Narzędzia i akcesoria

Montujemy panele słoneczne – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
montaż paneli fotowoltaicznych
Image by lucascgouvea0 , from: pixabay.com

Instalacja paneli słonecznych jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć. W przypadku dużych projektów należy zatrudnić eksperta. Jednak jeśli wiesz jak zamontować panele słoneczne, możesz spokojnie monitorować jego pracę, aby upewnić się, że spełnia określone standardy.

Wizyta inżyniera

Po podpisaniu umowy na wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznej, spodziewaj się wizyty inżyniera. Sprawdzi on stan elektryczny Twojego domu i upewni się, że wszystko jest kompatybilne z nowym systemem energetycznym. Zazwyczaj tego typu osoba pracuje bezpośrednio dla instalatora, ale może też być niezależnym specjalistą, z którym zawarł on umowę. Podczas wizyty oceni też nieruchomość pod kątem rozmiaru systemu, typu dachu i kąta jego nachylenia, a także zacienienia.

Podobnie jak w przypadku każdej dużej inwestycji, instalacja paneli słonecznej wiąże się z mnóstwem papierkowej roboty. Na szczęście większością tych dokumentów zajmuje się instalator.

Jak wybrać panele słoneczne?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wydajność, czyli stosunek (w procentach) energii słonecznej, która dociera do panelu, do energii elektrycznej generowanej przez moduł. Na przykład, jeśli panel fotowoltaiczny przechwyciłby połowę energii słonecznej, sprawność konwersji wyniosłaby 50%. W rzeczywistości wydajność tradycyjnych paneli kształtuje się na poziomie 15-21%. Im wyższa wydajność, tym więcej watów energii elektrycznej otrzymasz na metr kwadratowy panelu. Dzięki temu cały system zajmuje mniej miejsca na dachu. Z drugiej jednak strony musisz się liczyć z wyższą ceną. Zwróć też uwagę na długość gwarancji producenta. Zazwyczaj wynosi ona powyżej 25 lat. Ważną rolę odgrywa także cena i znamionowa moc wyjściowa.

Szukając firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, weź pod uwagę kilka czynników. Sprawdź jej doświadczenie, portfolio, specjalistyczną wiedzę i reputację. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu. Poproś również o wstępną wycenę usługi. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę, zanim ją podpiszesz.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu uzależnione jest od systemów oświetleniowych i urządzeń, z których korzystasz na co dzień. Przeanalizuj rachunki za prąd i zdecyduj, czy chcesz w części, czy może w całości zaspokoić wspomniane zapotrzebowanie za pomocą paneli słonecznych. 

Pamiętaj, że na ilość energii generowanej przez panel wpływa liczba godzin słonecznych w danym miejscu. Im więcej godzin, tym więcej energii otrzymasz z kilku modułów. Oprócz tego zwróć na powierzchnię dachu i budżet, jakim dysponujesz. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Właściwa instalacja to ekscytujący dzień dla każdego właściciela domu. Najpierw specjalista przygotuje dach i upewni się, że gont lub płytki są prawidłowo przymocowane. Następnie podłączy przewody elektryczne, które będą podpięte do panelu elektrycznego i ogólnego systemu zasilania. W kolejnym etapie zainstaluje stelaż do podparcia paneli (to jedyny element wyposażenia, który faktycznie znajdzie się na  dachu). Po wypoziomowaniu i bezpiecznym zamocowaniu umieści panele na stelażu. Wreszcie podłączy do nich falownik, który przekształca energię prądu stałego w energię prądu przemiennego używaną w domach i sieci elektrycznej. 

Na koniec włączy zasilanie i przetestuje system. Cała instalacja zajmie 1-3 dni, w zależności od rozmiaru systemu. Jeśli zdecydujesz się na miernik mocy do pomiaru cenny, proces wydłuży się o kilka godzin.

Jak działają panele słoneczne?

Niektóre materiały mogą wytwarzać energię elektryczną, gdy pada na nie światło. Takie zjawisko nazywamy efektem fotowoltaicznym. Panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną prądu stałego. Następnie jednostka inwerterowa zamienia ją na prąd przemienny dla obwodów elektrycznych w Twoim domu. Nadmiar energii może zostać zwrócony do sieci elektrycznej lub własnego systemu magazynowania.

Większość ogniw słonecznych wykonana jest z krzemu. Panele słoneczne, zwane także modułami, składa się z kilku takich elementów, połączonych ze sobą i umieszczonych pomiędzy szkłem ochronnym a płytą tylną. Cały panel jest zwykle otoczony aluminiową ramą.

Wielka pasjonatka zieleni. Chętnie śledzi najnowsze trendy w branży wnętrzarskiej. Od dłuższego czasu interesuje się ruchem slow life i less waste.
Justyna Dereń
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?

Masz dość zniszczeń na grządkach warzywnych i rabatach dokonanych przez gryzoni ogrodowych? Szukasz skutecznego sposobu na tych niechcianych gości? Przeczytaj jak skutecznie pozbyć się gryzoni i zacznij się cieszyć pięknym ogrodem bez szkodników!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoriaRoślinyTrawnik

Najprostszy sposób na kreta. Siatka przeciw kretom

hciałbyś cieszyć się na wiosnę pięknym trawnikiem bez kretowisk? Oto najlepszy sposób na kreta w ogrodzie. Sprawdź jak skutecznie pozbyć się tego małego intruza raz na zawsze!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wybieramy opryskiwacz ogrodniczy

oznaj trzy podstawowe rodzaje opryskiwaczy i zdecyduj, który będzie najlepszy do Twojego ogrodu. Dzięki nim pielęgnacja roślin stanie się łatwiejsza.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *