianych roślin lub warzyw. Dzięki regulowanej szerokości pracy możemy dostosować taki osprzęt do pielęgnacji różnego rodzaju upraw.

Jesienne zbiory za pomocą glebogryzarki

Z ostatnimi oznakami lata przychodzi także czas na wykopki. Wykopywanie ziemniaków czy innych bulw ułatwi nam wykopywaczka do ziemniaków i warzyw, którą mocuje się do glebogryzarki.

Glebogryzarka do wyrównywania gleby?

Akcesoria dodatkowe takie jak grabie do glebogryzarki umożliwią nam usunięcie z powierzchni ziemi wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz obumarłych roślin, liści i wielu innych niepożądanych elementów. Do równania podłoża idealnie sprawdzi się równiarka, która dzięki zębom zbierającym i płaskownikowi wyrównującemu idealnie radzi sobie z rozsypaną ziemią. Natomiast jeśli chcemy dociążyć podłoże, możemy użyć walca ogrodowego, który również mocowany jest do glebogryzarki. Sprawdzi się on też świetnie wtedy, gdy zauważymy, że powierzchnia ogrodu staje się nierówna, np. w wyniku powstawania kretowisk.

Glebogryzarka – niezawodna również w zimie!

Szerokie zastosowanie niektórych glebogryzarek pozwala nam na wykorzystywanie ich podczas zimy. Dzięki dodatkowemu pługowi śnieżnemu możemy bardzo szybko i bez większego wysiłku odśnieżyć podjazd, chodnik czy ogródek.

odśnieżanie
Fot.: Jill Wellington/pixabay.com

Tworzenie ścieżek w ogrodzie z pomocą glebogryzarki – jak to zrobić?

Aby przygotować ścieżkę w ogrodzie, najpierw należy usunąć z gleby wszelkie mchy, trawę czy rośliny. Glebogryzarkę zaopatrzmy w takie akcesoria jak grabie, brona czy walec ogrodowy. Oczyszczona, spulchniona i wyrównana gleba powinna zostać zabezpieczona za pomocą obrzeży ogrodowych. Należy je umocnić w ten sposób, by nie wystawały poza trawnik. Teraz wystarczy ułożyć agrotkaninę, która stłumi wzrost chwastów i pozwoli na zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz podwinąć brzegi maty, by nie dochodziło do jej strzępienia. Na koniec trzeba tylko wybrać i ułożyć materiał na nawierzchnię i gotowe!

Jak dobrać odpowiednie koła do glebogryzarki?

Glebogryzarka jest narzędziem o szerokim zastosowaniu. Nadaje się do wielu prac ogrodowych. Należy jednak zwrócić uwagę także na to, by pracowała na odpowiednich kołach, które zapewnią nam sprawne użytkowanie sprzętu.Koła gumowe wykorzystuje się podczas obróbki miękkiego i nieproblematycznego podłoża oraz w czasie odśnieżania. Z kolei koła typu jodełka stosowane są podczas orki i do obsypnika, ale można używać ich również w zimie. Do pracy na średniej oraz ciężkiej glebie warto zastosować koła łopatkowe.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kwiaty kwitnące w lipcu
Kwiaty kwitnące w lipcu
Zastanawiasz się, jakie kwiaty umieścić w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, które kwitną w lipcu? Sprawdź nasze propozycje!
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników
W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Przechowywanie narzędzi ogrodniczych
Przechowywanie narzędzi ogrodniczych
Masz dużo narzędzi ogrodniczych? Przeczytaj, w jaki sposób należy je przechowywać
Ostatnie wpisy