Narzędzia i akcesoria

Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
szczury jedzące dynię
Photo by Kira Hoffmann from: Pixabay.cm

Artykuł sponsorowany

Gryzonie to zmartwienie niejednego ogrodnika. Potrafią wyrządzić wiele szkód zwłaszcza na grządkach i rabatach. W poszukiwaniu jedzenia potrafią wejść do domu. Wtedy sprawa staje się dużo poważniejsza, ponieważ mogą narazić domowników na różne choroby. Sprawdź, w jaki sposób można pozbyć się gryzoni z domu i ogrodu.

mysz
Photo by Alexandra A life without animals is not worth living from: Pixabay.com

Poznaj swojego wroga

Nornice, karczowniki, myszy i  szczury to najczęściej spotykane gryzonie ogrodowe. Są niewielkie ale potrafią dokonać dużych zniszczeń. Chętnie zasiedlają ogrody, szukając w nich schronienia, pożywienia oraz miejsca do rozmnażania. Nornik polny, zwany częściej nornicą, żywi się trawą, zbożem i chętnie podgryza warzywa takie jak marchew, cebulę czy buraki. Potrafi doskonale przygotować się na jesień, gromadząc nawet do 3 kilogramów zbóż w swojej kryjówce. W czasie zimy może dokonać poważnych zniszczeń wśród drzew, obgryzając z nich korę, co powoduje choroby lub trwałe uszkodzenia, zwłaszcza młodych drzewek. Mysz polna także znajdzie sobie w ogrodzie sporo pożywienia. Lubi trawę, warzywa i rośliny, zwłaszcza ozdobne. W zimie żywi się korzeniami i cebulami. Potrafi znaleźć nawet te, które rośliny cebulowe, które są przechowywane w piwnicy czy spiżarniach. Natomiast karczownik żywi się głównie korzeniami i cebulami. Potrafi kopać długie korytarze wśród rabat, niszcząc je przy tym doszczętnie. Często tworzy kopce podobne do kretowisk, stąd też często mylony jest z kretem. W zimie także lubi podgryzać korę drzew powyżej pokrywy śnieżnej co negatywnie wpływa na ich prawidłowy wzrost.

gryzoń w ogrodzie
Photo by jggrz from: Pixabay.com

Sposoby na gryzonia

Gryzonie ogrodowe potrafią dokonać wielu szkód w bardzo krótkim czasie, a do tego mnożą się w błyskawicznym tempie. Jeśli nie zareagujemy w porę, możemy mieć poważny problem z pozbyciem się niechcianych gości z ogrodu, a wkrótce i z domu. Aby zadziałać szybko i skutecznie należy zakupić odpowiednie produkty do walki z gryzoniami. Im szybciej zareagujemy tym lepiej dla naszego zdrowia. Z pomocą przychodzi https://sklepvaco.pl/ specjalistyczny sklep oferujący produkty do dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz niezwykle skuteczne pułapki na gryzonie ogrodowe. 

Pułapki na myszy

Myszy, podobnie jak szczury zwykle osiedlają się w ciepłych ale ciemnych i trudno dostępnych miejscach. W tym przypadku najskuteczniejsze będą pułapki na myszy. Są wytrzymałe i łatwe w zastosowaniu. Ustawiając pułapki we właściwych miejscach, jesteśmy w stanie bardzo szybko pozbyć się niechcianych gości. 

Pułapki żywołowne, czyli chwytacze

Tego typu pułapki będą idealne dla osób, które chcą pozbyć się gryzoni ale nie chcą ich zabijać. Dzięki stalowej konstrukcji są niezwykle wytrzymałe. Pułapki żywołowne posiadają dwa niezależne wyjścia, które są wyposażone w specjalne zapadki. To bezpieczna i skuteczna metoda umożliwiająca gryzoniom wydostanie się na zewnątrz, nie powodując śmierci szkodników. Ponadto do jednego chwytacza może zmieścić się nawet kilka myszy lub szczurów naraz, a przede wszystkim są to produkty wielokrotnego zastosowania. Pułapki te dostępne są pojedynczo lub w zestawie. Dodatkowo można dokupić do nich osłony, które zabezpieczają chwytacze przed przesunięciem, co z pewnością wpływa na skuteczność tego urządzenia. 

mysz w pułapce
Photo by Markus Lindner from: Pixabay.com

Mądrze i skutecznie

Istnieje wiele typów pułapek. Z odpowiednimi produktami, walka z gryzoniami ogrodowymi będzie na pewno skuteczna. Warto jednak, w pierwszej kolejności skorzystać z tych metod, które nie wyrządzają zwierzętom krzywdy. 

Miłośniczka caravaningu i weekendowych wypadów za miasto. Uwielbia długie spacery nawet w listopadzie, najchętniej takie, które się kończą rozgrzewającą herbatą w miłym towarzystwie. Przygodę z ogrodnictwem rozpoczęła kilka lat temu jako redaktor prowadząca magazynu o domu i ogrodzie. Uważa, że piękny ogród można mieć nawet na balkonie a prywatną dżunglę, zorganizować w salonie w kilku krokach.
Dorota Prokopiak
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Roboty koszące Robolinho® - oszczędność czasu w sezonie

Robot koszący to urządzenie, które sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty i zadbany przez cały sezon. Zobacz co warto wiedzieć przed zakupem.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Kosy spalinowe do trudnego terenu

Masz dużą działkę, gdzie czasem trzeba ściąć trawę w trudno dostępnym miejscu lub przyciąć rośliny rosnące na rowie? Sprawdź jakie kosy spalinowe sprawdzą się na trudnym terenie!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracjeNarzędzia i akcesoria

Szopa na narzędzia krok po kroku

Organizacja w ogrodzie jest bardzo ważna. Zobacz jak zrobić szopę na narzędzia krok po kroku.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *