Narzędzia i akcesoria

Odwodnienie przed garażem – jak pozbyć się wody opadowej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
System odwadniajacy w ogrodzie
Image by zayne_c, from: freepik.com

Wiele działek budowlanych ma ten sam problem – po zabudowaniu powierzchni kostką brukową, bądź innym materiałem, woda opadowa nie ma gdzie wsiąkać i zaczyna zbierać się w najniżej położonym miejscu. Niestety często taki punkt znajduje się przy garażu. Istnieją jednak sposoby na skuteczne odwodnienie działki.

Jak wykonać odwodnienie liniowe przed garażem?

Bardzo dobrym sposobem na odwodnienie działki jest wykonanie odwodnienia liniowego. Pozwala ono na skierowanie wody do kanalizacji albo zbiornika na wodę opadową. Odwodnienie można ułożyć płytko, co sprawi, że unikniemy bardzo kosztownych prac ziemnych. 

Całe przedsięwzięcie polega na umieszczeniu w niewielkim zagłębieniu korytka, które od góry przykryte jest rusztem. Jest ono wykonane ze stali nierdzewnej, co znacznie wzmacnia jego konstrukcję i sprawia, że jest odporne na wilgoć. Na całej długości korytka zbiera się woda opadowa, która spływa do kanalizacji deszczowej. Woda może być pokierowana spod naszego garażu do studni chłonnej, bądź do gruntu. Jeśli zdecydujemy się na odprowadzenie wody opadowej do gruntu, to ważne żeby było ono wykonane w znacznej odległości od budynku, by woda opadowa nie przesiąkała zbyt mocno do fundamentów. Dzięki zastosowaniu rusztu liście, a także inne większe zanieczyszczenia, są zatrzymywane, a woda ma swobodny odpływ. Korytka odwadniające mogą być połączone w jeden system, który odwadnia również taras, dach i teren wokół budynku. Można stworzyć ciągi korytek, które układają się od podjazdu do garażu, aż po drzwi wejściowe. 

Gdzie będzie nam potrzebne odwodnienie działki?

Odwodnienie działki jest konieczne w miejscach, w których nawierzchnia jest utwardzona. Jest to między innymi taras, a także podjazd do garażu. Bardzo ważne jest umieszczenie odwodnienia liniowego wzdłuż bramy garażowej, zwłaszcza jeśli wjazd do naszego garażu znajduje się poniżej powierzchni terenu. Można również wykonać odwodnienie przy wejściu do budynku, a także na tarasie, jeśli on również jest usytuowany poniżej powierzchni gruntu. Często pod drzwiami tarasowymi zbiera się dużo wody opadowej, dlatego jest to dobre miejsce na umieszczenie korytek. Odwodnienie terenu jest niezbędne w momencie, kiedy duża część powierzchni wokół domu jest utwardzona. Chodzi przede wszystkim o ścieżki w ogrodzie oraz utwardzenie wokół domu. Im bardziej zabudowana powierzchnia, tym więcej korytek odwadniających musimy umieścić. Co ważne, również przy śmietniku oraz wzdłuż bramy wjazdowej na posesję  można zamontować system odprowadzający.

Jak traktowana jest woda opadowa według prawa?

Pozbywając się z naszej działki wody opadowej, należy pamiętać, że wszystkie ścieki, w tym również woda opadowa, jest według prawa elementem gospodarki wodami, dlatego jej odprowadzenie musi być zgodne z przepisami prawa wodnego. Jeśli nasza działka jest położona na terenie, na którym znajduje się kanalizacja, odprowadzane przez nas wody, w tym woda opadowa, muszą być kierowane do tzw. kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej. Jeśli chcemy korzystać z ogólnodostępnej kanalizacji, musimy ten fakt zgłosić do starostwa. W przypadku gdy system odwadniający wykonuje dla nas zewnętrzna firma, starostwo może poprosić nas o pokazanie planów odwadniania działki. Możemy również gromadzić wodę opadową w zbiornikach retencyjnych. Jest to dobry sposób na oszczędzanie wody, ponieważ możemy ją  później przefiltrować i używać w celach gospodarczych, np. do podlewania kwiatów, czy mycia podjazdu. Woda opadowa może znajdować się również w studniach chłonnych, albo być rozprowadzana po działce, przy pomocy tzw. drenażu rozsączającego. Woda deszczowa często jest też przechowywana w zbiornikach powierzchniowych lub podziemnych. Jeśli posiadamy oczko wodne, wodę deszczową można również wykorzystywać do jego napełniania.

Pomimo technicznego zacięcia prywatnie miłośniczka ogrodnictwa i DIY. Nie przejdzie w sklepie obojętnie obok żadnych kwiatów, dlatego zamienia powoli swoje mieszkanie w prywatną miejską dżunglę. Uwielbia aranżowanie ogrodów oraz pracę w nim, która daje jej wiele radości.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników

W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *