Malowanie ogrodzenia – jakich narzędzi użyć?

Malowanie ogrodzenia – jakich narzędzi użyć?
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli jesteś posiadaczem działki lub prowadzisz firmę zajmującą się remontami, prawdopodobnie prędzej czy później staniesz przed zadaniem malowania ogrodzenia metalowego, drewnianego albo betonowego. I choć bywa to zajęciem pracochłonnym, to nie jest szczególnie skomplikowane. Pod warunkiem oczywiście, że wiesz, jak to zrobić i jakich narzędzi użyć. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Malowanie ogrodzenia krok po kroku – zapraszamy do lektury!

Cel malowania ogrodzenia

Malowanie ogrodzenia ma na celu nie tylko poprawę lub przywrócenie jego walorów estetycznych, ale także zabezpieczenie go przed procesami niszczenia – metalowe ogrodzenie z biegiem czasu pokryć się może korozją, betonowe kruszeć i zarastać mchem, a drewniane zostać zniszczone przez insekty lub grzyby i pleśnie.

Jak często należy malować ogrodzenie?

To zależy od kilku czynników, przede wszystkim od stanu ogrodzenia. Jeśli na jego powierzchni pojawią się ogniska rdzy (w przypadku ogrodzenia metalowego), pleśni i grzybów (drewno) lub oznaki erozji lub kruszenia – należy wziąć się do pracy. Zwykle jednak taka konieczność pojawia się nie częściej niż raz na kilka lat.

Czym malować ogrodzenia różnych rodzajów?

Powierzchnia ogrodzenia bywa narażona na szereg szkodliwych czynników – niesprzyjające warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powodować pękanie i łuszczenie powłok malarskich zabezpieczających metal, drewno czy beton, z których wykonano ogrodzenie. Dlatego też malowanie ogrodzenia powinno zostać wykonane starannie – im lepszych materiałów i narzędzi użyjesz, tym dłużej warstwa będzie chroniła ogrodzenie przed poważniejszymi zniszczeniami.

Pistolet natryskowy

Malowanie ogrodzenia metalowego nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Zwykle pełno jest w nim maleńkich elementów i ciasnych zakamarków, w których mogą gromadzić się wilgoć i zabrudzenia. Dlatego najlepszymi narzędziami do malowania są pistolety natryskowe do malowania drewna lub metalu. Możesz stosować je, aby pomalować metalowe ogrodzenie oraz drewniany lub betonowy płot. Są proste w użyciu i nadają się do farb nawierzchniowych i podkładów.

Pistolety są uniwersalne, jeśli więc zdecydujesz się na zakup jednego z nich, z pewnością przyda Ci się również do innych prac – malowania ławeczek, altany ogrodowej czy renowacji mebli. Dzięki użyciu pistoletu możesz pomalować ogrodzenie metalowe szybko, sprawnie i starannie – rozpylona farba doskonale pokrywa całą powierzchnię, z łatwością dociera we wszystkie trudno dostępne miejsca. Ryzyko powstania zacieków jest, pod warunkiem zachowania prawidłowej techniki pracy, minimalne.

Pędzle malarskie

Jeśli z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na zakup pistoletu, to malowanie ogrodzenia metalowego pędzlem także może zakończyć się sukcesem. Musisz jednak liczyć się z tym, że zajmie Ci znacznie więcej czasu. Pędzel lepiej nadaje się do malowania ogrodzeń drewnianych i betonowych.

Wałki

Wałek, jeśli chodzi o malowanie ogrodzeń metalowych, powinien być wyborem ostatecznym, gdyż jego skuteczność będzie bardzo niska. Okrągła powierzchnia wałka słabo dociera do ciasnych i wąskich zakątków. Możesz go natomiast śmiało stosować w przypadku innych rodzajów ogrodzeń.

mężczyzna malujący ogrodzenie za pomocą pistoletu natryskowego

Kolejność prac

Przygotowanie powierzchni pod malowanie ogrodzenia metalowego będzie prawdopodobnie najbardziej czasochłonnym etapem prac. Aby jednak w pełni zabezpieczyć metalowe ogrodzenie przed korozją i zniszczeniem, warto zrobić to naprawdę solidnie.

Usuwanie starych warstw malarskich

W pierwszej kolejności, przed malowaniem ogrodzenia, należy usunąć starą warstwę farby nawierzchniowej. Postępujemy tak zarówno w przypadku ogrodzeń metalowych, jak i wszystkich innych. Nowa farba nałożona na starą nie tylko nie będzie się estetycznie prezentowała, ale także nie będzie stanowiła dobrego zabezpieczenia – po jakimś czasie złuszczy się i odpadnie.

Stare powłoki należy zeszlifować mechanicznie papierem ściernym lub przy użyciu szczotki drucianej, która świetnie sprawdza się na wszelkiego rodzaju łączeniach. Jeśli chcesz zrobić to szybciej, dobrym rozwiązaniem będzie użycie szlifierki do metalu lub oddanie elementów ogrodzenia do piaskowania, które pozwoli usunąć wszelkie nierówności podłoża.

Usunięcie starych powłok malarskich jest konieczne nie tylko w przypadku metalu, ale także drewna i betonu – z dokładnie tych samych powodów. Ogrodzenie betonowe oczyścisz szczotką drucianą lub myjką ciśnieniową, natomiast płot z drewna – papierem ściernym.

Oczyszczanie powierzchni

W większości przypadków powierzchnia metalowego ogrodzenia po kilku latach pokrywa się rdzą, zwłaszcza w miejscach uszkodzonych mechanicznie. Proces jest prosty – farba odpryskuje pod wpływem warunków atmosferycznych i pojawia się korozja. Podobnie jak w przypadku usuwania starej farby, możemy poradzić sobie z tym problemem używając papieru ściernego oraz aplikując środki antykorozyjne.

Kiedy wszelkie ogniska korozji zostaną usunięte, należy przygotować powierzchnię do malowania farbą podkładową poprzez odtłuszczenie jej. Wystarczy zanurzyć ściereczkę w benzynie ekstrakcyjnej i starannie przetrzeć każdy fragment ogrodzenia.

Aplikacja farby podkładowej

Ważnym etapem prac przygotowujących ogrodzenie metalowe do malowania jest jego zabezpieczenie przed rdzą – używamy do tego zadania farby podkładowej. Podkład zwiększa również przyczepność farby nawierzchniowej i obniża jej zużycie.

Podkład, podobnie jak inne farby, aplikujemy na powierzchnie suche i odpylone. W przeciwnym przypadku jego przyczepność będzie niewystarczająca i szybko znów pojawi się rdza. Temperatura powietrza powinna wynosić od 10 do 25 ℃, a dzień powinien być suchy i w miarę bezwietrzny.

Płot drewniany warto zaimpregnować odpowiednim preparatem, co pozwoli uniknąć wnikania wilgoci do wnętrza drewna i rozwoju pleśni oraz grzybów, a także powstawania szarych lub brunatnych przebarwień. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem naturalnym, a jego rodzime gatunki nie są odporne na biologiczne uszkodzenia. Raz zaniedbane – nie da się przywrócić do stanu idealnego.

Malowanie ogrodzenia farbą nawierzchniową

Jaka farba będzie najlepsza do malowania ogrodzeń metalowych? Możesz stosować następujące rodzaje farb:

  • farby alkidowe – uniwersalne do wszystkich rodzajów metalu,
  • farby alkidowo – uretanowe – tworzą elastyczne powłoki, można nimi malować żelazo i stal,
  • farby chlorokauczukowe – do powierzchni ocynkowanych, stalowych i żeliwnych,
  • farby poliwinylowo – akrylowe – dają bardzo dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, przeznaczone do stali ocynkowanej i aluminium,
  • farby poliuretanowe – tworzą powłokę o wysokim połysku, są odporne na wilgoć.

Wybór farby do ogrodzeń metalowych jest, jak widać, bardzo bogaty – kupując farbę należy wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie, ale także kwestie zanieczyszczenia powietrza i czas schnięcia. Kolor farby jest oczywiście istotny z punktu widzenia estetyki, ale nie ma wpływu na kwestie użytkowe.

Technika malowania zależy oczywiście od rodzaju narzędzia, którego będziesz używał. W przypadku pistoletu i pędzla konieczne będzie zabezpieczenie powierzchni, które nie powinny zostać pomalowane, na przykład folią malarską. Malowanie pistoletem powinno przebiegać od góry do dołu, co pozwoli uniknąć powstawania zacieków.

Jeśli wolisz pracować pędzlem, warto najpierw nałożyć farbę w trudno dostępnych miejscach, starannie rozprowadzić jej cienką warstwę, a dopiero potem przejść do większych, płaskich i równych powierzchni.

Podsumowanie

Okresowe malowanie ogrodzeń jest naprawdę konieczne, aby utrzymać powierzchnię metalu w dobrym stanie przez wiele lat. Wybieraj produkty sprawdzonych producentów, starannie przygotuj powierzchnię przed malowaniem i używaj sprawdzonych narzędzi, dzięki którym praca zostanie wykonana sprawnie i efektywnie.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zadaszenie tarasów – praktyczne rozwiązanie dla każdego domu
Zadaszenie tarasów – praktyczne rozwiązanie dla każdego domu
Zadaszenie tarasów to coraz popularniejszy element wyposażenia domów i mieszkań. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, jakie są zalety zadaszenia tarasów, jakie materiały i rodzaje zadaszeń są dostępne na rynku oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zadaszenia.
Wnętrze z Charakterem: Modne Plakaty do Salonu jako Wyraz Stylu i Indywidualności
Wnętrze z Charakterem: Modne Plakaty do Salonu jako Wyraz Stylu i Indywidualności
Salon jest sercem naszego domu, miejscem, gdzie witamy gości i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi.
Szyby okienne – jak sprawdzić i ocenić właściwości szkła okiennego?
Szyby okienne – jak sprawdzić i ocenić właściwości szkła okiennego?
Rolą okien w budynku jest nie tylko wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń, ale także ochrona przed utratą ciepła oraz izolacja od dźwięków i warunków atmosferycznych znajdujących się na zewnątrz. Właściwości szkła okiennego można zweryfikować za pomocą prostych testów, które każdy może przeprowadzić w warunkach domowych. Sprawdź, jak ocenić jakość szyb w oknach!
Ostatnie wpisy