Narzędzia i akcesoria

Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
rozdrabniarka do liści
Image by ungvar, from: freepik.com

Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają porządki w ogrodzie po przycinaniu gałęzi z drzew i krzewów. Teoretycznie można spalić takie gałęzie, lecz nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Rozdrobnione gałęzie można wykorzystać w ogrodzie do np. ściółkowania, a zręby można odsprzedać.

Działanie rozdrabniarek

Budowa i sposób działania rozdrabniarek jest prawie taki sam niezależnie od wielkości urządzenia, są jednak między nimi pewne różnice wynikające z metody zasilania lub sposobu cięcia. Rozdrabniarka może być wyposażona w kosz lub wyrzutnię. Dodatkowe wyposażenie nie ma wpływu na działanie urządzenia.

Typy rozdrabniarek do gałęzi

Podstawowy podział rozdrabniarek do gałęzi:

 • Spalinowe – mają moc od 1 do 6 koni mechanicznych. Wadą tych rozdrabniarek jest ich duża masa, która powoduje małą mobilność tego urządzenia. Jest to świetne rozwiązanie w bardzo dużych ogrodach lub małych sadach oraz dla osób, które nie mają dostępu do sieci elektrycznej,
 • Elektryczne – są lżejsze, ważą do 30 kilogramów, można się z nimi przemieszczać po całym ogrodzie. Ten typ urządzenia nie jest wydajny i najczęściej zaopatrzony w niewielki kosz. Najlepiej sprawdzą się w małych ogródkach, gdzie jest mało gałęzi,
 • Ciągnikowe – zasilane za pomocą paska klinowego. System ten pozwala na obniżenie wagi rozdrabniarki, dzięki temu łatwiej ją przewieźć w inne miejsce.

Mechanizm tnący

Podczas wyboru rozdrabniarki do gałęzi bardzo ważny jest jej mechanizm tnący. Rozdrabniarki do gałęzi mają różne mechanizmy tnące, a są to:

 • noże – jest to najprostszy mechanizm, który poradzi sobie jedynie z cienkimi gałęziami,
 • noże ślimakowe – lepiej radzą sobie z grubszymi gałęziami, lecz ten mechanizm nie poradzi sobie w dużym sadzie,
 • walec zębowy,
 • turbina.

Inne ważne funkcje rozdrabniacza do gałęzi:

 • automatyczne wciąganie gałęzi – jest to przydatna funkcja zwłaszcza w dużych urządzeniach,
 • wsteczny bieg – świetnie sprawdza się do usunięcia drewna z urządzenia, gdy drewno jest w środku,
 • kosz na zrębki – element ten jest dostępny wyłącznie w małych rozdrabniarkach,
 • zabezpieczenie przed uruchomieniem – zwiększa bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Najczęściej dostępny jest  w urządzeniach z koszem,
 • koła – wyposażone są w nie tylko niektóre modele rozdrabniarek,
 • wyłącznik przeciążeniowy – wyłącza urządzenie, gdy zostaną do niego włożone zbyt duże lub zbyt grube gałęzie.

Rozdrabniacz do gałęzi – kiedy kupić?

Rozdrabniacze do gałęzi ułatwiają prace ogrodowe, lecz nie zawsze warto zakupić to urządzenie. Małe rozdrabniacze świetnie sprawdzą się, jeśli w ogrodzie jest dużo małych krzewów często przycinanych. W większych sadach i ogrodach najlepiej sprawdzą się małe rozdrabniacze spalinowe. Duże rozdrabniacze spalinowe lub ciągnikowe najlepiej sprawdzą się w firmach odpowiedzialnych za sprzątanie terenów zielonych.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Roboty koszące Robolinho® - oszczędność czasu w sezonie

Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Kosy spalinowe do trudnego terenu

Masz dużą działkę, gdzie czasem trzeba ściąć trawę w trudno dostępnym miejscu lub przyciąć rośliny rosnące na rowie? Sprawdź jakie kosy spalinowe sprawdzą się na trudnym terenie!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracjeNarzędzia i akcesoria

Szopa na narzędzia krok po kroku

Organizacja w ogrodzie jest bardzo ważna. Zobacz jak zrobić szopę na narzędzia krok po kroku.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *