Automatyczne nawadnianie ogrodu. Instalacja i użytkowanie

Automatyczne nawadnianie ogrodu. Instalacja i użytkowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie to duża wygoda. Jest to rozwiązanie szczególnie praktyczne dla każdego, kto ma duży ogród i dba o rośliny oraz trawnik. 

Wydawać się może, że instalacja systemu nawadniania w ogrodzie będzie trudna, jednak można się do tego przygotować. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić i co będzie Ci do tego potrzebne? W takim razie koniecznie zdecyduj się na zapoznanie z naszym poradnikiem.

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie – jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

Do zamontowania automatycznego nawadniania w ogrodzie będą materiały oraz narzędzia. Niezbędnym wyposażeniem są:

  • rury do rozprowadzania wody,
  • zraszacze przenośne,
  • zawory,
  • sprzęt hydrauliczny.

Najlepiej udać się w tej sprawie do sklepu budowlanego lub hydraulicznego. Tam można kupić rury do rozprowadzania wody. Zazwyczaj kupuje się je na metry, a to, ile będzie ich potrzeba, zależy do wielkości obszaru, na którym ma być zamontowany system nawadniania. Do tego niezbędne są również narzędzia. To między innymi:

  • szpadel,
  • taśma miernicza,
  • sznurek mocujący
  • piła lub nożyce do cięcia metalu
  • klucze płaskie i trzpieniowe
  • wkrętarka
  • metr.

To wszystko można bez problemu kupić w sklepie budowlanym.

system nawadniający ogród
Photo by Peggy Choucair from: Pixabay.com

System nawadniania ogrodu – jak wybrać najlepszy?

Mając przygotowane wszystkie narzędzia, warto zastanowić się skąd czerpana będzie woda do systemowego nawadniania ogrodu. Istnieją dwie możliwości. 

Pierwsza jest wygodna, ale generuje wysokie koszty. Sięgnięcie do wodociągów sprawia, że znacznie więcej będziemy płacić za wodę każdego miesiąca. Podlewanie ogrodu z ujęcia wodociągu może doprowadzić do tego, że rachunki za wodę w miesiącach letnich będą o ponad 250–300 złotych większe.

Dodatkowo problem pojawia się, jeśli dostawca wody nie wyrazi zgody na podłączenie się do wodociągów. W takim wypadku konieczne będzie zamontowanie kolejnego wodomierza, a wodę zużytą do podlewania ogrodu należy doliczyć do ścieków. To sprawi, że rachunki będą jeszcze wyższe. Najlepszym i najtańszym sposobem jest stworzenie własnego zbiornika wody. Doskonale sprawdzi się studnia lub mały staw.

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie – gdzie będzie sięgać?

Kolejnym krokiem jest ustalenie, w jakim obszarze ma działać system nawadniania w ogrodzie. Jest to niezbędne do przejścia do kolejnych prac. Warto stworzyć plan, na którym zaznaczymy, w których miejscach będą zamontowane rury oraz zraszacze. Dzięki temu można ustalić do jakich miejsc docierać będzie woda. Warto wziąć pod uwagę, że można zmieniać miejsce zraszaczy, dzięki czemu w każdej chwili ma się możliwość małej zmiany zasięgu wody.

Pompa do nawadniania ogrodu – co warto wiedzieć?

Jednym z ważniejszych elementów, który jest niezbędny do stworzenia systemu do nawadniania ogrodu, jest pompa. To, jaką wybrać, zależy głównie od tego, skąd będzie pobierana woda. Jeśli woda do podlewania ogrodu będzie pobierana ze studni, to najlepiej dopasować rodzaj i wielkość pompy do głębokości wody, która zazwyczaj się w niej znajduje.

Najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości pompę, która będzie utrzymywać prawidłowe ciśnienie. Dzięki temu ilość wody, którą nawadniany jest ogród, nie będzie się zmieniać. Warto jednak wiedzieć, że taka inwestycja jest dość spora. Dobrej jakości pompy kosztować mogą powyżej 500 złotych.

Instalacja systemu nawadniania – krok po kroku

Wiedząc już, na jakie koszty trzeba się przygotować, decydując się na zamontowanie systemu do nawadniania ogrodu, oraz zdając sobie sprawę z tego, jakie urządzenia i narzędzia będą do tego potrzebne, warto ustalić, od czego zacząć prace w ogrodzie. Oto nasza instrukcja:

  1. Pierwszym krokiem jest wykopanie rowków.
  2. Kiedy rowki są już wykopane zgodnie z wcześniej ustalonym planem, można przejść do układania rur i ich łączenia.
  3. Następnie można przejść do zamontowania puszek przyłączeniowych.
  4. Kolejnym krokiem jest osadzenie zraszaczy.
  5. Następnie można rozpocząć rozkładanie zraszaczy liniowych.
  6. Ostatnim już krokiem jest założenie systemu do sterowania automatycznym nawadnianiem w ogrodzie.

>> Zobacz też: Wady i zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Mając w ogrodzie taki system, warto pamiętać o tym, by stosować go regularnie. Dzięki temu zarówno rabaty, jak i trawa będą utrzymane w doskonałym stanie. Tego rodzaju udogodnienia zazwyczaj stosowane są latem, kiedy rośliny potrzebują stałego nawadniania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Filodendron – gatunki, pielęgnacja i uprawa
Filodendron – gatunki, pielęgnacja i uprawa
Szukasz ciekawej rośliny pokojowej? Filodendron będzie świetnym pomysłem. Zobacz, jakie są jego odmiany i jak należy się nim zajmować.
Strategie promowania produktów ogrodniczych w mediach społecznościowych
Strategie promowania produktów ogrodniczych w mediach społecznościowych
Dowiedz się, jak skutecznie promować produkty ogrodnicze w mediach społecznościowych. Poznaj najnowsze techniki i strategie, które przyciągną do Twojej oferty szerokie grono odbiorców.
Praktyczne porady jak wybrać odpowiadające nam wyposażenie do łazienki i kuchni
Praktyczne porady jak wybrać odpowiadające nam wyposażenie do łazienki i kuchni
Odkryj, jak dobrze wyposażyć łazienkę i kuchnię, aby były praktyczne i stylowe. Dowiedz się, jak dobierać elementy, takie jak wanny, zlewy i koszyki łazienkowe, by tworzyć harmonijną przestrzeń.
Ostatnie wpisy