Jak odśnieżać chodnik? Doradzamy, jak zrobić to najskuteczniej!

Jak odśnieżać chodnik? Doradzamy, jak zrobić to najskuteczniej!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie wszyscy mają świadomość tego, jak istotna jest dbałość o chodnik znajdujący się przed posesją, szczególnie zimą, kiedy to zostanie – prędzej czy później – pokryty białym puchem w całości. Co wówczas? Konieczne jest jego odśnieżenie. To z pozoru proste zadanie tak naprawdę może zająć nawet wiele godzin, jeśli długość chodnika znajdującego się przed bramą wejściową wynosi np. kilkadziesiąt metrów. Warto się wspomóc, lecz w jaki sposób? Przede wszystkim kupując dobrej jakości narzędzia ręczne, które przyspieszą i ułatwią przeprowadzenie wszystkich prac związanych z odśnieżaniem. Jak się okazuje – praca ta wcale nie musi męczyć!

Odśnieżanie chodnika – podstawy, które ułatwią Ci zimową egzystencję

Zimowy czas z całą pewnością kojarzysz głównie z górskim wypoczynkiem, szusowaniem na stoku, piękną zimową scenerią oraz przeszywającym chłodem, na który wielu mieszkańców naszego kraju czeka z niecierpliwością. Ten okres to jednak także pewne obowiązki. 

Jednym z nich jest odśnieżanie chodnika znajdującego się przed posesją. Obowiązek ten zazwyczaj wynika z miejscowych regulaminów, które nakazują właścicielom posesji uporządkować śnieg dla pieszych poruszających się przed działką.

Wystrzegaj się tych czynności!

Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo – i to zarówno pieszych, jak i ludzi poruszających się samochodem osobowym na pobliskiej drodze. To najważniejszy aspekt, który tak naprawdę definiuje wszystkie kolejne czynności. 

Przede wszystkim istotne jest miejsce wyrzucania śniegu z chodnika. Część osób – absolutnie błędnie – śnieg odrzuca na ulicę, co jest czasami bezpośrednio zakazane w regulaminach jako czynność zagrażająca życiu i zdrowiu. Duża ilość śniegu znajdującego się na bocznej części jezdni może bowiem wprowadzić pojazd w poślizg.

Warto w zamian stworzyć ze śniegu niewielką opaskę przypominającą wał na samym skraju chodnika, czyli pomiędzy chodnikiem a jezdnią. W ten sposób nie utrudnisz pieszym poruszania się po chodniku, a zarazem nie wpłyniesz niekorzystnie na bezpieczeństwo kierowców.

Odpuść sól – źle wpływa na obuwie oraz zdrowie zwierząt, które również zimą poruszają się po śniegu. W jej miejsce warto zastosować ogólnodostępny piasek, który zwiększa przyczepność do podłoża, nie powodując jednak negatywnych skutków wywołanych przez żrącą sól. W dodatku sól źle wpływa na roślinność. 

Łopaty do śniegu – pomoc, której nie wolno się oprzeć

Pracę związaną ze śniegiem warto sobie ułatwić. Najlepszym rozwiązaniem i zarazem także narzędziem ręcznym wymaganym podczas okresu zimowego, są łopaty do śniegu. Narzędzia te są przede wszystkim:

  • Tanie w zakupie – najprostsze modele o średniej reputacji możesz zakupić już w cenie niższej niż 30,00 złotych. Droższe oczywiście są lepsze – czy jednak warto do nich dopłacić? To zależy głównie od częstotliwości ich użytkowania oraz obciążenia. Przyjęło się jednak, że wartością optymalną jest cena od 50,00 do około 100,00 złotych. Cenę znacznie łatwiej porównasz na platformie Ceneo, w której zasobach znajdują się praktycznie wszystkie liczące się sklepy w Polsce.
  • Trwałe – warto wiedzieć, że łopaty do śniegu są narzędziami w zasadzie składającymi się tylko z dwóch elementów – uchwytu oraz plastikowego elementu zgarniającego. Uszkodzenia łopat zdarzają się bardzo rzadko i raczej wynikają z błędnego posługiwania się nią, uderzenia o twardy element infrastruktury czy podnoszenia śniegu stanowiącego zbyt duże obciążenie.
  • Łatwe w składowaniu – łopatę oczywiście po końcu sezonu zimowego musisz gdzieś przechować. Narzędzie to jest jednym z najłatwiejszych w przechowywaniu, do czego wystarczy zwykły, niewielki i zupełnie podstawowy narzędziak, garaż, schowek lub warsztat.

Dbaj o bezpieczeństwo!

Tak czy inaczej, dbaj o swoje bezpieczeństwo. Uważaj na nadjeżdżające pojazdy, ubierz się w sposób adekwatny do pracy, załóż ciepłe rękawiczki oraz przyczepne obuwie i czapkę, która skutecznie ochroni uszy.

Fot.: Filip Mroz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?
Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?
Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
W tym roku chcesz postawić basen? O tym musisz wiedzieć, zanim go kupisz.
Jak personalizacja i funkcjonalność wpływają na optymalizację przestrzeni w kuchni?
Jak personalizacja i funkcjonalność wpływają na optymalizację przestrzeni w kuchni?
Dowiedz się, jak personalizacja i funkcjonalność mogą ułatwić Ci optymalizację przestrzeni w kuchni i sprawić, aby stała się bardziej przyjazna dla użytkownika.
Ostatnie wpisy