Kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie – czym warto się zająć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
LukeL/pixabay.com

Wydaje się, że pierwszy miesiąc roku to okres nudny. Nie ma w nim zbyt wielu rzeczy do zrobienia, zwłaszcza w ogrodzie. Może się jednak okazać, że czynności, które powinniśmy podjąć, jest aż zanadto! 

Powszechnie przyjęło się, że zima to czas, kiedy wszystkie rośliny odpoczywają i powrócą do nas dopiero na wiosnę. Oczywiście wyjątkiem będą typowo zimowe rośliny jak wierzba, oczar czy wawrzynka. Nie powinniśmy jednak mimo wszystko w tym czasie porzucać naszych roślinnych braci mniejszych. Przeciwnie, możemy już teraz rozpocząć intensywne działania, które pozwolą nam przygotować się na kolejny sezon. Prace te warto rozpocząć jak najwcześniej. A więc właśnie w styczniu. 

Pierwsze prace ogrodowe już w styczniu!

Aby nie zostawić sobie wszystkiego na ostatnią chwilę, prace należy podjąć już w zimowy styczeń. Opieka nad roślinami, czy się tego chce czy nie, to praca dwanaście miesięcy w roku. Z początkiem nowego roku powinniśmy zabezpieczyć nasze krzewy, kwiaty oraz drzewa przed zimowymi mrozami. Wystarczy je osłonić choćby obciętymi kawałkami iglaków. Temperatura w lutym ma dobijać do nawet –20 stopni Celsjusza. Nieosłonięte drzewka mogą natomiast obumierać nawet przy –5 stopniach.

Przydadzą Ci się do tego odpowiednie narzędzia. Warto wyposażyć się w skrzynkę ogrodową, w której schowamy wszystkie potrzebne rzeczy. Nie ma sensu chodzić do piwnicy czy szopy za każdym razem, gdy coś nam będzie potrzebne. Łap więc rękawiczki, przygotuj skrzynkę i ruszaj!

Pamiętaj jednak, że prace powinny być wykonywane przy odpowiednich warunkach pogodowych. W niektórych rejonach Polski – na przykład na Podhalu – gdzie zima przychodzi stosunkowo wcześnie, prace należy rozpocząć jeszcze jesienią. Natomiast w innych regionach Polski, gdzie temperatura bywa nieco cieplejsza, prace ogrodowe powinny ruszać właśnie na przełomie stycznia i lutego.

Są jednak osoby, które preferują zabezpieczanie przed mrozem roślin już we wrześniu czy październiku. Taka strategia może się okazać skuteczna dla osób, które znają swoje rośliny i wiedzą już, czego potrzebują. Warto jednak mimo to w styczniu zrobić generalny przegląd: sprawdzić, czy ocieplenie jest wystarczające, może należałoby czasami coś dołożyć? Zwłaszcza przed najmroźniejszymi dniami, które dopiero nadejdą. Z tych bardziej delikatnych roślin należałoby także usunąć (ostrożnie) śniegi, a przynajmniej jego nadmiar.

Meble i akcesoria w ogrodzie! 

W wielu ogrodach wystawiamy na sezon meble: stoły, krzesła, pufy, huśtawki itd. Część osób nie ma jednak czasu, aby odpowiednio te meble przygotować na nadchodzące mrozy. Przełom grudnia i stycznia to natomiast doskonały moment. Najniższe temperatury dopiero się zbliżają. Warto zatem te meble, które można, przenieść do cieplejszych pomieszczeń: szopy, kotłowni itp. Natomiast inne okryć specjalnymi materiałami. 

W niektórych przypadkach można także zainwestować w meble specjalnie na zimę. Część z nich może być technorattanowa, inne metalowe, a tylko część zalecamy jako drewniane – te jednak należy odpowiednio zabezpieczyć. Podobnie jest z tarasem na zimę, który należy zawczasu naoliwić specjalnym smarem, dostępnym w większości sklepów z meblami. W przypadku betonu natomiast dobrym rozwiązaniem będzie wyrównanie nawierzchni, aby w żadne zagłębienia i dziury nie dostała się zmarzlina i woda, która zacznie rozsadzać betonowy taras od środka.

Zdj. główne: LukeL/pixabay.com

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Karina Strzelińska
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Listopad w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Zima zbliża się wielkimi, a wraz z nią konieczność wykonania rutynowych prac. Zobacz, co musisz zrobić w ogrodzie w listopadzie, aby uniknąć problemów.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa

Letnie miesiące sprzyjają pracom ogrodowym. Podpowiadamy, kiedy należy skupić się na zbiorze warzyw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *