Kalendarz ogrodnika

Sadzenie tulipanów jesienią. Jak sadzić tulipany?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tulipany to kwiaty, które cieszą się olbrzymią popularnością. Wiosenne ogrody nie byłyby bez nich tym samym. Ich piękne intensywne kolory to wspaniała dekoracja rabat, a liczne odmiany o zróżnicowanym czasie kwitnienia, pozwalają cieszyć się nimi od kwietnia do maja. Żeby jednak udekorować tulipanami swój ogród, trzeba pomyśleć o tym wcześniej. Kiedy sadzimy tulipany i jak wygląda ich uprawa?

Kiedy sadzimy tulipany i jak to robić?

Tulipany to rośliny cebulkowe, które należy zasadzić do gruntu dużo wcześniej, niż następuje okres ich kwitnienia, przypadający na wiosnę. Kiedy sadzić tulipany? Trzeba to zrobić jeszcze jesienią. Najlepszym okresem jest końcówka września lub początek października. Cebulka tulipana potrzebuje bowiem nieco czasu, aby się ukorzenić. Przy czym musimy z jej posadzeniem zdążyć przed pierwszymi mrozami.

Ważną kwestią jest również to, jak sadzić tulipany. Trzeba bowiem zachować odpowiednią głębokość. W tym przypadku punktem odniesienia jest wielkość samej cebulki, ponieważ powinna ona być posadzona na głębokości odpowiadającej swojej dwu lub trzykrotnej wysokości. Przy czym warto sadzić cebulki tulipanów w specjalnych koszyczkach, które zapobiegają wciąganiu cebulek głębiej w ziemię w czasie ich ukorzeniania czy ich zniszczeniu przez gryzonie.

Tulipany uprawa

Tulipany w ogrodzie świetnie czują się w glebach luźnych i przepuszczalnych o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko kwaśnym. W podłożach gliniastych czy bardzo ciężkich najpewniej będą rosły słabo lub wcale. Dlatego sadzić je należy do spulchnionej i odpowiednio przepuszczalnej ziemi. Przy czym najlepiej czują się na słońcu, zatem powinny mieć stanowisko nasłonecznione, które pozwoli im na piękne rozkwitnięcie. Cebulki tulipanów nie lubią nadmiaru wody, dlatego warto zadbać o to, aby nie miały zbyt mokro – szczególnie szkodliwa jest woda stojąca. Oczywiście tulipany trzeba podlewać regularnie, tak, aby nie miały zbyt sucho, jednak z rozsądkiem.

Kiedy kwitną tulipany?

Jak już wspomniano na samym początku, tulipany kwitną na wiosnę. Przy czym w przypadku wczesnych tulipanów czas kwitnienia przypada na kwiecień, natomiast późne odmiany kwitną nawet w połowie maja. Jeśli zatem chcemy cieszyć się tulipanami przez całą wiosnę, warto posadzić różne odmiany tulipanów, które będą kwitły jedna po drugiej. Bardzo wczesne odmiany tulipanów mogą zakwitnąć już pod koniec marca, są to tulipany botaniczne. Następnie są tulipany pełne wczesne, które kwitną w kwietniu oraz odmiany późne, kwitnące nawet w połowie maja. Przy dobrym planowaniu możemy zatem przez dwa miesiące podziwiać piękno tych wyjątkowych kwiatów.

Zdjęcia: materiały od klienta

Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *