Narzędzia i akcesoria

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
narzędzia ogrodnicze
Image by Thanks for your Like, from: pixabay.com

Wykonywanie prac ogrodowych wiąże się z koniecznością posiadania różnych narzędzi i urządzeń. W jaki sposób należy je przechowywać, aby posłużyły na co najmniej kilka lat? 

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe?

Narzędzia do prac ogrodowych można przechowywać w:

 • garażu w wyznaczonym do tego miejscu,
 • piwnicy,
 • schowku na narzędzia,
 • skrzyni (gdy narzędzi jest mało).

Przechowywanie narzędzi ogrodowych

W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych można znaleźć uchwyty i wieszaki do przechowywania narzędzi m.in.:

 • sekatorów,
 • szpadli,
 • motyczkek.

Powieszone narzędzia ogrodnicze nie zajmują dużo miejsca, a jeśli są umieszczone dość wysoko, to można obok nich postawić inny sprzęt ogrodowy np. kosiarki.

Świetnym rozwiązaniem na małe narzędzia ogrodnicze są pokrowce z kieszeniami. Wykonane są z przezroczystych nieprzemakalnych materiałów. Jest to dobry sposób na przechowywanie np. rękawic do prac ogrodowych.

Specjalistyczne uchwyty są bardzo przydatne, ponieważ dopasowują się do konkretnego rodzaju narzędzi, dzięki temu półki i szuflady powinny wytrzymać dodatkowe obciążenie. Takie uchwyty muszą być łatwe w konserwacji, która zabezpieczy je przed rdzewieniem.

Pielęgnacja narzędzi ogrodniczych 

Każdy, kto chce mieć piękny i zadbany ogród wie, że wymaga to pracy z użyciem odpowiednich narzędzi, o które należy właściwie zadbać poprzez przechowywanie w wyznaczonym do tego miejscu.

Po ukończonej pracy używane narzędzia należy oczyścić z resztek ziemi, a jeśli to możliwe to nawet umyć. Następnie odłożyć je na miejsce, w którym będą przechowywane (np. garaż, domek gospodarczy). W takim miejscu narzędzia nie będą narażone na ciągłe zmiany temperatury i wilgoć – dzięki temu posłużą nam dłużej.

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienią należy schować nie tylko wszystkie narzędzia, lecz również meble ogrodowe, parasole, donice i zabawki. Dużo łatwiej jest przechowywać takie rzeczy, jeśli mamy do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze ze zlewem oraz bieżącą wodą. Miejsce do przechowywania narzędzi powinno być wyposażone w:

 • długi i wąski stół,
 • regały np. na nasiona i doniczki,
 • szafkę zamykaną na klucz na środki ochrony roślin. 

Jeśli pomieszczenie gospodarcze ma okno, to można w nim przechowywać rozsady roślin jednorocznych, które nie zimują w gruncie m.in. 

 • pelargonie,
 • begonie,
 • fuksje,
 • datury.

Gdy w projekcie domu nie jest uwzględniony domek gospodarczy, to można kupić gotowy domek np. w markecie budowlanym. Kolejną możliwością jest połączenie altany ze schowkiem na narzędzia.

W jaki sposób praktycznie przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Do prac ogrodniczych warto wybierać takie sprzęty, które zajmują mało miejsca do przechowywania. W sklepach można znaleźć wiele narzędzi, które można powiesić np. na hakach. Innym rozwiązaniem zajmującym niewiele miejsca są narzędzia wielofunkcyjne, czyli posiadające nakładki umożliwiające zmianę trzonka.

Narzędzia oraz inne niezbędne rzeczy w ogrodzie powinny mieć stałe miejsce do przechowywania, dlatego warto wyposażyć pomieszczenie w wytrzymałe regały, haki, wieszaki, pojemniki i szuflady na drobne przedmioty.

Zimą narzędzia ogrodnicze powinny być przechowywane w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. Rzeczy z tworzywa sztucznego lub gumy należy przechowywać w temperaturze dodatniej – w temperaturze poniżej 0 stopni mogą popękać. Z węża ogrodowego należy jesienią spuścić wodę.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Roboty koszące Robolinho® - oszczędność czasu w sezonie

Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Kosy spalinowe do trudnego terenu

Masz dużą działkę, gdzie czasem trzeba ściąć trawę w trudno dostępnym miejscu lub przyciąć rośliny rosnące na rowie? Sprawdź jakie kosy spalinowe sprawdzą się na trudnym terenie!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracjeNarzędzia i akcesoria

Szopa na narzędzia krok po kroku

Organizacja w ogrodzie jest bardzo ważna. Zobacz jak zrobić szopę na narzędzia krok po kroku.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *