Narzędzia i akcesoria

Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Tyler Lastovich/unsplash.com

Siekiera rozłupująca jest bardzo ważnym narzędziem dla osób, które ogrzewają dom drewnem. Niestety trzeba je porąbać. Aby to zrobić niezbędna będzie siekiera rozłupująca.

Do czego można wykorzystać siekierę rozłupująca?

Siekiera rozłupująca jest narzędziem, dzięki któremu można rozłupać większe kawałki na mniejsze. Jest to niezbędne narzędzie dla osób, które ogrzewają swój dom drewnem. Składa się z dwóch części:

  • głowicy – warto, aby była krótka i masywna. Ostrze powinno swoim wyglądem przypominać duży klin;
  • trzonka – powinien być długi i prosty. Dzięki temu można uderzyć w drewno pod niewielkim kątem, a jego rozłupanie będzie wymagać mniejszej siły.

Jak wybrać siekierę rozłupującą?

Jeśli chcesz kupić siekierę rozłupującą, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Dzięki temu można wybrać tą wygodną w użytkowaniu.

Wybierając siekierę rozłupującą, należy zwrócić uwagę na materiał głowicy. Najtwardsze są narzędzia wykonane z kutej lub hartowanej stali indukcyjnej. Warto wybierać siekiery rozłupujące, w których głowica ma klin. Dzięki temu można łatwiej rozłupać drewno lub podzielić je na mniejsze części. Ciężar głowicy należy dopasować do możliwości fizycznych. Optymalny ciężar wynosi około 2 kg dla dorosłego mężczyzny.

Narzędzie to można wykorzystać też do szeregu innych prac. W głowicy warto zwrócić uwagę na szlif, który powinien mieć duży kąt naostrzenia. W efekcie wygląda to niemal jak klin.

Wybierając siekierę rozłupującą, warto zwrócić uwagę na trzonek. Dobrze jest wybierać te wykonane z drewna jesionowego. Do rozłupywania większych kawałków drewna warto wybierać trzonek z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym.

Im dłuższy jest trzonek, tym siła uderzenia będzie większa. Jednak nie warto wybierać zbyt długiego trzonka, ponieważ może być to niebezpieczne.

Wybierając siekierę rozłupującą, warto zwrócić uwagę na wagę narzędzia. Jeśli będzie zbyt duża, to trudno będzie się nim posługiwać. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić wyważenie w ręce.

Tyler Lastovich/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Romantyczny wieczór - wanny tarasowe i ogrodowe

Rozważasz zakup wanny tarasowej lub ogrodowej? Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w zewnętrzne jacuzzi!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Jak nawadniać ogród?

System nawadniający to doskonały sposób na dbanie o ogród. Dowiedz się, na czym dokładnie polega nawadnianie oraz jak je zamontować.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Narzędzia do zwalczania chwastów w ogrodzie

Szukasz sprawdzonych narzędzi, które pomogą Ci w skutecznym odchwaszczaniu ogrodu bądź warzywniaka? Oto kilka sprzętów, które każdy powinien mieć!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *