Narzędzia i akcesoria

Co przyda się do pielęgnacji krzewów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Israel Fuentes/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja krzewów to bardzo istotne zadanie w przydomowym ogrodzie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym tematem, lub po prostu czujesz potrzebę zmian w swoim sposobie postępowania, dowiedz się, jakie narzędzia ci się przydadzą.

Pielęgnacja krzewów – to ważne!

Mieszkasz w domu? Ogród to jego wizytówka, coś, co wszyscy widzą jako pierwsze. Chociażby dlatego warto należycie o niego zadbać. Oprócz kwiatów, wokół domu zwykle mamy także krzewy. Ich pielęgnacja jest czasochłonnym, ale niezwykle satysfakcjonującym zadaniem. 

Zazwyczaj nie jest to trudne, lecz wymaga cierpliwości. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie – sprawdźmy, co przydaje się do pielęgnacji krzewów.

Niezbędne narzędzia i materiały do pielęgnacji krzewów

Pielęgnacja krzewów może wymagać różnych narzędzi i materiałów, w zależności od rodzaju i stanu roślin. Niemniej jednak można z łatwością wskazać narzędzia oraz materiały, które się do tego zadania na pewno przydadzą. 

Za podstawę uważa się sekator oraz nożyce ogrodowe, natomiast do cięcia naprawdę grubych gałęzi zdecydowanie przyda się odpowiednia do tego piła. Sprawdź różne modele na otoelektro.pl.

Łopata, grabie oraz szpadel to także prawdziwe must have w ogrodzie. Posłużą one m.in. do przesadzania krzewów, kopania dołków czy porządkowania terenu w ogrodzie. Nie zapomnij również o wózku ogrodowym, rękawicach ogrodniczych, nawozach, podłożach oraz substancjach ochronnych. 

Jakie nawozy i preparaty stosować przy pielęgnacji krzewów?

Jeżeli natomiast chodzi o wybór nawozów i preparatów do pielęgnacji krzewów, to zależy on od wielu czynników, takich jak rodzaj krzewów, ich wiek, warunki glebowe i klimatyczne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nawozy dzielimy na mineralne – czyli zawierające składniki takie jak azot, potas czy fosfor – oraz organiczne, czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. 

Przy pielęgnacji krzewów bez wątpienia przydadzą się również preparaty, które pomogą w zapobieganiu chorobom i szkodnikom. Mogą to być preparaty o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym lub insektycydowym. Należy jednak pamiętać, że preparaty te należy stosować z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ nadmierne stosowanie może prowadzić do szkody dla roślin.

Kora sosnowa, kreda, substancje stymulujące wzrost – to wszystko także ma zastosowanie w ogrodzie, a przy wyborze konkretnych produktów warto skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem. 

Metody przycinania krzewów – kiedy i jak najlepiej to robić?

Przycinanie krzewów jest jednym z ważnych elementów pielęgnacji roślin, ponieważ pozwala na utrzymanie ich zdrowia, kształtu i estetycznego wyglądu. Najczęściej mówi się o przycinaniu formującym, czyli działaniu w taki sposób, aby nadać krzewom pożądany przez nas kształt. Należy je stosować zwykle wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy krzewy są w okresie spoczynku.

Z kolei przycinanie pielęgnacyjne jest to metoda polegająca na usuwaniu uszkodzonych, chorych lub słabych pędów i gałęzi, co pozwala na utrzymanie zdrowia i kondycji krzewów. Przycinanie pielęgnacyjne można stosować przez cały rok, ale najlepiej jest robić to wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy rośliny są w okresie spoczynku.

Zdj. główne: Israel Fuentes/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *