Narzędzia i akcesoria

Narzędzia do pielenia. Co warto mieć do pracy w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
David Rangel/unsplash.com

Pielęgnacja ogrodu jest trudnym i pracochłonnym zajęciem. Jakie narzędzia są niezbędne do pielenia w ogrodzie?

7 najpotrzebniejszych narzędzi do pielenia

Aby skutecznie pielić, należy mieć kilka niezbędnych narzędzi, którymi są:

Motyka

W wielu regionach polskich nazywana jest haczką. To narzędzie ma bardzo prostą budowę. Składa się z drążka i nastki o prostokątnym lub sercowatym kształcie. Może mieć różne wymiary. Ciekawym narzędziem jest motyka obrotowa, która z jednej strony ma nasadkę motyki, a z drugiej ząbki. Motyka jest jednym z najpotrzebniejszych narzędzi każdego ogrodnika.

Graca ogrodowa

Zwana również motyką duńską. Ciekawe narzędzie, które sprawdzi się świetnie w każdym ogrodzie. Jest to narzędzie do pracy na grządkach oraz do pielęgnacji trawnika. Zastosowanie narzędzia jest zależne od długości trzonka.

Narzędzie wyglądem przypomniana strzemię, ma ruchomą zaostrzona głowicę z obu stron. Jest to idealne narzędzie do usuwania perzu lub mniszka lekarskiego.

Wyrywacz do chwastów

Wyrywacz jest bardziej skomplikowanym narzędziem. Na trzonku znajduje się mechanizm zaciskający i rozkładający, którym można precyzyjnie usunąć chwast. Jedno naciśnieniecie guzika pozwala na szybkie i precyzyjnie usunięcie chwastów. To narzędzie jest bardzo przydatne do usuwania np. chwastów z trawnika lub rabatki.

Wycinak do chwastów

Wycinak jest narzędziem bardzo przydatnym do usuwania pojedynczych chwastów. Aby je usunąć, wystarczy tylko umieścić obok chwastu wycinak i przekręcić o 180°. Niektóre modele mają wyrzutniki, które ułatwiają wyrywanie chwastów.

Kultywator

Kultywator, zwany również ząbkami, to narzędzie do nakłuwania ziemi, może posłużyć również do usuwania chwastów. Jest idealny do odchwaszczania grządek. Konstrukcją przypomina motykę. Bardzo często oba narzędzia są połączone. Ostre końce można bardzo łatwo wbić w ziemię. Niektóre z modeli są haczykowato zagięte, co ułatwia usuwanie chwastów.

Najprostsze narzędzia do pielenia można zakupić już za kilkanaście złotych. Jednak zawsze warto zainwestować w te nieco lepszej jakości, które posłużą dłużej.

Łopata i szpadel

Narzędzia te są niezastąpione przy sadzeniu kwiatów i przekopywaniu grządek. Waga łopaty i szpadla powinna być dostosowana do użytkownika.

Jakie narzędzia jeszcze warto mieć?

Aby skutecznie pielęgnować ogród, potrzebne będą inne narzędzia. Dlatego osoby, które mają ogród, powinny zaopatrzyć się w grabie. W zależności od prac należy mieć grabie do ziemi (mają krótkie i grubsze zęby) i grabie do liści (mają miękkie cienkie zęby, tzw. wachlarzowe).

Jeśli w ogrodzie są drzewa i krzewy, to konieczne jest posiadanie sekatora i nożyc, które są niezbędne do podcinania gałęzi. Ogrodnik powinien mieć też konewkę lub węża ogrodowego do podlewania roślin w upalne dni.

W każdym nawet najmniejszym ogrodzie obowiązkowym sprzętem jest kosiarka. W sklepach można znaleźć modele elektryczne, spalinowe i akumulatorowe. Ciekawym rozwiązaniem są roboty koszące.

Zdjęcie główne: David Rangel/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?

Chcesz kupić siekierę rozłupującą? Przeczytaj, czym się kierować podczas zakupu.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Piła do drewna - kiedy warto ją zakupić?

Zobacz, kiedy powinieneś zakupić piłę do drewna! Czy wiesz, jaka sprawdzi się najlepiej?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Aplikacje, które przydadzą się ogrodnikom

Niezależnie o tego, czy pielęgnujesz mały, przydomowy ogródek, czy też masz do czynienia z większym kawałkiem ziemi, z pewnością zależy Ci na najlepszej formie hodowanych roślin. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jakie aplikacje na smartfon mogą Ci się przydać i pomóc w stworzeniu pięknego ogrodu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *