Narzędzia i akcesoria

Czym palić w kominku i piecu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbliża się jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. W dzisiejszych czasach ogrzewanie domu jest tematem, który wielu osobom spędza sen z powiek. Warto poszukać alternatywnych sposobów na ogrzanie mieszkania oraz tańszych i bardziej wydajnych źródeł ciepła. Dzięki nowoczesnym metodom ogrzewania oraz dobrze dobranemu opałowi, można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, a przy tym korzystać z bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Podpowiadamy, czym najlepiej jest palić w kominku i piecu.   

Opał do kominka   

To, co wrzucisz do kominka wcale nie jest bez znaczenia dla jego żywotności oraz efektywności ogrzewania. Drewno oraz wykonywany z niego opał ma różną kaloryczność, przez co pellet pelletowi nierówny. Bloki z litego drewna palą się bardzo długo w stosunku do swojej ceny, a dodatkowym plusem palenia drewnem jest przyjemny zapach, jaki wydziela się podczas spalania. Powietrze w domu, w którym znajduje się dużo surowego drewna nasycone jest dobroczynnymi dla zdrowia żywicami, a czyste drewno jest doskonałe do spalania w kominku i są bezpieczne dla środowiska. Unikaj jednak palenia sklejki, okleiny czy drewna malowanego, lakierowanego albo klejonego. 

Inną możliwością wykorzystania drewna, jako opału, jest pellet. Są to niewielkie, twarde pałeczki, wykonane z rozdrobnionych odpadów drzewnych, powstających przy obróbce drewna – trocin, kory, itp. To rozwiązanie jest łatwo dostępne, tanie i wydajne, a także ekologiczne. Pellet nie jest klejony czy spajany chemikaliami, a prasowany a swoją formę utrzymuje dzięki nadzwyczaj niskiej zawartości wilgoci (poniżej 1%). Podczas spalania tego materiału, w przeciwieństwie do węgla, nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje, powstaje mało dymu i niewiele popiołu. Dzięki temu kominek łatwo jest utrzymać w czystości, a ściany i sufit w domu nie zostaną okopcone dymem. Pelletem można opalać zarówno piecyk wolnostojący, jak i kominki Warszawa i inne duże miasta oferują szeroki wybór lokalnych dostawców opału. 

Opał do pieca   

Choć węgiel nie jest najbardziej optymalnym dla środowiska rozwiązaniem, ekogroszek jest najbardziej ekologicznym wyborem wśród opału na bazie węgla. Jest on też wysokokaloryczny, dzięki czemu daje więcej ciepła przy zużyciu mniejszej ilości materiału.  Piec na ekogroszek pozwala na optymalną wydajność przy opalaniu, ponieważ automatyczny dozownik sam wsypuje do komory potrzebną ilość opału. Dzięki temu nie zużyjesz nawet kilograma węgla ponad to, co było konieczne do utrzymania w domu komfortowej temperatury. Nie ma też możliwości przegrzania domu przez zastosowanie zbyt dużej ilości węgla. Ekogroszek workowany w dużej ilości z dostawą do domu możesz zamówić przez internet, na przykład w sklepie online https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/.   

W czasach, gdy ceny węgla, gazu i prądu rosną w zawrotnym tempie i osiągają absurdalne ceny, sezon grzewczy jest gorącym tematem. Wiele osób martwi się, czy będzie miała czym i za co ogrzać swój dom przez całą zimę. Dzięki innym, bardziej ekologicznym, ale też tańszym i wydajniejszym rozwiązaniom możesz zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy i nie martwić się brakiem węgla i wysokimi cenami. W zależności od tego, jaki piec lub kominek posiadasz, sposób opalania będzie wyglądać nieco inaczej, dlatego pamiętaj, aby wybrać paliwo kompatybilne z Twoim piecem.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Craig Adderley

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników

W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *