Narzędzia i akcesoria

Automatyczne nawadnianie ogrodu. Instalacja i użytkowanie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
automatyczne nawadnianie
Photo by arturnichiporenko from Freepik.com

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie to duża wygoda. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne dla każdego, kto ma duży ogród i dba o rośliny oraz trawnik. 

Wydawać się może, że instalacja systemu nawadniania w ogrodzie będzie trudna, jednak można się do tego przygotować. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić i co będzie Ci do tego potrzebne? W takim razie koniecznie zdecyduj się na zapoznanie z naszym poradnikiem.

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie – jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

Do zamontowania automatycznego nawadniania w ogrodzie będą materiały oraz narzędzia. Niezbędnym wyposażeniem są:

 • rury do rozprowadzania wody,
 • zraszacze przenośne,
 • zawory,
 • sprzęt hydrauliczny.

Najlepiej udać się w tej sprawie do sklepu budowlanego lub hydraulicznego. Tam można kupić rury do rozprowadzania wody. Zazwyczaj kupuje się je na metry, a to, ile będzie ich potrzeba, zależy do wielkości obszaru, na którym ma być zamontowany system nawadniania. Do tego niezbędne są również narzędzia. To między innymi:

 • szpadel,
 • taśma miernicza,
 • sznurek mocujący
 • piła lub nożyce do cięcia metalu
 • klucze płaskie i trzpieniowe
 • wkrętarka
 • metr.

To wszystko można bez problemu kupić w sklepie budowlanym.

system nawadniający ogród
Photo by Peggy Choucair from: Pixabay.com

System nawadniania ogrodu – jak wybrać najlepszy?

Mając przygotowane wszystkie narzędzia, warto zastanowić się skąd czerpana będzie woda do systemowego nawadniania ogrodu. Istnieją dwie możliwości. 

Pierwsza jest wygodna, ale generuje wysokie koszty. Sięgnięcie do wodociągów sprawia, że znacznie więcej będziemy płacić za wodę każdego miesiąca. Podlewanie ogrodu z ujęcia wodociągu może doprowadzić do tego, że rachunki za wodę w miesiącach letnich będą o ponad 250–300 złotych większe.

Dodatkowo problem pojawia się, jeśli dostawca wody nie wyrazi zgody na podłączenie się do wodociągów. W takim wypadku konieczne będzie zamontowanie kolejnego wodomierza, a wodę zużytą do podlewania ogrodu należy doliczyć do ścieków. To sprawi, że rachunki będą jeszcze wyższe. Najlepszym i najtańszym sposobem jest stworzenie własnego zbiornika wody. Doskonale sprawdzi się studnia lub mały staw.

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie – gdzie będzie sięgać?

Kolejnym krokiem jest ustalenie, w jakim obszarze ma działać system nawadniania w ogrodzie. Jest to niezbędne do przejścia do kolejnych prac. Warto stworzyć plan, na którym zaznaczymy, w których miejscach będą zamontowane rury oraz zraszacze. Dzięki temu można ustalić do jakich miejsc docierać będzie woda. Warto wziąć pod uwagę, że można zmieniać miejsce zraszaczy, dzięki czemu w każdej chwili ma się możliwość małej zmiany zasięgu wody.

Pompa do nawadniania ogrodu – co warto wiedzieć?

Jednym z ważniejszych elementów, który jest niezbędny do stworzenia systemu do nawadniania ogrodu, jest pompa. To, jaką wybrać, zależy głównie od tego, skąd będzie pobierana woda. Jeśli woda do podlewania ogrodu będzie pobierana ze studni, to najlepiej dopasować rodzaj i wielkość pompy do głębokości wody, która zazwyczaj się w niej znajduje.

Najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości pompę, która będzie utrzymywać prawidłowe ciśnienie. Dzięki temu ilość wody, którą nawadniany jest ogród, nie będzie się zmieniać. Warto jednak wiedzieć, że taka inwestycja jest dość spora. Dobrej jakości pompy kosztować mogą powyżej 500 złotych.

Instalacja systemu nawadniania – krok po kroku

Wiedząc już, na jakie koszty trzeba się przygotować, decydując się na zamontowanie systemu do nawadniania ogrodu, oraz zdając sobie sprawę z tego, jakie urządzenia i narzędzia będą do tego potrzebne, warto ustalić, od czego zacząć prace w ogrodzie. Oto nasza instrukcja:

 1. Pierwszym krokiem jest wykopanie rowków.
 2. Kiedy rowki są już wykopane zgodnie z wcześniej ustalonym planem, można przejść do układania rur i ich łączenia.
 3. Następnie można przejść do zamontowania puszek przyłączeniowych.
 4. Kolejnym krokiem jest osadzenie zraszaczy.
 5. Następnie można rozpocząć rozkładanie zraszaczy liniowych.
 6. Ostatnim już krokiem jest założenie systemu do sterowania automatycznym nawadnianiem w ogrodzie.

>> Zobacz też: Wady i zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Mając w ogrodzie taki system, warto pamiętać o tym, by stosować go regularnie. Dzięki temu zarówno rabaty, jak i trawa będą utrzymane w doskonałym stanie. Tego rodzaju udogodnienia zazwyczaj stosowane są latem, kiedy rośliny potrzebują stałego nawadniania.

Jako copywriter staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Urządzenie wnętrz domowych to dla mnie pestka. Gotowanie to pasją, a na co dzień interesuje się zdrowym odżywianiem. Staram się uświadamiać innych jak ważna jest ekologia i jak o nią dbać każdego dnia.
Michał Sikorski
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *