Zima w ogrodzie – poradnik

Zima w ogrodzie – poradnik
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zimą w ogrodzie nie ma wiele pracy, lecz warto co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny, m.in. czy są odpowiednio zabezpieczone. Zimowego czasu nie można traktować jako zupełnej przerwy w pracach ogrodowych, ponieważ ogród jest wtedy w stanie uśpienia.

10 rzeczy, które należy robić zimą w ogrodzie

1. Usunąć nadmiar śniegu

Jeśli pada śnieg, należy go systematycznie odgarniać z kolumnowych roślin iglastych. Duża ilość śniegu może zmienić się w lód, a to może powodować łamanie gałęzi i deformowanie krzewów.

2. Przycinanie drzew

Najlepszym terminem na formowanie drzew są jesień i zima (od listopada do marca). Zimą można również formować drzewa iglaste. Cięcia pielęgnacyjne warto wykonać w lutym i w marcu.

3. Dbanie o trawnik

Zimą warto unikać chodzenia po trawniku, ponieważ może to powodować łamanie się trawy lub uszkodzenie struktury gleby.

śnieg na trawie
Photo by master1305 from Freepik.com

4. Bielenie pni

Zabezpieczeniem dla pękających pni jest pomalowanie ich na biało. Dzięki temu można zapobiec negatywnym skutkom zmian atmosferycznych. Bielenie najlepiej przeprowadzić, gdy temperatura będzie powyżej zera.

5. Przesadzenie choinki bożonarodzeniowej do ogrodu

Warto spróbować posadzić choinkę bożonarodzeniową w ogrodzie. Nie wolno takiego drzewka od razu wystawiać na dwór, bo zamarznie, warto potrzymać ją w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Choinkę należy regularnie podlewać. Drzewko można przesadzić do gruntu dopiero na przełomie lutego i marca.

Najczęściej jednak choinki nie przyjmują się i usychają. Głównym powodem jest przycinanie przez sprzedawców systemu korzeniowego.

6. Warto zadbać o domowe rośliny doniczkowe

Kwiaty doniczkowe również przechodzą w stan spoczynku, dlatego w zimie należy je umiarkowanie podlewać i nawozić. Najlepiej jest przenieść kwiaty w jak najbardziej słoneczne miejsce. Na przełomie lutego i marca rośliny domowe można przesadzać do większych pojemników.

7. Pielęgnacja oczka wodnego

Największym problemem dla ryb w oczkach wodnych jest niedostatek tlenu. Pod taflą lodu ryby nie mają żadnej styczności z powietrzem. Dlatego warto zrobić przerębel z grzałką zabezpieczoną styropianem, która włączy się podczas dużych mrozów.

8. Dokarmianie ptaków

Ptaki często przylatują w pobliże domów dlatego, jeśli się je dokarmia, to należy robić to regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczają się do darmowej stołówki. Nie wolno karmić ptaków:

  • produktami solonymi,
  • produktami zepsutymi,
  • pieczywem namoczonym,
  • kaszą pęczak.

9. Kontrola przechowywanych cebulek

Zimą należy systematycznie kontrolować cebulki i bulwy roślin, które nie zimują w gruncie. Jeśli zostaną zaobserwowane pierwsze zmiany chorobowe, to należy taką cebulkę wyrzucić.

9. Czas na planowanie ogrodu

Zima jest idealnym czasem na planowanie zmian w ogrodzie. W wolnym czasie warto odwiedzać strony internetowe lub czytać książki z ciekawymi rozwiązaniami.

>> Zobacz też: Wiosna w ogrodzie – harmonogram

10. Uwaga na przedwiośnie

Promienie słoneczne powodują nadmierne parowanie wody, a gleba jest zbyt zmarznięta. W takich sytuacjach należy bardzo obficie podlewać iglaki i inne rośliny zimozielone, aby lód szybciej stopniał. Dobrym sposobem jest okrywanie rośliny na zimę np. agrowłókniną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?
Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?
Masz piękny trawnik pełen kretowisk? Chcesz się pozbyć kreta z ogrodu? Poznaj najskuteczniejsze sposoby!
Najmodniejsze dodatki wnętrzarskie – świece, wazony, rośliny, figurki. Które są teraz na topie?
Najmodniejsze dodatki wnętrzarskie – świece, wazony, rośliny, figurki. Które są teraz na topie?
Co sezon sklepy meblowe prezentują najmodniejsze dodatki do wnętrz. Zobacz, czy rok 2023 jest zaskoczeniem, czy raczej ewolucją tego, co było modne rok temu. 
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
Z czym wiąże się posiadanie basenu w ogrodzie?
W tym roku chcesz postawić basen? O tym musisz wiedzieć, zanim go kupisz.
Ostatnie wpisy