Narzędzia i akcesoria

Sposoby na mech i wykwity na kostce brukowej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
wykwity na kostce brukowej
Photo by John S Lander/LightRocket via Getty Images

Ręczne wyrywanie, wypalanie, środki chemiczne, a może domowy specyfik na bazie octu? Prezentujemy sprawdzone metody walki z mchem oraz wykwitami, które pojawiają się na kostce brukowej.

Kostka brukowa – jakie są zalety tej nawierzchni?

Każdy właściciel domu na pewnym etapie musi zdecydować, jakiego materiału użyje do wykonania alejek czy podjazdu na swoją posesję. Bardzo często wybór pada na kostkę brukową. Nic dziwnego, gdyż jest to materiał nie tylko estetyczny (występuje w wielu kształtach i kolorach), ale też bardzo trwały.

Kostka brukowa jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, obciążenia czy niską temperaturę. Ponadto nie wchłania dużej ilości wilgoci, dzięki czemu niestraszna jest jej korozja. Trzeba też wspomnieć o tym, jak łatwe są montaż i demontaż kostki brukowej, które można wykonać nawet samodzielnie – nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani umiejętności.

Po wszystkich zaletach czas na wady, a właściwie jedną z nich. Dużym problemem jest kwestia wyrastania chwastów, mchu i innych wykwitów między pojedynczymi kostkami oraz na ich powierzchni. To powszechny problem, z którym trzeba sobie w jakiś sposób poradzić. Jeśli nie zajmiemy się nim szybko, kostka brukowa mocno zarośnie i straci swoje walory estetyczne. Prezentujemy sprawdzone sposoby walki z tymi utrapieniami.

wykwity na kostce
Photo by DeAgostini/Getty Images

Jak pozbyć się chwastów i mchu z kostki brukowej?

Najprostszą metodą usuwania chwastów i wykwitów pojawiających się na kostce brukowej jest po prostu ręczne ich wyrywanie – tutaj uwaga: wszelkie wykwity wyrywamy razem z korzeniami, w przeciwnym razie będą odrastać jeszcze szybciej. Ten sposób sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku niewielkich obszarów i pojedynczych skupisk chwastów. Można też wspomóc się narzędziami z wygiętymi, metalowymi częściami, które usprawniają cały proces. Jednak już na dużej powierzchni, z wieloma chwastami, nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z tym własnoręcznie.

Jeśli chwastów i mchu jest więcej, wówczas możemy wypalić je za pomocą palnika gazowego. Wysuszony mech sam odpada, a więc następnym krokiem jest staranne wymiecenie go. Powyższa metoda daje szybkie i długotrwałe efekty.

kostka w ogrodzie
Photo by John S Lander/LightRocket via Getty Images

Można też zdecydować się na przygotowanie domowego preparatu, który oczyści kostkę brukową z niechcianych roślin. Wystarczy spryskanie wszystkich chwastów, mchu i wykwitów roztworem wody z octem (w proporcjach 2:1). To nie tylko skuteczny sposób (chociaż czasem trzeba kilkakrotnie powtórzyć taki oprysk), ale przede wszystkim naturalny i ekologiczny. Najlepiej wykonywać go w słoneczne dni. Wówczas działanie mieszanki będzie spotęgowane. Co ważne, nie używamy roztworów solnych, które źle wpływają nie tylko na samą kostkę, ale też na ziemię.

>> Zobacz też: Sadzenie pomidorów krok po kroku

Kolejna metoda jest już bardziej radykalna. Tutaj w grę wchodzą środki chemiczne, których używanie nie jest obojętne ani nam, ani środowisku. Chemiczny oprysk daje spektakularne efekty, jednak najpierw należy wykonać próbę, rozpylając go na niewielkim obszarze. Wówczas możemy przekonać się, czy nasza kostka brukowa jest narażona na jakiekolwiek nieestetyczne przebarwienia. Podczas kontaktu z chemikaliami konieczne jest ponadto zachowanie ostrożności oraz używanie rękawic ochronnych, a po skończonej pracy dokładne umycie rąk. Pamiętajmy też, że rozpylanie środków chemicznych musi być bardzo dokładne, tak by wniknęły w każdą szczelinę. Trzeba jeszcze pamiętać, że chwasty i mech pojawiają się nie tylko w szczelinach znajdujących się pomiędzy kostkami, ale także na ich powierzchni. Wówczas najlepiej poradzą sobie specjalne impregnaty, dzięki którym zostanie ograniczone wnikanie różnych substancji, a wszelkie osady i mech usuniemy po prostu wodą pod ciśnieniem. Takie myjki ciśnieniowe są bezpieczne i w żaden sposób nie naruszają struktury kostki brukowej.

Ma za sobą 6 lat doświadczenia w tworzeniu treści. Lubi nowe wyzwania, nie boi się poruszać trudnych tematów. Prywatnie, jako mama dwójki córeczek, spełnia się, aranżując im wymarzony pokój do zabawy.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Roboty koszące Robolinho® - oszczędność czasu w sezonie

Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Kosy spalinowe do trudnego terenu

Masz dużą działkę, gdzie czasem trzeba ściąć trawę w trudno dostępnym miejscu lub przyciąć rośliny rosnące na rowie? Sprawdź jakie kosy spalinowe sprawdzą się na trudnym terenie!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracjeNarzędzia i akcesoria

Szopa na narzędzia krok po kroku

Organizacja w ogrodzie jest bardzo ważna. Zobacz jak zrobić szopę na narzędzia krok po kroku.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *