Kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
truskawki
Photo by Couleur from Pixabay.com

Maj to dla większości z nas najpiękniejszy miesiąc w roku. Zakwitają drzewa owocowe, pojawiają się soczyste, zielone liście na krzewach. Przyroda na dobre budzi się do życia. Maj to także ważny i pracowity czas dla każdego ogrodnika. Zobacz, jakie prace zaplanować na ten miesiąc.

Maj, czyli jak zadbać o drzewka owocowe

W maju zaczyna kwitnąć większość drzew owocowych. Pamiętać należy szczególnie o ich właściwym nawożeniu i nawadnianiu. Warto w tym celu zastosować dobrej jakości nawozy wieloskładnikowe, bogate w substancje odżywcze, których teraz tak bardzo potrzebują drzewa. W kwestii podlewania zaleca się raczej bardziej obfite podlanie jednorazowe niż częste mniejszą ilością wody.

Ważne: 12–14 maja to czas tzw. zimnych ogrodników, uważaj na przymrozki, które mogą zniszczyć budzące się do życia drzewa i rośliny. Zadbaj o nie, wykorzystując agrowłókninę.

Aby drzewka owocowe dały obfite plony, potrzebna jest obecność odpowiedniego zapylacza (odpowiedniej odmiany). Jeśli nie mamy takiego w pobliżu, w okolicach drzewka owocowego wstawiamy do wiadra z wodą kilka kwitnących pędów zapylających. W przypadku jabłoni doskonałym zapylaczem będzie odmiana James Grieve, dla gruszy np. Klapsa. Pamiętaj, że śliwa Renkloda Ulena jest samopylna.

Maj to czas pełnego rozkwitu drzew owocowych, ale również okres uaktywniania się szkodników. Zastosuj dobrej jakości pułapki na owocówki i nasionnice trześniówki. W przypadku inwazji mszyc należy usunąć zaatakowane pędy. Przy większych problemach warto najpierw zastosować opryski naturalne, jeśli okażą się nieskuteczne, można zakupić opryski chemiczne.

Warzywniak w maju, o czym pamiętać

Maj to idealny czas na sianie warzyw. W tym okresie możesz wysiać lub wysadzić rozsady takich warzyw, jak:

 • ogórek,
 • pomidor,
 • papryka,
 • seler,
 • kukurydza cukrowa,
 • sałata,
 • rzodkiewka,
 • marchew,
 • burak ćwikłowy,
 • warzywa dyniowate,
 • fasolka szparagowa.

Maj to okres intensywnego wzrostu pomidorów, warto zapewnić łodygom wzmocnienie w postaci drewnianej podpórki.

pomidory
Photo by Capri23auto from Pixabay.com

A co z truskawkami?

Okres końca maja i początku czerwca to czas, kiedy truskawki potrzebują dużych ilości wody.

Pamiętaj, warzywa w tym okresie potrzebują dużego nawadniania i spulchniania gleby. Zadbaj o swoje warzywa i owoce szczególnie w maju, a odwdzięczą się dorodnymi plonami.

Rośliny i kwiaty ozdobne, które wysiewamy w maju

Nic tak nie upiększa naszego ogrodu jak kwitnące odmiany różnych kwiatów. Bujne kwiatostany zawsze są dumą każdego ogrodnika. Ale zanim będziemy mogli cieszyć oczy kolorami, należy wykonać w maju następujące prace w zakresie kwiatów:

 • wysiewamy rośliny ozdobne jednoroczne – np. astry, aksamitki – oraz dwuletnie, jak np. bratki, stokrotki, niezapominajki;
 • dokonujemy ostatniego nawożenia roślin cebulowych, które kończą wtedy okres intensywnego wzrostu; 
 • pod koniec maja kwitną lilaki, czyli popularny bez, pięknie pachnący i zachwycający swoim wyglądem – aby za rok pięknie zakwitł, w maju należy usuwać na bieżąco przekwitłe kwiatostany.

Co z ziołami w maju?

Maj to czas, kiedy sadzimy popularne i często wykorzystywane w naszych kuchniach zioła. To najlepszy moment na wysadzenie do gruntu rozsady takich ziół, jak np. bazylia pospolita, kolendra siewna, majeranek pospolity, melisa lekarska, szałwia lekarska czy tymianek. 

Ogród to także trawnik – jak o niego zadbać?

Piękny trawnik to ozdoba całego ogrodu. Należy go regularnie kosić i pielić. Gdy po skoszeniu zauważamy dużą ilość chwastów, warto zastosować specjalny środek je likwidujący. Stosujemy go w chwili, kiedy nasz trawnik jest wilgotny od porannej rosy. W przypadku niewielkiej ilości chwastów do pielenia możemy wykorzystać praktyczne narzędzia na krótkim lub długim trzonku, przeznaczone także do pielenia trudno dostępnych miejsc. Narzędzia dobrej jakości znajdziesz w każdym markecie ogrodniczym.

Aby zwalczyć mech, chwasty czy porosty, które spotykamy na naszych trawnikach, trzeba dokonać kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest wertykulacja polegająca na pionowym cięciu darni przypominającej filc, by zwiększyć dostęp powietrza czy wody do stref korzeniowych. Wertykulację powinno się wykonać po pierwszym koszeniu trawy, przed dosiewem nowej.

>> Zobacz też: Jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Zakres prac, które należy wykonać w maju, jest duży. Dotyczy każdego obszaru ogrodu, drzew, krzewów, warzyw i ziół czy trawnika. Od poprawnego ich wykonania i zaangażowania zależy późniejszy wygląd całego ogrodu i obfitość zbiorów. Pamiętaj, że pewnych obowiązków nie można wykonać w innym czasie. Przygotuj się wcześniej do tego intensywnego miesiąca.

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, z wieloletnim doświadczeniem m.in. w pracy dla korporacji. Zajmuje się obecnie copywritingiem, w którym każdego dnia odkrywa coś nowego i inspirującego. W wolnych chwilach pisze opowiadania dla dzieci oraz uprawia kwiaty i zioła na swoim balkonie.
Polecane artykuły
Kalendarz ogrodnika

Ile zarabia ogrodnik w Niemczech?

Obecnie istnieje wiele zawodów, które będą w jakiś sposób związane z pielęgnacją roślin. Wśród nich warto wyróżnić taką specjalność jak ogrodnik, kto to jest, jakie są jego obowiązki, a przede wszystkim ile zarabia w Niemczech – patrzmy dalej.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Chcesz pracować w gospodarstwie rolnym? Zobacz, jakie czynności należy tam wykonać.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Jesień, tuż po sezonie letnim i przed zimowymi przymrozkami, to idealny czas na intensywne porządki w ogrodzie. Dowiedz się, co zrobić, aby zabezpieczyć rośliny przed cięższymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *