Narzędzia i akcesoria

Jakie są najczęstsze usterki kosiarek spalinowych i jak je naprawić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
A man worker in camo workwear mowing tall grass with petrol lawn trimmer or lawnmower in city park, garden or backyard. Gardening care tools and equipment. Process of lawn trimming with hand mower.

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żadna kosiarka spalinowa nie jest urządzeniem niezniszczalnym. Po latach eksploatacji zawsze może dojść w niej do mniejszej lub większej usterki. Co ważne, wskazać można na takie elementy, które uszkodzeniu ulegają najczęściej. Warto wiedzieć, jakie to części, aby pamiętać o ich dokładnej i regularnej konserwacji. A sytuacji, w której dojdzie już do usterki, wiedzieć jak sobie z nią poradzić. Jakie zatem elementy w kosiarce spalinowej najczęściej ulegają usterkom i jak je naprawić?

Silnik w kosiarce spalinowej

Jednym z elementów kosiarki spalinowej, który często ulega uszkodzeniu, jest oczywiście silnik. Dochodzi do tego zwłaszcza wówczas, kiedy się do systematycznie nie konserwuje. Najczęstszym objawem usterki silnika jest to, że kosiarka przestaje odpalać. Mówiąc o konserwacji silnika, szczególnie ważne jest, aby był on właściwie wyregulowany. W przeciwnym razie szybko dochodzić będzie do zużycia wtyczek lub do braku iskry. Aby uniknąć takiego problemu, pamiętać trzeba o regularnym czyszczeniu silnika. Niestety często w przypadku jego uszkodzenia, konieczna może być wymiana tego elementu na nowy. Lepiej zatem działać profilaktycznie. Właściwego zadbania o silnik wymaga nie tylko kosiarka spalinowa, ale inne urządzenia koszące jak np. kosa spalinowa.

Wygięcie wału korbowego

W przypadku kosiarek spalinowych często dochodzi także do usterki wału korbowego, a dokładniej rzecz ujmując do jego wygięcia. Objawem takiej usterki jest bardzo głośna praca urządzenia. Najczęstszą przyczyną wygięcia wału korbowego jest nieprawidłowe użytkowanie kosiarki. Mowa tu przede wszystkim o przejeżdżaniu kosiarką po różnego rodzaju przeszkodach na trawniku. Mogą być to kamienie bądź inne tego typu przedmioty. Po najechaniu na tego typu przeszkodę dochodzi do nagłego zatrzymania się noży tnących. To z kolei prowadzi do bezwładnej pracy silnika, który obracając wał, doprowadza do jego wygięcia. Niestety takiego uszkodzenia nie da się już naprawić. Konieczna jest wymiana wału na nowy. Warto tu dodać, że posiadając kosę spalinową, zawsze uwagę zwracać należy na stan takiego elementu jak głowica do kosy spalinowej. W przypadku tego typu urządzenia jest to bowiem jeden z kluczowych elementów.

Stępienie się noży tnących

Trudno nazwać to usterką, ponieważ noże tnące tępią się naturalnie w wyniku eksploatacji. Można to łatwo zauważyć po jakości koszenia. Jeśli w trakcie koszenia kosiarka nie radzi sobie z grubszą i wyższą trawą, a po skończonej pracy trawnik jest nierówny i wygląd mało estetycznie, to znak, że noże tnące uległy stępieniu. W takim przypadku noże należy naostrzyć. Ważne jest, aby robić to systematycznie. W przeciwnym razie doprowadzić można do sytuacji, w której noże będą już na tyle stępione, że jedynym rozwiązaniem będzie już tylko ich wymiana na nowe. O noże tnące dbać należy w każdym urządzeniu służącym do koszenia. Jest tak niezależnie o tego, czy jest to typowa kosiarka, czy wysokiej jakości kosa spalinowa NAC.

Usterka linki rozruchowej

Wymieniając najczęstsze usterki w kosiarkach spalinowych, koniecznie wspomnieć trzeba o uszkodzeniu linki rozruchowej, która służy do uruchomienia silnika. Linka schowana jest w obudowie, która zabezpiecza ją przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Aby linka działała sprawnie, pamiętać trzeba o jej systematycznym smarowaniu. Wszystko po to, aby zabezpieczyć ją przed przetarciem. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia linki rozruchowej, koniecznie należy ją jak najszybciej wymienić na nową.

Fot.: materiał Klienta

Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Zalety i wady wypożyczenia rusztowania

Jeśli wykonujesz prace budowlane, montażowe lub konserwatorskie na wysokościach, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *