Kalendarz ogrodnika

Rozpocznij przygotowania na Halloween! Poznaj sprawdzone pomysły na lampiony z dyni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
dekoracja z dyni na helloween
Image by Alexandra_Koch , from: pixabay.com

Wielkimi krokami zbliża się Halloween. Choć wydarzenie to jest obchodzone przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, coraz większą popularnością cieszy się również w Polsce. Sprawdź, jak przygotować dynie na Halloween. 

Dyniowe ozdoby na Halloween

Stałym elementem wielu amerykańskich filmów i seriali jest ukazanie święta Halloween i charakterystycznych dekoracji przygotowanych z dyni na tę okazję. Jest to niezwykłe warzywo, z którego przygotować można wiele ciekawych ozdób. Halloween nie może obejść się bez lampionów z dyni. Jak jednak je wykonać? 

Dlaczego lampiony z dyni?

Jedną z najbardziej tradycyjnych form przygotowania do Halloween jest wykonanie  lampionów z dyni. Mało kto jednak wie, że zwyczaj ten ma korzenie w Irlandii i w symbolu nocy halloweenowej o nazwie Jack O’Latern. Znane wszystkim upiorne lampiony z dyni są elementem, którego nie może zabraknąć wieczorem 31 października. Wspaniałą cechą tej ozdoby jest to, że tak naprawdę możemy pobudzić wodze wyobraźni i przygotować taki lampion, jaki tylko nam się podoba. Nasza wyobraźnia i pomysłowość może znaleźć ujście w ciekawych kształtach, które wydrążymy w naszej dyni.  

Lampiony z dyni – przygotowanie

Zanim zaczniemy wycinać kształty w dyni, powinniśmy odpowiednio ją do tego przygotować. Proces należy zacząć od wydrążenia miąższu z dyni. Możemy go później wykorzystać do przygotowania ulubionej, dyniowej potrawy.  W pierwszej kolejności robimy to poprzez ostrożne odcięcie czubka warzywa. Skóra dyni jest twarda i gruba, dlatego też warto przygotować duży i ostry nóż. Pamiętajmy, aby nie wyrzucać czubka dyni! Następnie powinniśmy na dyni naszkicować elementy do wycięcia. Dzięki temu unikniemy ruchów, które zniszczą efekty naszej pracy.

Ostatni krok

W tym momencie możemy przejść do wycinania oczu, ust, nosa, a także innych elementów, które naszkicowaliśmy na dyni. W tym celu najlepiej sprawdzą się ostre noże o cienkim ostrzu. Warto wybrać takie ostrza, które mają twardy, ostry szpic, umożliwiający wbicie go w twardą skórę dyni. Po wycięciu kształtów możemy do środka dyni włożyć świeczkę, którą zapalimy wieczorem. Wtedy też należy ponownie nasadzić na dynię jej czubek. Zamiast świeczki można włożyć również lampki LED, które zwiniemy w kłębek. Warto do nich wyciąć  dodatkowy otwór, najlepiej z tyłu dyni. Potrzebny będzie on do przełożenia kabla i podłączenia go do prądu.

Jaki kształt wyciąć?

Na etapie szkicowania wzorów musimy odpowiedzieć sobie na jedno, najważniejsze pytanie: Jaki ma być efekt – dynia ma być straszna czy raczej śmieszna? Warto też rozważyć nieco przekrzywione uśmiechy, przypominające maski teatralne, które swoją szyderczą formą idealnie podkreślają klimat wieczoru. Wbrew pozorom nie mniej dobrym rozwiązaniem jest wybranie smutnej miny. Przygotowując kilka takich lampionów, warto eksperymentować z kształtami, wybierając wesołe, smutne i straszne. 

Jak zrobić w lampionie uzębienie i oczy?

Sednem lampionów z dyni jest nadanie ich „twarzom” niezwykłych wyrazów. Najprostszym rozwiązaniem jest wycięcie lekkiego, symetrycznego uśmiechu oraz trójkątnych oczu i nosa. Nos powinien być skierowany czubkiem w stronę ust, a podstawa trójkąta powinna mieścić się pomiędzy oczami. Warto jednak poeksperymentować z tymi elementami. Czasem warto pominąć nos, a oczy wyciąć tak, aby bardziej przypominały ludzkie. Wtedy wycinamy tylko te fragmenty, które będą imitować białka oczu. Jeśli połączymy je z uśmiechem typu zig-zag, otrzymamy niezwykle upiorną formę, która najwierniej odda potwory znane z koszmarów. Uśmiech warto też przygotować na podobieństwo zazębiających się zębów.

Od 2017 roku prężnie działa jako copywriterka, tworząc unikalne treści zgodne z zasadami SEO. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą content dla sklepów internetowych. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Lubi spędzać czas w klimatycznych miejscach z filiżanką dobrej kawy.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *