Kalendarz ogrodnika

Zima w ogrodzie – poradnik

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
zima w ogrodzie
Photo by pvproductions from Freepik.com

Zimą w ogrodzie nie ma wiele pracy, lecz warto co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny, m.in. czy są odpowiednio zabezpieczone. Zimowego czasu nie można traktować jako zupełnej przerwy w pracach ogrodowych, ponieważ ogród jest wtedy w stanie uśpienia.

10 rzeczy, które należy robić zimą w ogrodzie

1. Usunąć nadmiar śniegu

Jeśli pada śnieg, należy go systematycznie odgarniać z kolumnowych roślin iglastych. Duża ilość śniegu może zmienić się w lód, a to może powodować łamanie gałęzi i deformowanie krzewów.

2. Przycinanie drzew

Najlepszym terminem na formowanie drzew są jesień i zima (od listopada do marca). Zimą można również formować drzewa iglaste. Cięcia pielęgnacyjne warto wykonać w lutym i w marcu.

3. Dbanie o trawnik

Zimą warto unikać chodzenia po trawniku, ponieważ może to powodować łamanie się trawy lub uszkodzenie struktury gleby.

śnieg na trawie
Photo by master1305 from Freepik.com

4. Bielenie pni

Zabezpieczeniem dla pękających pni jest pomalowanie ich na biało. Dzięki temu można zapobiec negatywnym skutkom zmian atmosferycznych. Bielenie najlepiej przeprowadzić, gdy temperatura będzie powyżej zera.

5. Przesadzenie choinki bożonarodzeniowej do ogrodu

Warto spróbować posadzić choinkę bożonarodzeniową w ogrodzie. Nie wolno takiego drzewka od razu wystawiać na dwór, bo zamarznie, warto potrzymać ją w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Choinkę należy regularnie podlewać. Drzewko można przesadzić do gruntu dopiero na przełomie lutego i marca.

Najczęściej jednak choinki nie przyjmują się i usychają. Głównym powodem jest przycinanie przez sprzedawców systemu korzeniowego.

6. Warto zadbać o domowe rośliny doniczkowe

Kwiaty doniczkowe również przechodzą w stan spoczynku, dlatego w zimie należy je umiarkowanie podlewać i nawozić. Najlepiej jest przenieść kwiaty w jak najbardziej słoneczne miejsce. Na przełomie lutego i marca rośliny domowe można przesadzać do większych pojemników.

7. Pielęgnacja oczka wodnego

Największym problemem dla ryb w oczkach wodnych jest niedostatek tlenu. Pod taflą lodu ryby nie mają żadnej styczności z powietrzem. Dlatego warto zrobić przerębel z grzałką zabezpieczoną styropianem, która włączy się podczas dużych mrozów.

8. Dokarmianie ptaków

Ptaki często przylatują w pobliże domów dlatego, jeśli się je dokarmia, to należy robić to regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczają się do darmowej stołówki. Nie wolno karmić ptaków:

  • produktami solonymi,
  • produktami zepsutymi,
  • pieczywem namoczonym,
  • kaszą pęczak.

9. Kontrola przechowywanych cebulek

Zimą należy systematycznie kontrolować cebulki i bulwy roślin, które nie zimują w gruncie. Jeśli zostaną zaobserwowane pierwsze zmiany chorobowe, to należy taką cebulkę wyrzucić.

9. Czas na planowanie ogrodu

Zima jest idealnym czasem na planowanie zmian w ogrodzie. W wolnym czasie warto odwiedzać strony internetowe lub czytać książki z ciekawymi rozwiązaniami.

>> Zobacz też: Wiosna w ogrodzie – harmonogram

10. Uwaga na przedwiośnie

Promienie słoneczne powodują nadmierne parowanie wody, a gleba jest zbyt zmarznięta. W takich sytuacjach należy bardzo obficie podlewać iglaki i inne rośliny zimozielone, aby lód szybciej stopniał. Dobrym sposobem jest okrywanie rośliny na zimę np. agrowłókniną.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa

Letnie miesiące sprzyjają pracom ogrodowym. Podpowiadamy, kiedy należy skupić się na zbiorze warzyw.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?

Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *