Narzędzia i akcesoria

Jak podlewać ogród i oszczędzać wodę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok życiodajna woda jest coraz bardziej cenna. Jak ją oszczędzać, mając przy domu wiele roślin? Sprawdź, jak podlewać ogród i oszczędzać wodę.

Woda – z roku na rok coraz bardziej cenna

Sytuacja na świecie jest coraz bardziej alarmująca, również jeżeli chodzi o zasoby wody. Jeśli troszczysz się o środowisko, to na pewno zastanawiasz się, jak ją oszczędzać. I bardzo dobrze, bo wiele możesz zrobić już w swoim domu i ogrodzie. Jak podlewać rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę, a dzięki temu także pieniądze? Sprawdźmy to!

Podlewanie ogrodu – ile to kosztuje?

Jeżeli nie troska o środowisko, to na pewno mogą przekonać Cię pieniądze, które zaoszczędzisz, gdy zaczniesz myśleć o tym, jak gospodarować wodą przy podlewaniu roślin.

Jak obliczają eksperci, do podlewania trawnika potrzeba przeciętnie pięć litrów wody na metr kwadratowy w ciągu doby. I tak od wiosny aż do jesieni! Przy ogrodzie mającym około 300 metrów kwadratowych, uśredniając cenę litra wody w poszczególnych województwach, możesz wydawać na podlewanie w sezonie nawet około 3500 zł.

Zdecydowanie więc warto na poważnie pomyśleć o oszczędzaniu wody. Tym bardziej biorąc pod uwagę to, że Polska to kraj z jednymi z najmniejszych zasobów wody w Europie

Oszczędzanie wody w ogrodzie – możliwość, ale i obowiązek

Chociaż teoretycznie wszystko jest Twoim wyborem, to czy – ze względu na czynniki środowiskowe i ekonomiczne – mądre gospodarowanie wodą nie jest właściwie naszym obowiązkiem? Naprawdę trudno temu zaprzeczyć. Oszczędzanie wody może być prostsze, niż Ci się wydaje.

Deszczówka – wykorzystuj ją!

Jednym z oczywistych sposobów na oszczędzanie zasobów wody jest wykorzystywanie tej pozostałej po opadach. Deszczówka to cenne źródło, dzięki któremu podlejesz rośliny. Jest ona całkowicie darmowa, a do tego lepiej wpływa na ogród niż woda pozyskiwana z wodociągów – nic, tylko korzystać!

Jeżeli chcesz zbierać deszczówkę, pod rynnami ustaw pojemniki. To prosty sposób na gromadzenie, który możesz wprowadzić w swoim ogrodzie właściwie od razu. Zajrzyj do sklepów ogrodniczych, gdzie znajdziesz pojemniki na deszczówkę wyposażone w specjalne kraniki. Dzięki nim pobieranie wody będzie prostsze. Do zbierania deszczówki dobrze sprawdzą się także beczki.

Ogród podlewaj wieczorem

Najlepszym momentem na podlewanie ogrodu jest końcówka dnia. Dzięki temu, że w nocy jest po prostu chłodniej niż za dnia, mniejsza ilość wody wyparuje z gleby. Jeżeli na podlewanie wybierzesz wieczór, rośliny efektywnie będą korzystały z wilgoci. Niektórzy jako dobrą porę na podlewanie ogrodu wskazują także poranek – byle nie robić tego w środku dnia, kiedy temperatury są najwyższe.

Przyda Ci się zraszacz

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w ekonomiczny zraszacz. Pamiętaj także o tym, aby ustawić go w sposób przemyślany – tak, aby podlewał wyłącznie rośliny, nie na przykład kawałek polbruku.

Grupuj rośliny

O tym, aby w ogrodzie mądrze dysponować wodą, możesz pomyśleć już na etapie nasadzeń. Grupuj rośliny i sadź blisko siebie w taki sposób, aby te wymagające mniej podlewania były w jednym miejscu. To bardzo pomoże ekonomicznie nawodnić ogród.

Podlewaj rzadko, ale obficie

Częste podlewanie ogrodu nie jest niezbędne. Każdy ogrodnik przyzna, że lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale obficie. To rozwiązanie dobre z perspektywy wzrostu roślin, ale także ekonomiczne. W taki sposób zawsze zaoszczędzisz wodę.

Zdj. główne: David Ballew/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *