Sierpień w ogrodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć

Sierpień w ogrodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sierpień jest najcieplejszym miesiącem letnim, lecz noce zaczynają być chłodne. W tym miesiącu jest wiele pracy w ogrodzie. Jest to miesiąc zbiorów i rozpoczęcia przygotowań do zimy. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie?

Prace w sadzie owocowym

Od połowy sierpnia, zaraz po zbiorach, można przeprowadzić cięcie wiśni i czereśni. Na początku miesiąca należy przeprowadzić kosmetyczne cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają końcem sierpnia i we wrześniu oraz gruszek i brzoskwiń. Jeśli jest taka potrzeba, to warto przeprowadzić pielęgnacyjne cięcie orzecha włoskiego.

Po zbiorach należy przeprowadzić również cięcie śliwy, porzeczki i agrestu. Po przycięciu krzewów stare pędy zostaną zastąpione nowymi. Po zbiorze malin warto przyciąć pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto również usunąć nadmiar nowych pędów. Będą owocować w przyszłym roku.

Po zakończeniu zbioru truskawek należy je odchwaścić i przyciąć pędy do wysokości 5 cm. Jeśli rośliny chorowały, to należy zastosować opryski. Maksymalnie co 4 lata należy sadzić truskawki na nowym miejscu. Nie wolno sadzić truskawek na miejscu pomidorów.

Prace w ogrodzie warzywnym

Sierpień jest okresem zbioru wielu warzyw m.in. pomidorów, ogórków, kabaczka i cukinii oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi. W tym miesiącu bardzo często żółkną liście ziemniaków, jest to znak, że są gotowe do wykopków; najlepiej jest użyć wideł lub motyki.

W sierpniu należy zebrać również zioła: tymianek i szałwię lekarską. Po zasuszeniu należy przechowywać je w zamkniętych naczyniach. Po zebraniu ziół wszelkie ich pozostałości należy usunąć z ziemi i spalić. Dzięki temu można uniknąć chorób i ataków szkodników. W tym miesiącu w puste miejsca można wysiać warzywa polowe, których zbiór będzie na jesień. Są to m.in. sałata masłowa, kapusta pekińska, koperek i rzepa.

Do połowy sierpnia należy usunąć pędy boczne w papryce i pomidorach. Warto również wyłamać stożek wzrostu nad ostatnim kwitnącym gronem pozostawiając nad nim 2 liście. Zabieg ten należy przeprowadzić przy suchej i bezdeszczowej pogodzie. Taki sam zabieg pod koniec sierpnia należy przeprowadzić na brukselce.

Prace w ogrodzie ozdobnym

W sierpniu można rozpocząć rozmnażanie iglaków poprzez sadzonki. Najlepiej jest ukorzenić młode wierzchołki pędów. Od połowy sierpnia można sadzić do gruntu rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę m.in. hiacynty, lilie i tulipany. Początkiem sierpnia należy posadzić do gruntu rośliny cebulowe, kwitnące jesienią (ok. 2 miesiące po posadzeniu) – zimowit jesienny i krokusy jesienne.

Aby lawenda ładnie się rozrastała, to w połowie sierpnia należy skrócić jej pędy do połowy. Takie cięcie należy wykonywać co roku. W tym miesiącu należy przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne roślin w oczku wodnym. Dzięki temu można utrzymać staw lub oczko wodne w czystości, a roślinom zapewnić odpowiednią ilość tlenu.

W sierpniu trzeba przeprowadzić cięcie żywopłotów. Warto je formować bardzo ostrożnie. W tym miesiącu trzeba przeprowadzić cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. W sierpniu warto przesadzać i rozdzielać byliny. Będą miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Pod koniec miesiąca warto posadzić piwonie. Miejsce sadzenia warto zmieniać co 5-6 lat.

Prace związane z trawnikiem

Jeśli chcesz założyć trawnik, to sierpień jest na to idealnym momentem. W tym miesiącu należy regularnie kosić trawnik. Warto nawozić go nawozami azotowymi.

Prace związane z kwiatami na balkonie i trasie

Na liściach roślin na balkonie i tarasie zbiera się kurz, aby go usunąć, należy spryskać kwiaty wodą. Jeśli kwiaty nie mogą być zraszane, to należy je delikatnie omieść miotełką do kurzu. Należy przyciąć pędy. Glebę w doniczkach warto delikatnie wzruszyć za pomocą małych grabi lub widełek.

Zdj. główne: veronica reverse/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przycinanie krzewów i drzewek liściastych
Przycinanie krzewów i drzewek liściastych
Twój ogród potrzebuje Cię nawet w zimie! Teraz jest dobra pora na cięcia odmładzające. Sprawdź, co zrobić, zanim chwycisz sekator w dłoń.
Jakie okna tarasowe wybrać?
Jakie okna tarasowe wybrać?
Okna tarasowe przesuwne, uchylno-przesuwne, a może jeszcze inne?
Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja
Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja
Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Ostatnie wpisy