Narzędzia i akcesoria

Plamy na kostce brukowej – jak się ich pozbyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
czyszczenie kostki brukowej

Na naszej kostce brukowej często pojawiają się plamy niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza po jesieni i zimie. W końcu tego typu powierzchnia jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia. Na szczęście możemy im łatwo zapobiegać oraz skutecznie je czyścić. 

Jak pozbyć się plam na kostce brukowej?

Najczęściej plamy, które pojawiają się na kostce brukowej to mchy oraz chwasty. Rozwijają się one w momencie, kiedy kostka brukowa jest wilgotna. W tym przypadku powinno pomóc odwodnienie podjazdu. Jeśli pomimo tego na naszej kostce brukowej pojawiają się mchy oraz chwasty, powinniśmy zastosować inne metody dla pozbycia się takich zanieczyszczeń. Kostka zaatakowana mchem powinna najpierw zostać oczyszczona ręcznie – za pomocą metalowej szpatułki możemy łatwo zdrapać zanieczyszczenia. Robimy to ostrożnie, by nie porysować kostki brukowej, ani nie zlikwidować przez przypadek piasku, który znajduje się między kostkami. Kiedy delikatnie zdejmiemy największe zanieczyszczenia i mech, pozostałości można wypłukać za pomocą myjki ciśnieniowej. Tu także należy uważać, by nie naruszyć struktury kostki i nie wypłukać nadmiernie piasku. Spoiny są dość delikatne, dlatego największym strumieniem wody myjemy samą powierzchnię kostki. Z kolei bardzo uporczywe zanieczyszczenia na pewno zostaną usunięte, jeśli do mycia użyjemy specjalnej szczotki. Po tym zabiegu kostka musi zostać zaimpregnowana za pomocą preparatu przeciwko porostowi roślin. 

Bardzo trudne do usunięcia są również tłuste plamy na kostce brukowej. Można je łatwo oczyścić myjką ciśnieniową. Sprawdzonym sposobem jest umycie kostki za pomocą odplamiacza, również tego, którego używamy do czyszczenia grilla. Wówczas na plamę nakładamy bardzo grubą warstwę takiego preparatu i czekamy około pół godziny. Następnie myjemy to miejsce myjką ciśnieniową. Ten sposób zadziała, kiedy plama na kostce brukowej zostanie dostrzeżona dość szybko. Aby olej nie mógł dalej wnikać w kostkę brukową, można zasypać warstwę oleju piaskiem. Jeśli jednak zauważymy ją zbyt późno, może zbyt głęboko wniknąć w powierzchnię kostki. Wtedy konieczne będzie użycie specjalnego odplamiacza olejowego. Czyszczenie chemiczne w przypadku takich plam jest najskuteczniejsze. Jeśli kostka brukowa brudzi się w danym miejscu, np. tam, gdzie stoi grill ogrodowy, to warto użyć impregnatu, by olej nie mógł tak szybko wnikać w strukturę kostki. 

Jak zapobiegać powstawaniu plam na kostce brukowej?

Aby na kostce brukowej nie powstawały plamy, najlepiej po jej położeniu zastosować odpowiedni impregnat. Na rynku znajdziemy specjalne preparaty, które pozwolą nam zmniejszyć prawdopodobieństwo, że na kostce brukowej pojawią się plamy, a także roślinność, taka jak mech. Możemy także postawić na produkty chroniące kostkę brukową przed trudnymi do usunięcia tłustymi plamami, np. z oleju napędowego. Bardzo ważne jest również nałożenie specjalnego preparatu, który nabłyszcza kostkę i odnawia jej kolor. Te środki posiadają w sobie filtr UV, który chroni podjazd, czy ścieżkę wykonaną z kostki brukowej przed utratą koloru. Impregnat sprawia również, że czyszczenie kostki brukowej jest znacznie łatwiejsze. Można je wykonać  samodzielnie za pomocą myjki ciśnieniowej i to bez potrzeby używania innych detergentów.

Oczywiście plamy na kostce brukowej powstają z określonych przyczyn. Najczęściej mchy i chwasty wyrastają w miejscu nieco zacienionym oraz wilgotnym. Odpowiednie odwodnienie podjazdu pozwoli nam uniknąć problemów z powracającą roślinnością. Zadbajmy również o impregnację kostki brukowej w miejscu, gdzie stawiany jest grill ogrodowy. Natomiast przed rozpoczęciem pracy nad samochodem, postarajmy się podłożyć pod niego specjalną płachtę, która ochroni kostkę przed tłustymi plamami oleju napędowego. W ten sposób nasza kostka brukowa na dłużej zachowa dobry wygląd.

Pomimo technicznego zacięcia prywatnie miłośniczka ogrodnictwa i DIY. Nie przejdzie w sklepie obojętnie obok żadnych kwiatów, dlatego zamienia powoli swoje mieszkanie w prywatną miejską dżunglę. Uwielbia aranżowanie ogrodów oraz pracę w nim, która daje jej wiele radości.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników

W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *