Kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
veronica reverse/unsplash.com

Sierpień jest najcieplejszym miesiącem letnim, lecz noce zaczynają być chłodne. W tym miesiącu jest wiele pracy w ogrodzie. Jest to miesiąc zbiorów i rozpoczęcia przygotowań do zimy. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie?

Prace w sadzie owocowym

Od połowy sierpnia, zaraz po zbiorach, można przeprowadzić cięcie wiśni i czereśni. Na początku miesiąca należy przeprowadzić kosmetyczne cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają końcem sierpnia i we wrześniu oraz gruszek i brzoskwiń. Jeśli jest taka potrzeba, to warto przeprowadzić pielęgnacyjne cięcie orzecha włoskiego.

Po zbiorach należy przeprowadzić również cięcie śliwy, porzeczki i agrestu. Po przycięciu krzewów stare pędy zostaną zastąpione nowymi. Po zbiorze malin warto przyciąć pędy, które owocowały w bieżącym roku. Warto również usunąć nadmiar nowych pędów. Będą owocować w przyszłym roku.

Po zakończeniu zbioru truskawek należy je odchwaścić i przyciąć pędy do wysokości 5 cm. Jeśli rośliny chorowały, to należy zastosować opryski. Maksymalnie co 4 lata należy sadzić truskawki na nowym miejscu. Nie wolno sadzić truskawek na miejscu pomidorów.

Prace w ogrodzie warzywnym

Sierpień jest okresem zbioru wielu warzyw m.in. pomidorów, ogórków, kabaczka i cukinii oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi. W tym miesiącu bardzo często żółkną liście ziemniaków, jest to znak, że są gotowe do wykopków; najlepiej jest użyć wideł lub motyki.

W sierpniu należy zebrać również zioła: tymianek i szałwię lekarską. Po zasuszeniu należy przechowywać je w zamkniętych naczyniach. Po zebraniu ziół wszelkie ich pozostałości należy usunąć z ziemi i spalić. Dzięki temu można uniknąć chorób i ataków szkodników. W tym miesiącu w puste miejsca można wysiać warzywa polowe, których zbiór będzie na jesień. Są to m.in. sałata masłowa, kapusta pekińska, koperek i rzepa.

Do połowy sierpnia należy usunąć pędy boczne w papryce i pomidorach. Warto również wyłamać stożek wzrostu nad ostatnim kwitnącym gronem pozostawiając nad nim 2 liście. Zabieg ten należy przeprowadzić przy suchej i bezdeszczowej pogodzie. Taki sam zabieg pod koniec sierpnia należy przeprowadzić na brukselce.

Prace w ogrodzie ozdobnym

W sierpniu można rozpocząć rozmnażanie iglaków poprzez sadzonki. Najlepiej jest ukorzenić młode wierzchołki pędów. Od połowy sierpnia można sadzić do gruntu rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę m.in. hiacynty, lilie i tulipany. Początkiem sierpnia należy posadzić do gruntu rośliny cebulowe, kwitnące jesienią (ok. 2 miesiące po posadzeniu) – zimowit jesienny i krokusy jesienne.

Aby lawenda ładnie się rozrastała, to w połowie sierpnia należy skrócić jej pędy do połowy. Takie cięcie należy wykonywać co roku. W tym miesiącu należy przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne roślin w oczku wodnym. Dzięki temu można utrzymać staw lub oczko wodne w czystości, a roślinom zapewnić odpowiednią ilość tlenu.

W sierpniu trzeba przeprowadzić cięcie żywopłotów. Warto je formować bardzo ostrożnie. W tym miesiącu trzeba przeprowadzić cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. W sierpniu warto przesadzać i rozdzielać byliny. Będą miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Pod koniec miesiąca warto posadzić piwonie. Miejsce sadzenia warto zmieniać co 5-6 lat.

Prace związane z trawnikiem

Jeśli chcesz założyć trawnik, to sierpień jest na to idealnym momentem. W tym miesiącu należy regularnie kosić trawnik. Warto nawozić go nawozami azotowymi.

Prace związane z kwiatami na balkonie i trasie

Na liściach roślin na balkonie i tarasie zbiera się kurz, aby go usunąć, należy spryskać kwiaty wodą. Jeśli kwiaty nie mogą być zraszane, to należy je delikatnie omieść miotełką do kurzu. Należy przyciąć pędy. Glebę w doniczkach warto delikatnie wzruszyć za pomocą małych grabi lub widełek.

Zdj. główne: veronica reverse/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa

Letnie miesiące sprzyjają pracom ogrodowym. Podpowiadamy, kiedy należy skupić się na zbiorze warzyw.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?

Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *