Narzędzia i akcesoria

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
narzędzia ogrodnicze
Image by Thanks for your Like, from: pixabay.com

Wykonywanie prac ogrodowych wiąże się z koniecznością posiadania różnych narzędzi i urządzeń. W jaki sposób należy je przechowywać, aby posłużyły na co najmniej kilka lat? 

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe?

Narzędzia do prac ogrodowych można przechowywać w:

 • garażu w wyznaczonym do tego miejscu,
 • piwnicy,
 • schowku na narzędzia,
 • skrzyni (gdy narzędzi jest mało).

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych można znaleźć uchwyty i wieszaki do przechowywania narzędzi m.in.:

 • sekatorów,
 • szpadli,
 • motyczkek.

Powieszone narzędzia ogrodnicze nie zajmują dużo miejsca, a jeśli są umieszczone dość wysoko, to można obok nich postawić inny sprzęt ogrodowy np. kosiarki.

Świetnym rozwiązaniem na małe narzędzia ogrodnicze są pokrowce z kieszeniami. Wykonane są z przezroczystych nieprzemakalnych materiałów. Jest to dobry sposób na przechowywanie np. rękawic do prac ogrodowych.

Specjalistyczne uchwyty są bardzo przydatne, ponieważ dopasowują się do konkretnego rodzaju narzędzi, dzięki temu półki i szuflady powinny wytrzymać dodatkowe obciążenie. Takie uchwyty muszą być łatwe w konserwacji, która zabezpieczy je przed rdzewieniem.

Pielęgnacja narzędzi ogrodniczych 

Każdy, kto chce mieć piękny i zadbany ogród wie, że wymaga to pracy z użyciem odpowiednich narzędzi, o które należy właściwie zadbać poprzez przechowywanie w wyznaczonym do tego miejscu.

Po ukończonej pracy używane narzędzia należy oczyścić z resztek ziemi, a jeśli to możliwe to nawet umyć. Następnie odłożyć je na miejsce, w którym będą przechowywane (np. garaż, domek gospodarczy). W takim miejscu narzędzia nie będą narażone na ciągłe zmiany temperatury i wilgoć – dzięki temu posłużą nam dłużej.

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienią należy schować nie tylko wszystkie narzędzia, lecz również meble ogrodowe, parasole, donice i zabawki. Dużo łatwiej jest przechowywać takie rzeczy, jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze ze zlewem oraz bieżącą wodą. Miejsce do przechowywania narzędzi powinno być wyposażone w:

 • długi i wąski stół,
 • regały np. na nasiona i doniczki,
 • szafkę zamykaną na klucz na środki ochrony roślin. 

Jeśli pomieszczenie gospodarcze ma okno, to można w nim przechowywać rozsady roślin jednorocznych, które nie zimują w gruncie m.in. 

 • pelargonie,
 • begonie,
 • fuksje,
 • datury.

Gdy w projekcie domu nie jest uwzględniony domek gospodarczy, to można kupić gotowy domek np. w markecie budowlanym. Kolejną możliwością jest połączenie altany ze schowkiem na narzędzia.

W jaki sposób praktycznie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Do prac ogrodniczych warto wybierać takie sprzęty, które zajmują mało miejsca do przechowywania. W sklepach można znaleźć wiele narzędzi, które można powiesić np. na hakach. Innym rozwiązaniem zajmującym niewiele miejsca są narzędzia wielofunkcyjne, czyli posiadające nakładki umożliwiające zmianę trzonka.

Narzędzia oraz inne niezbędne rzeczy w ogrodzie powinny mieć stałe miejsce do przechowywania, dlatego warto wyposażyć pomieszczenie w wytrzymałe regały, haki, wieszaki, pojemniki i szuflady na drobne przedmioty.

Zimą narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Rzeczy z tworzywa sztucznego lub gumy należy przechowywać w temperaturze dodatniej – w temperaturze poniżej 0 stopni mogą popękać. Z węża ogrodowego należy jesienią spuścić wodę.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak maty grzewcze mogą przyspieszyć rozwój Twoich roślin: praktyczne porady i wskazówki

Odkryj, jak maty grzewcze mogą pomóc Twoim roślinom rozwijać się szybciej i zdrowiej. Poznaj praktyczne porady i wskazówki dotyczące ich skutecznego stosowania w domowej uprawie.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Do czego służy glebogryzarka? Jak jej używać?

Co warto wiedzieć przy zakupie tego sprzętu? Jaki model wybrać i jak go używać?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Jak prawidłowo aplikować olej do drewna - poradnik krok po kroku

Odkryj najskuteczniejsze sposoby aplikacji oleju do drewna! Podpowiadamy, jak za pomocą prostych kroków uzyskać profesjonalne efekty i piękną wykończenie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *