Marketing i ogród

Polityka ekologiczna 2030 – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas. Niestety, wraz z postępem technologicznym oraz dynamicznym rozwojem przemysłu bycie eko zeszło na drugi plan, czego skutki odczuwane są każdego dnia zarówno przez ludzi, zwierzęta, jak i infrastrukturę przestrzenną. Państwo, chcąc nieco ograniczyć negatywny wpływ zmian klimatycznych na polską gospodarkę, opracowało “Politykę ekologiczną państwa do 2030 roku”. W tym artykule omówimy, na czym polega ta uchwała i jak wpływa na naszą rzeczywistość.

Czym jest Polityka ekologiczna 2030? 

“Polityka ekologiczna państwa 2030” to dokument określający podstawę inwestowania środków z Unii Europejskiej oraz tworzenia i modernizowania istniejącego prawa tak, aby polska gospodarka mogła zaadaptować się do dynamicznych zmian klimatycznych. Mimo że ustawa została podpisana już ponad 3 lata temu, wciąż stanowi ważne świadectwo chęci zniwelowania negatywnych skutków globalnego ocieplenia, suszy i innych ekstremalnych warunków pogodowych.

Co obejmuje Polityka ekologiczna państwa 2030?

Jako że negatywne skutki zmian klimatycznych coraz poważniej wpływają na codzienność wszystkich Polaków, Polityka ekologiczna państwa 2030 jako najważniejsze cele obrała następujące zmiany:

  • optymalizacja zarządzania zapasami wody;
  • likwidacja emisji zanieczyszczeń powietrza lub stanowcze jej ograniczenie;
  • dbałość o bezpieczeństwo radioaktywne, biologiczne i jądrowe;
  • ochrona różnorodności biologicznej;
  • wspieranie gospodarki leśnej;
  • zrównoważenie systemu zarządzania odpadami;
  • adaptacja co do ryzyka klęsk żywiołowych;
  • edukacja ekologiczna i kształtowanie idei zrównoważonej konsumpcji;
  • doskonalenie systemu finansowania środków ochrony środowiska.

PEP 2030 szczególny nacisk kładzie na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, będącej główną przyczyną uciążliwego smogu w wielu polskich miastach. Ważnym aspektem założeń tej koncepcji jest ponadto dostosowanie się do susz i fali upałów, które z roku na rok przybierają na sile.

Dlaczego MUSIMY zadbać o środowisko?

Polityka ekologiczna państwa 2030 to tylko mały krok w stronę lepszej rzeczywistości. Trzeba bowiem przyznać, że zmiany klimatyczne wynikłe na przestrzeni ostatnich lat w większości są ewolucjami nieodwracalnymi, których efekty możemy jedynie łagodzić i się do nich adaptować. Warto więc pomyśleć o przyszłości już dziś i wdrożyć do swojej codzienności szereg ekologicznych rozwiązań, które spowolnią postęp negatywnych modyfikacji w przyrodzie. 
Aby jednak działać rozsądnie, warto posiłkować się sprawdzonymi informacjami. Niestety, przepełniony fałszywymi doniesieniami Internet często nie budzi zaufania użytkowników. Warto wówczas uznać wysokie pozycjonowanie witryny jako gwarancję wiarygodności i zdecydować się na eksplorowanie treści znajdujących się na szczycie listy wyników wyszukiwania.

Polecane artykuły
Marketing i ogród

Nowoczesny telewizor – co to jest Smart TV?

Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Czytaj więcej
Marketing i ogród

Czy ubezpieczenie mieszkania może objąć również ogród?

Posiadanie domu z ogrodem to marzenie wielu z nas. Gdy już uda się nam osiągnąć zamierzony cel, to niestety obawiamy się, że stracimy coś, na co tak ciężko pracowaliśmy.
Czytaj więcej
Marketing i ogród

Jak robić zakupy na L4?

Co zrobić, jeśli dosięgnie nas choroba i nie będziemy mogli wybrać się do sklepu? Osoby, które mieszkają same, nie mogą poprosić o zrobienie zakupów bliskich czy współlokatorów. Co wtedy? Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z zakupów online.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *