Kalendarz ogrodnika

Przygotuj swój ogród na wiosnę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
akcesoria ogrodnicze
Photo by Jana V. M. from: Pixabay.com

Koniec zimy oznacza dla ogrodników rozpoczęcie prac przygotowujących ogród na nowy sezon. Pierwszym krokiem jest odpowiednie posprzątanie terenu z opadłych liści i połamanych gałązek. Kiedy w ogrodzie panuje porządek, można przejść do innych czynności przygotowujących grządki i rabaty na nowe rośliny oraz kwiaty. Wiele osób w tym okresie nawozi glebę oraz opryskuje drzewka. 

Warto przyłożyć się do prac w ogrodzie, które rozpoczynają nowy sezon, gdyż skrupulatnie wykonane obowiązku sprawią, że rośliny będą pięknie kwitnąć i owocować. Wiosna to najbardziej pracowity czas dla osób pasjonujących się ogrodnictwem. Jednak nagrodą za włożony trud i wysiłek są zachwycające latem kwiaty oraz jesienne plony. 

Jak posprzątać ogród po zimie?     

Pierwszym krokiem, aby przygotować ogród na zbliżającą się wiosnę, jest odpowiednie posprzątanie go po okresie zimowym. Warto wygrabić dobrze trawnik z zaschniętych liści i suchej trawy oraz pozbierać połamane gałązki. Pracę należy rozpocząć, kiedy temperatury nie będą spadać poniżej 0 stopni Celsjusza, a w ogrodzie nie będzie już śniegu. Zazwyczaj sprzątanie ogrodu odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Grabienie i wyczesywanie trawnika świetnie wpływa na napowietrzenie drani, co powoduje lepszy wzrost trawy, która wraz z wiosną budzi się do życia. Można pomóc jej w tym procesie, nakładając na murawę odpowiedni nawóz i obficie podlewać trawnik. 

Pierwsze podmuchy wiosny to również czas, aby przygotować do sezonu taras. Warto umyć i odświeżyć meble ogrodowe, które zazwyczaj są schowane i zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Dobrze jest wyczyścić płytki, dywaniki i chodniczki, które zazwyczaj ozdabiają przydomowe tarasy i balkony. Osoby, które mają w ogrodzie oczko wodne, powinny wymienić wodę na świeżą.  

Jak przygotować rośliny i krzewy na nadejście wiosny?

Jesienią wielu ogrodników osłania drzewka owocowe, krzewy oraz iglaki, aby chronić je przed zimnem i mroźnym wiatrem w czasie zimy. Wraz z nadejściem wiosny, można powoli odsłaniać rośliny z przygotowanych wcześniej zabezpieczeń. Nie należy robić tego gwałtownie, gdyż drzewa i krzewy nie lubią nagłych skoków temperatury. Wczesną wiosną warto przyciąć żywopłoty oraz drzewka i krzewy, które będą kwitnąć na przełomie czerwca i lipca. Drzewa, które kwitną wcześniej, przycina się już po odpadnięciu kwiatów. Przy procesie przecinania, warto usunąć stare, uschnięte i uszkodzone gałązki oraz wyciąć te, które rosną zbyt gęsto. Pobudzi to młode pędy do szybszego wzrostu i dostarczy roślinie większą ilość światła. Przycinanie krzewów i iglaków ma też wymiar estetyczny, gdyż nadajemy koronie odpowiednią formę i wygląd. Po tym zabiegu warto zasilić rośliny odżywczym nawozem lub kompostem. 

Wiosna to czas na sadzenie nowych roślin w ogrodzie

Czas na sadzenie nowych kwiatów i roślin następuje, gdy gleba jest rozmarznięta, a temperatury są coraz wyższe. Początkowo należy przygotować odpowiednie miejsce w ogrodzie i na rabatach do posiania roślinności, która uświetni wygląd ogrodu. W tym celu warto usunąć chwasty, nawieźć glebę dobrej jakości kompostem oraz przekopać grządki. Po tych zabiegach warto wyrównać podłoże i przygotować się do zasiewu kwiatów, warzyw, czy owoców. Na wiosnę wielu ogrodników sadzi nowe drzewa, drzewka owocowe i krzewy. Kiedy jest już nieco cieplej, można przystąpić do sadzenia bylin, które będą kwitnąć latem i jesienią. Dla osób, które uwielbiają róże i chcieliby je mieć w swoim ogrodzie, najlepszym miesiącem na ich posadzenie jest druga połowa kwietnia. Kwietniowe noce mogą jednak przynieść jeszcze przymrozki, dlatego warto na noc przykrywać wrażliwe na zimno krzewy i kwiaty folią. Prawidłowe przygotowanie ogrodu na wiosnę pozwala nam cieszyć się jego pięknym wyglądem w okresie letnim. 

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *