Kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
ogrodnik przycinający drzewa
Photo by Christian Riedl from Pixabay.com

By na wiosnę móc cieszyć się piękną zielenią w ogrodzie, prace trzeba zacząć z dużym wyprzedzeniem. W styczniu rośliny są jeszcze w stanie wegetacji, ale proste prace pielęgnacyjne pozwolą zachować ich piękny wygląd sprzed zimy. Ogród zimą nie wymaga tak intensywnej pracy, jak wiosną czy latem, jednak nie można przez zimowe miesiące zaniedbać roślin. Regularność w pielęgnacji ogródka jest kluczem do sukcesu. Zobacz jakie prace wykonać w styczniu, by wiosną mniej się napracować.

przycięte gałęzie i sekator
Photo by konceptkasprzak from Pixabay.com

Prace do wykonania w ogródku warzywnym

W styczniu warto zająć się planowaniem swoich prac na cieplejsze dni. Zastanów się, gdzie chcesz zlokalizować rozsadnik lub tunele foliowe i zadbaj o to, by ziemia w tych miejscach nie zmarzła. Przykryj zaplanowany na warzywnik obszar liśćmi albo słomą, by ochronić go przed silnym mrozem. W styczniu możemy także, przy dobrej pogodzie, zbierać niewielkie plony z zimujących roślin, na przykład jarmuż, brukselkę czy natkę pietruszki. 

Zimą warto też zaplanować swoje uprawy na bieżący rok. Zrób przegląd nasion, które zostały z zeszłego roku, sprawdź, czy nie zawilgotniały ani nie spleśniały oraz czy nadają się jeszcze do wysiewu. Zastanów się, jakie plony chcesz zebrać wiosną i latem, i dokup odpowiednie gatunki. Dzięki dobrze przemyślanemu planowi na wysiew, możesz zacząć uprawę warzyw już w pierwsze cieplejsze dni wiosny, dzięki temu, będziesz cieszyć się plonami jako pierwszy. Przy wczesnowiosennym pamiętaj o agrowółkninie, by zabezpieczyć wschodzące rośliny przed ewentualnymi przymrozkami.

Sprawdź też, czy masz cały potrzebny do upraw sprzęt, nawozy i środki ochrony roślin. Przejrzyj swoje doniczki i upewnij się, że są szczelne i odpowiednie do gatunków warzyw, jakie chcesz uprawiać. Zobacz, czy wszystkie preparaty mają odpowiednią datę ważności i wyrzuć przeterminowane środki. Uzupełnij braki w wyposażeniu, by ułatwić sobie pracę w przyszłości. 

Prace do wykonania przy roślinach ozdobnych

Zimą, jeśli opady śniegu są intensywne, należy dbać o to, by śnieg nie zalegał na gałęziach drzew, iglaków i krzewów. O ile świeży, sypki puch jest lekki, tak gdy zaczyna topnieć, robi się mokry i bardzo ciężki. Gałązki mogą nie wytrzymać tego ciężaru i zacząć się łamać. Jeśli zdarzy się, że gałąź się złamie, uszkodzenie należy jak najszybciej zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by zapobiec zainfekowaniu rośliny. Z kolei, jeśli zimą śniegu brakuje, drzewa zimozielone należy regularnie podlewać. Niedobór wody zimą, może prowadzić do marnienia i hamowania wzrostu roślin. 

W czasie mrozów, należy regularnie sprawdzać, czy wiatr nie zniszczył okryć na roślinach. Jeśli zima była lekka, a zapowiadane są mrozy, warto na ten czas zabezpieczyć kwiaty i krzewy agrowółkniną lub słomą.

Podobnie, jak przy warzywach, warto zrobić przegląd sprzętu oraz nasion i cebulek kwiatów, by zobaczyć  czy mamy wszystko, czego będziemy potrzebować przy wiosennych pracach. Możemy też wykonać test kiełkowania własnoręcznie zebranego siewu, na wilgotnej wacie. Jeśli wykiełkuje mniej niż 50% nasion, niestety należy kupić je w sklepie. Również przygotowanie planu wysiewu kwiatów jednorocznych pomoże nam pamiętać o terminach. Dzięki temu nie przegapimy momentu na zasianie odpowiednich kwiatów, by zakwitły i zdobiły nasz ogród wiosną i latem.

Prace do wykonania w sadzie

Zima w sadzie nie wymaga wiele pracy. Na przełomie grudnia i stycznia należy pobielić pnie drzew tlenkiem wapnia. Warto w tym czasie również przejrzeć drzewa w poszukiwaniu pasożytów i szkodników. Chociaż w styczniu nie wykonuje się zabiegów tępiących szkodniki, dobrze jest zaznaczyć sobie na przyszłość drzewa, które będą potrzebowały oprysku. Przy okazji lustrowania sadu, można zauważyć też uszkodzone drzewa, wówczas należy jak najszybciej zabezpieczyć rany maścią ogrodniczą.

>> Zobacz też: Jakie rośliny wysiewamy w lutym?

Styczeń to wciąż czas wegetacji roślin, jednak w tym okresie możemy podjąć działania, które ułatwią nam prace ogrodowe na wiosnę. Przygotowanie gruntu i obmyślenie planu wysiewu dadzą nam pewność, że warzywa i kwiaty będą rosły prawidłowo, a przegląd sprzętu ogrodniczego pomoże szybko uzupełnić braki. By ogród cieszył oko w cieplejsze dni, naprawdę warto zacząć jego pielęgnację już w styczniu.

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *