Narzędzia i akcesoria

Pokost lniany – sposób na impregnację drewna

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
messomx/pixabay.com

Naturalne metody impregnacji drewna są nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Godnym uwagi produktem do naturalnej impregnacji drewna i materiałów drewnopochodnych jest pokost lniany.

Drewno wciąż jest tym materiałem, z którego chętnie tworzymy meble, podłogi, dekoracje, a nawet budujemy domy. Choć drewno samo potrafi odpowiednio reagować na zmienne warunki atmosferyczne, to jako naturalny surowiec wymaga właściwej ochrony. W pielęgnacji drewnianych powierzchni pomagają nam środki do impregnacji. Najlepszym wyborem będą preparaty ekologiczne, wykonane z naturalnych składników. Warto przyjrzeć się znanemu od dawna pokostowi lnianemu.

Pokost lniany – właściwości

Pokost lniany to preparat przeznaczony do impregnacji drewna i wyrobów drewnopodobnych, a także innych powierzchni porowatych, na przykład tynków mineralnych. Wytwarza się go z naturalnych substancji oleistych pochodzących z lnu. W składzie zawiera również domieszki sakatyw, czyli substancji, dzięki którym pokost szybciej wysycha na powierzchni impregnowanego drewna. Ze względu na to, iż pokost należy do środków pozyskiwanych z surowców naturalnych, mamy pewność, że jego wykorzystywanie jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Nawet jeśli dostanie się do gleby, to jej nie uszkodzi.

Pokost lniany wnika głęboko w strukturę drzewa i tym samym je chroni. Po zaimpregnowaniu naturalnym preparatem surowiec staje się nawilżony, jest zabezpieczony przed pleśniami, glonami, mchem i insektami oraz mniej podatny na wilgoć.

Pokost lniany – wykorzystanie

Pokostem lnianym najczęściej impregnuje się domki letniskowe, meble, altany lub inne elementy drewniane. Preparat można nałożyć na praktycznie każdy rodzaj drewna, w celu jego ochrony. Warto wykorzystywać go podczas renowacji starych mebli – dzięki niemu drewniana powierzchnia będzie wyglądać na odświeżoną.

Co ważne, pokost stosujemy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na naturalne pochodzenie poleca się, aby stosować ten środek w miejscach, w których istnieje bliska styczność z florą i fauną, między innymi w domach jednorodzinnych, na działkach rekreacyjnych czy w przydomowych ogrodach. Pokostem możemy także pokrywać pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt, na przykład budy i ule, ponieważ jest bezpieczny i nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.

Pokost lniany – zalety i wady

Pokost lniany jest znany i wykorzystywany od dawna. To sprawdzony środek, którego największą zaletą jest naturalne pochodzenie oraz skuteczność w zabezpieczaniu delikatnych powierzchni drewnianych przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto podkreślić, że pokost jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, lecz także bezpieczny dla osoby aplikującej. Podczas impregnacji tym preparatem nie powinniśmy odczuwać żadnych niedogodności, takich jak bóle głowy czy podrażnienie błon śluzowych.

Z kolei wadą pokostu lnianego może być jego sposób produkcji. Naturalne środki należy wytwarzać według określonych zasad, aby zachowały cenne właściwości. Jednym z najważniejszych etapów produkcji pokostu jest wytwarzanie go na gorąco, co często stanowi utrudnienie dla producentów. Drugą wadą naturalnego impregnatu może być dosyć długi czas wnikania w drewno i schnięcia.

Zdj. główne: messomx/pixabay.com

Redaktorka i copywriterka. Wykształcenie zdobywała na Uniwersytecie Wrocławskim i w Instytucie Sztuki PAN. Uwielbia odkrywać na nowo ukochany Wrocław. Najlepiej relaksuje się w otoczeniu zieleni – w lasach, parkach, ogrodach, ewentualnie przy własnych kwiatkach.
Agata Dobosz
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *